Rok wydania: Numer:
Dachy 2010/8
Szanowni Czytelnicy

Człowiek najchętniej uczy się na przykładach – nic nie wpływa tak dobrze na instruowanego, jak pokazanie mu konkretnego przypadku. Od kilku wydań prowadzimy małą „kampanię” na rzecz bezpiecznej pracy na dachach. W jej ramach ukazują się materiały dokumentujące wypadki, do jakich doszło przy pracy na dachach. Dodajmy, że wszystkie one były spowodowane nieprzestrzeganiem przepisów z zakresu bhp dla pracy na wysokości.

Jak się okazuje, artykuły te mają wpływ na dekarzy. Docierają do nas wiadomości, że w segmencie wykonawczym branży dekarskiej zwiększa się zainteresowanie środkami ochrony osobistej i zbiorowej. Cieszy nas to podwójnie: po pierwsze, ponieważ sprzyja podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa przy pracy na dachach, po drugie, ponieważ dowodzi wpływu naszego miesięcznika na czytelników i po raz kolejny pokazuje, że nie piszemy sobie a muzom.

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2010/7
Szanowni Państwo

Nasz miesięcznik od początku swego istnienia pokazuje na swoich łamach nietuzinkowe realizacje dachów – wyróżniające się czy to pod względem perfekcyjnego wykonawstwa, zastosowanych materiałów czy… błędów na nich popełnionych. Tym razem jednak nie błędy nas interesują, lecz ich brak.

Od kwietnia trwa w miesięczniku DACHY konkurs na najładniejszy dach. Konkurs dotyczy przede wszystkim dekarzy, przy czym nie ograniczamy się tylko do jednego rodzaju pokrycia: można nadsyłać dachy kryte dachówkami, blachą, blachodachówką, gontem itd. Wciąż nadchodzą wprawdzie nowe zgłoszenia, ale cały czas mamy nadzieję, że jeszcze nie otrzymaliśmy zgłoszenia zwycięskiego dachu. Nasza prośba brzmi – więcej dachów!

Zasady konkursu nie są skomplikowane, wypełnienie konkursowych warunków (regulamin dostępny jest na naszej stronie www.dachy.info.pl) również nie zajmie dużo czasu.

Nagrodami w konkursie są narzędzia renomowanego producenta, które z pewnością przydadzą się w pracach na dachu.

Zapraszam do udziału w konkursie i oczywiście do lektury najnowszego wydania miesięcznika!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2010/6
Szanowni Państwo

Wiosna przechodzi w lato, na dachach robota wre. Handel jednak nie jest zadowolony – długa zima dała się mocno we znaki nie tylko wykonawcom. Ożywienie w punktach handlowych dało się zauważyć dopiero w kwietniu, więc zrealizowanie planów sprzedaży może się okazać trudne.

W niektórych regionach optymizmem nie napawa także przyszłość. Niepokoi bowiem mała liczba pozwoleń na budowę.

Duże hurtownie dadzą sobie radę w tej niełatwej sytuacji, trudniej będą miały mniejsze placówki. Ciekawi jesteśmy, jakie strategie przetrwania zostaną obrane: czy klienci będą mieli mocniejszą pozycję i będą uzyskiwać większe rabaty kosztem marż handlowców, czy dystrybutorzy będą sztywno trzymać się cenników, chcąc maksymalnie nadrobić straty?

Co zrobią wykonawcy, aby zdobyć kolejne zlecenia? Dzisiaj pracę mają, ale co będzie jesienią i wiosną roku 2011?

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2010/5
Szanowni Państwo

Miesięcznik DACHY w niemal każdym wydaniu prezentuje nowatorskie rozwiązania i referencyjne realizacje.

W numerze majowym poruszamy m.in. zagadnienie spadzistego dachu zielonego z hydroizolacją z EPDM. Niecodzienna to koncepcja, aby technologię stosowaną zwykle na dachach płaskich wykorzystywać na dachu spadzistym. Artykuł inż. Edmunda Ratajczaka dowodzi jednak, że nie jest to pomysł niemożliwy i ma szanse powodzenia.

Na stronie 12 znalazł się artykuł przedstawiający dach perfekcyjny. Żaden detal nie jest tu przypadkowy, dekarz (będący także projektantem dachu) zaplanował wszystko i wykonał to w sposób doskonały. Efektem jest dach szczelny, ładny i zharmonizowany z bryłą obiektu, która dodatkowo nabrała nowoczesnego wyglądu.

Ale dachy to nie tylko nowoczesne materiały i technologie – to również zabytki, będące świadkami dawnych technologii krycia i produkcji. Zagadnienie to podnosi autorka będąca pracownikiem państwowego muzeum, zajmująca się historycznymi dachami od wielu lat. Jej artykuł to jednocześnie apel do wszystkich, którym leży na sercu zabytkowa substancja naszego kraju.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2010/4
Szanowni Państwo

miesięcznik DACHY oferuje Wam możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych. Nawiązaliśmy współpracę z renomowaną kancelarią prawną, specjalizującą się m.in. w prawie budowlanym i cywilnym. Kancelaria będzie służyła poradami prawnymi i będzie omawiała problemy prawne występujące w pracy firm dekarskich. Propozycja jest interesująca – prosimy o nadsyłanie na adres redakcji zapytań. Odpowiedzi na nie będą publikowane na łamach miesięcznika.

W wydaniu zwracamy uwagę na artykuł o spadzistym dachu zie-lonym. Konstrukcje takie rzadko spotyka się w Polsce, a i za granicą nie są one popularne. Inwestor, który zechciałby mieć na swoim dachu trawę, nie musi zwracać się do dużych firm – inwestycję może zrealizować z pomocą nawet niewielkiej firmy dekarskiej.

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2010/3
Szanowni Państwo

Nasi autorzy to doświadczeni fachowcy, trzymający w ręku niejeden projekt budowy i będący na setkach dachów. Cechuje ich zdrowy rozsądek, tzn. nie ślepe posłuszeństwo względem obiegowych prawd i twierdzeń.

Z przypadkiem w pełni autonomicznego podejścia do zagadnienia odwadniania dachów mamy do czynienia na str. 14. Autor zamieszczonego tu artykułu poddaje w wątpliwość sens używanego od lat wzoru, przytaczając na swe poparcie przykład. Potwierdza on tezę, że nie warto zawsze bezgranicznie ufać powszechnym sądom – tylko dlatego, że są one… powszechne.

Ponadto w artykule autor wyjaśnia też, dlaczego wody z dachu nie należy wyprowadzać bezpośrednio pod ściany.

Poza tym materiałem w bieżącym wydaniu miesięcznika DACHY znajdziecie Państwo wiele innych ciekawych tekstów.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ