Z teczki biegłego, cz. 11

Ocena: 0
5918

Brak wentylacji, nieprawidłowe obróbki, wkręty w niewłaściwych miejscach, podziurawione kosze i wiatrownice – błędów jest tak dużo i są na tyle poważne, że pokrycie należałoby rozebrać i położyć od nowa.

Fot. 1. Strzałki pokazują rozstaw łat pod blachodachówką, jest on niesymetryczny, co będzie powodować uszkodzenia blachodachówki w eksploatacji. W elipsach zaznaczono odstające połączenia poszczególnych arkuszy blach

Fot. 2. Następne nierównomiernie rozmieszczone łaty
 
Fot. 3. W dolnej części kołnierza wkręty wkręcone w powietrzu. Boczne obróbki podziurawione wkrętami, nieprawidłowo wykonane połączenie pionowych części obróbek blacharskich – brak felcowania
 
Fot. 4. Podziurawione wkrętami obróbki blacharskie okna dachowego, fatalnie wyglądający pas nadrynnowy
 
Fot. 5. Brak rozszczelnienia folii wstępnego krycia w kalenicy
 
Fot. 6. Brak rynienki odwadniającej nad oknem. Wokół okna powinna być opaska ocieplająca, podnosząca termoizolacyjność okna, ale tu brak na nią miejsca
 
Fot. 7. Nieprawidłowo wykonane foliowanie kosza
 
Fot. 8. Okno z lewej strony jest nieprawidłowo obrobione, podziurawiony został także kołnierz okna
 
Fot. 9. Prześwitująca poprzez pas nadrynnowy folia
 
Fot. 10. Rynna koszowa wpuszczona pod blachodachówkę
 
Fot. 11. Nieprawidłowo wykończona obróbka blacharska wiatrownicy. Obok sugestia, jak powinien  wyglądać ten element
 
Fot. 12. Następne nieprawidłowo zamontowane okno dachowe
 
Fot. 13. Z prawej strony wkręt dziurawiący kosz. Obok przygotowana nieprawidłowa obróbka blacharska komina
 
Fot. 14. Wkręty wkręcane w różnych miejscach, strzałka wskazuje nieprawidłowo złożoną blachę
 
Fot. 15. Nieprawidłowa obróbka blacharska wokół okna
 
Fot. 16. Nieprawidłowo wykończona obróbka blacharska pasa nadrynnowego


WNIOSKI
Podczas wykonywania prac na opisywanym dachu popełniono szereg błędów i niedociągnięć.

  • Do wykonania wstępnego krycia zastosowano folię wstępnego krycia niskoparoprzepuszczalną. Robiąc to należało jednak rozszczelnić kalenicę (przeciąć folię) i pod blachodachówką wykonać specjalną obróbkę z folii osłaniającą wylot rozszczelnionej kalenicy.
  • Nad oknami dachowymi należało zamontować specjalne rynienki odwadniające – na pewno znajdowała się w opakowaniu okna; podobne rynienki należało samodzielnie wykonać nad kominem, z blachy lub też z folii.
  • Kosze zlewowe należy wykonać w sposób opisany przez producenta, a więc: najpierw powinien być położony pas folii z góry na dół o szerokości minimum 75 cm, następnie folia powinna być przełożona ze strony lewej na prawą i ze strony prawej na lewą lub odwrotnie.
  • Wykonanie listwowania pod blachodachówkę powinno być wykonane co 35 cm; blacha powinna być podparta w stałych odstępach, a nie przypadkowo, jak na fot. 1 i 2.
  • Obróbki blacharskie kominów powinny być wymienione, podobnie obróbki blacharskie okien dachowych. Obróbki blacharskie wiatrownic należy wykonać prawidłowo.
  • Długość blachodachówki należy dopasować do długości dachu, powinna ona się zaczynać równo z przegięciem pasa nadrynnowego i wchodzić pod blachę pasa nadrynnowego na ok. 10 cm (na fot. 9 wyraźnie widać błąd).
  • Kosze, kominy i okna dachowe zostały ofoliowane nieprawidłowo, podobnie kalenica. Oznacza to konieczność wymiany części folii wstępnego krycia.
  • Nieprawidłowe wykonanie kalenicy wentylowanej powoduje konieczność demontażu gąsiorów i blachodachówki.
  • Podziurawione w nieodpowiednich miejscach arkusze blachodachówki trzeba wymienić na nowe. To samo dotyczy podziurawionych obróbek blacharskich koszy i wiatrownic.

Tak znaczne nagromadzenie błędów na dachu powoduje konieczność demontażu całego pokrycia i wszystkich obróbek blacharskich i ułożenie go od nowa.

Podczas wymiany elementów foliowych zalecam wymianę całej folii wstępnego krycia na folię wysokoparoprzepuszczalną, która znacznie poprawi oddychanie całego pokrycia i nie powoduje problemów w prawidłowym wykonaniu termoizolacji.

Źródło: Dachy, nr 9 (105) 2008

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ