Strona główna | Wydanie DrukowaneWydanie 2017/4
DACHY 4/2017
Szanowni Państwo

Dachów ci u nas dostatek – do wyboru, do koloru: ceramiczne, łupkowe, metalowe, dosłownie w kolorach tęczy. Który z jest najładniejszy? Ile osób, tyle zdań. Moim zdaniem niezwykle pociągające są dachy stare, noszące ślady swego wieku, spatynowane.

Osobiście przepadam za dachami z ceramicznej esówki w klasycznym kolorze ceglastej czerwieni. Domy z takimi dachami i w połączeniu z białymi ścianami spotyka się jeszcze np. na Mazurach. Dodatkowy urok mają ślady mchu, miejscowe zabrudzenia, świadczące, że dach leży już ładnych parę lat.

Stare dachy niewątpliwie mają swój wdzięk. Nie zawsze są idealnie równe, pokrycie nie zawsze leży w linii prostej, ale zniewalają swoim wyglądem. W aktualnym wydaniu DACHÓW przedstawiamy taki dach – ceramiczne pokrycie zamku w Niemodlinie. Ułożony na dachu wzór z oryginalnych dachówek został odtworzony, a pierwotne pokrycie złożono obok. Dachówki na ponowne ułożenie na dachu już się nie nadają, ale miejmy nadzieję, że znajdzie się godne dla nich miejsce. Niektóre z nich mogą liczyć nawet 300 lat. Byłoby szkoda, gdyby zostały po prostu wyrzucone na gruz.

Zapraszam do lektury


Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
PRZEGLĄD
Nagroda dla Cemex Polska
Fakro chroni przed smogiem
TECHNIKA
Wymagania wobec dachu płaskiego
Termoizolacja nakrokwiowa. Ciepło, lekko, sucho
Problemy projektowania warstwy nośnej dachu z blachy trapezowej
Energooszczędne produkty do poddaszy
Dachówki cementowe i trwałe, estetyczne i ekologiczne pokrycie dachowe
PRZEGLĄD TECHNICZNY
Płyta do budowy przewodów wentylacyjnych i oddymiających
Trzyszybowe okna dachowe
Drabina dachowa
Niefalujący rąbek zatrzaskowy
BRANŻA
Wymiana pokrycia na zamku w Niemodlinie
Zmiany w strukturze organów kontroli skarbowej
TEMAT MIESIĄCA
Pod własnym dachem

Kiedy dekarzem zostaje ktoś, kto od zawsze marzył o własnym domu, można się spodziewać, że gdy uda mu się zrealizować to marzenie, jego dach będzie dopieszczony w najdrobniejszych szczegółach. Jeśli dodatkowo człowiek ten jest pasjonatem swego fachu, jest prawie pewne, że będzie to dach niezwykły. Czytaj więcej