Z myślą o dachach

Ocena: 0
5545
Wszystko, czego potrzebuje dekarz do wykonania dachu – tak w jednym zdaniu można streścić liczącą kilkaset pozycji ofertę mdm SA – wiodącego polskiego producenta i dystrybutora akcesoriów dachowych. Firma istnieje od 14 lat i posiada w ofercie kilkaset produktów.


Folia paroizolacyjna AquaTec VB Reflex

AquaTec to rodzina wodoszczelnych i wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych o dużej wytrzymałości mechanicznej. Chronią one konstrukcję i izolację termiczną dachu przed wodą opadową, zapewniając jednocześnie swobodny przepływ pary wodnej. Wszystkie membrany AquaTec można stosować bezpośrednio na warstwę izolacji termicznej. Membrany AquaTec składają się z 3 warstw i oferowane są w kilku odmianach, różniących się gramaturą i parametrami mechanicznymi i dyfuzją. Inwestorzy mają do wyboru membrany:
 • AquaTec 95,
 • AquaTec 115,
 • AquaTec 120,
 • AquaTec 150,
 • AquaTec 180.
Na szczególną uwagę zasługują membrany AquaTec Unique, które można stosować także na dachach z pełnym deskowaniem, a ich znak rozpoznawczy to charakterystyczna czarna barwa.

Membrana dachowa AquaTec 180

Membrany marki AquaTec wyróżnia wyjątkowa technologia produkcji – laminacja ultradźwiękami. Dzięki temu są one bardziej wytrzymałe, co w praktyce przekłada się na możliwość montażu w dowolnych warunkach atmosferycznych.

Membrany AquaTec występują także w wersji z paskiem klejącym, co znacząco wpływa na komfort pracy dekarza.

AquaTec VB to aktywna folia paroizolacyjna, która chroni warstwę termoizolacyjną dachu przed wilgocią napływającą z wnętrza, ale także zapobiegają skraplaniu się nadmiaru pary wodnej na wewnętrznej stronie ocieplenia. Folie tego typu działają zatem dwukierunkowo i dlatego określa się je mianem „aktywnych” paroizolacji. W ofercie mdm SA dostępne są dwie folie paroizolacyjne:
 • folia AquaTec VB,
 • folia AquaTec VB Reflex, która oprócz izolacji wilgotnościowej pozwala na oszczędność energii cieplnej dzięki odbijaniu promieniowania podczerwonego.
Folie paroizolacyjne AquaTec VB – analogicznie jak membrany dachowe – produkowane są z wykorzystaniem technologii ultradźwiękowej, zapewniającej precyzyjne i trwałe połączenie warstw oraz elastyczność folii. Specjalny wzór łączenia warstw gwarantuje większą wytrzymałość na rozerwanie.


Taśma kalenicowa Vent-roll

Taśmy kalenicowe Vent-roll zapewniają ochronę kalenic przed czynnikami atmosferycznymi, a jednocześnie ich prawidłową wentylację. Wykonane z aluminium łączonego z tkaniną wentylacyjną, dostępne są w 2 rozmiarach (szerokościach), które dodatkowo można w ograniczonym zakresie zwężać, odpowiednio zaginając warstwę tkaniny. Zastosowana tkanina cechuje się dużą powierzchnią wentylacyjną i odpornością na promienie UV. Poza funkcją wentylacyjną jest doskonałym zabezpieczeniem przed przenikaniem pod połać wody, śniegu oraz owadów i małych gryzoni. Montaż ułatwia zintegrowany pasek kleju butylowego, umieszczonego na krawędziach.

Taśma kalenicowa Blach-vent jest polecana dla ochrony i wentylacji kalenic i naroży dachów krytych blachodachówką. Jest to wyjątkowo odporna na czynniki atmosferyczne splisowana tkanina techniczna, która jest przepuszczalna dla powietrza i pary wodnej. Jej montaż ułatwiają umieszczone od spodu paski kleju butylowego. Jest to nowe rozwiązanie zapewniające zdecydowanie lepszą wentylację od stosowanych powszechnie uszczelek gąsiorów.


Taśma kominowa z aluminium

EuroTec to rodzina taśm kominowych wykonanych z aluminium (Eurotec Al) oraz ołowiu (Eurotec Pb, Eurotec N, Eurotec 1.2). Dostępne są one w postaci taśmy płaskiej lub bardzo mocno plisowanej.
 • Eurotec Al – wykonana z plisowanego aluminium, dzięki czemu łatwo jest nadać jej pożądany kształt i szczelnie połączyć z dachówką. Spodnia warstwa taśmy pokryta jest klejem butylowym, co ułatwia jej montaż. Szczególnie polecana jest do pokryć wysokoprofilowanych.
 • Eurotec 1.2 – taśma wykonana z ołowiu, występuje w dwóch szerokościach, co ułatwia jej montaż na dachach o różnym stopniu nachylenia. Jest to produkt plastyczny i rozciągliwy, dzięki czemu szczelnie przylega do komina.
 • Eurotec Pb – taśma z plisowanego ołowiu o grubości 0,4 mm. Jest lakierowana obustronie i posiada ułatwiającą montaż warstwę kleju butylowego na spodniej stronie.
 • Eurotec N – ołów płaski o grubości 5 mm, również obustronnie lakierowany, z jednej strony pokryty warstwą kleju butylowego.
Taśmy kominowe marki EuroTec dostępne są w kilku kolorach, zbieżnych z barwami najbardziej popularnych pokryć dachowych. Trwałość kolorów zapewnia zaawansowana technologia lakierowania farbami wysokiej jakości.

System komunikacji dachowej
Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana komunikacja dachowa nie tylko ułatwia pracę osób na dachu i znacząco wpływa na ich bezpieczeństwo, ale również chroni pokrycie dachowe przed ewentualnym uszkodzeniem. Wśród kilkuset pozycji asortymentowych mdm SA znajdują się ławy oraz stopnie kominiarskie i elementy mocujące. Tworzą one system, dzięki któremu ekipy dekarskie mogą szybko i łatwo zamontować funkcjonalną i bezpieczną komunikację dachową.


Taśma kominowa z plisowanego ołowiu

Do nowoczesnych dachów szczególnie polecane są ławy wykonane z aluminium. Są znacznie odporniejsze na korozję i zdecydowanie lżejsze od stalowych. W efekcie ich montaż jest łatwiejszy, a one same nie obciążają pokrycia dachowego. Ławy są dostępne w 9 długościach (od 0,4 do 3 m) i w szerokiej gamie kolorów (lakierowanie proszkowe), co pozwala na dopasowanie ich do koloru dachu. System komunikacji dachowej przeszedł pomyślnie cykl badań certyfikacyjnych na zgodność z normą EN 516-1-A i oznakowany jest znakiem CE.

System dachówek przejściowych
Możliwość dodatkowej wentylacji budynku bez konieczności budowania murowanego komina, bądź doświetlenia pomieszczenia na poddaszu stwarzają dachówki przejściowe. To estetyczne rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Oferowany przez mdm SA system przeznaczony jest zarówno dla dachów spadzistych, jak i płaskich. Dachówki dostępne są w profilach zgodnych z ofertą większości producentów pokryć dachowych. Dekarze mogą wybierać spośród takich elementów systemu, jak:
 • kominki
 • nasadki antenowe
 • świetliki
Nowością w ofercie są zaś kominki przeznaczone do dachów krytych blachodachówką.

Pozostałe akcesoria dachowe mdm SA:

 • wsporniki łaty kalenicowej
 • klamry i spinki
 • kliny
 • śniegołapy, płotki przeciwśniegowe
 • kosze dachowe
 • grzebienie okapowe
Na podst. materiałów mdm SA

Źródło: Dachy, nr 5 (113) 2009


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -