Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Windy solarne. Geda Solar Lift w ofercie Zi-Co

Ocena: 0
2618
Popularność tzw. „wind solarnych” (czyli przystosowanych do przewozu modułów solarnych, baterii fotowoltaicznych itp.) w krajach zachodnich rośnie w bardzo wysokim tempie. Coraz więcej firm instalatorskich i zajmujących się tematyką dachową decyduje się na zakup tego jakże przydatnego urządzenia. Liczne zalety sprzętu do transportu pionowego umożliwiły tym firmom bardziej ekonomiczne wykonywanie wszelkich prac instalatorsko-dachowych, co naturalnie przełożyło się na lepszy wynik finansowy nawet w obecnych, trudnych czasach.

Geda Solar Lift do transportu paneli solarnych

Z naszych obserwacji wynika, że przemyślane usprzętowienie firm instalatorskich nie tylko pozwala na znaczące zwiększenie zysków w czasie koniunktury poprzez lepsze i szybsze wykonywanie robot, ale również znakomicie sprawdza się podczas kryzysu. Nie da się ukryć, że specjalistyczne maszyny znacznie obniżają stałe koszty funkcjonowania firm.

Na początek zaczniemy od definicji znajdującej się w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej dla tego typu sprzętu: „Urządzenie jest wciągarką pochyłą ustawianą tymczasowo i przeznaczoną wyłącznie do transportu materiałów podczas prowadzenia prac budowlanych”. Pozwala to na zastosowanie przepisów o odbiorze tymczasowym w UDT, co nie tylko bardzo upraszcza całą procedurę związaną z rejestracją i użytkowaniem urządzenia, ale również zapewnia zachowanie wszelkich przepisów w razie kontroli na budowie. Bardzo istotne jest, że wszelkie niecertyfikowane urządzenia i rozmaite „domowe wynalazki” są traktowane przez inspektorów PIP z wielką nieufnością, a brak odpowiednich papierów w razie wypadku może się skończyć bardzo nieszczęśliwie. Dlatego tak niebywale istotne jest posiadanie windy solarnej z pełną dokumentacją techniczną, instrukcją obsługi w języku polskim, a także wykazem części zamiennych oraz schematami elektrycznymi. Windy solarne Geda sprzedawane przez firmę Zi-Co Sp. z o.o.

nie tylko posiadają wyżej wymienioną dokumentację, ale również sieć serwisową pozwalającą na szybkie usunięcie awarii, wypożyczenie zapasowego napędu na czas naprawy oraz pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności.

Budowa wind solarnych
Z jakich elementów składają się windy solarne? Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Jaki silnik należy dobrać do specyfiki wykonywanych prac? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części prezentacji.

Wciągarki pochyłe z serii GEDA Solar Lift 200/250 składają się z następujących elementów:
 • elektrycznej wciągarki linowej o mocy od 1,0 do 1,3 kW na 230 V/50 Hz wyposażonej w:
             a) linę 43 m (model standardowy, pozwala na pracę z łączną długością szyn 21,5 m),
             b) linę 63 m (pozwala na pracę z łączną długością szyn 31,5 m),
             c) linę 83 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 41,5 m)
             d) linę 123 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 61,5 m);
 • aluminiowych segmentów drabinowych w dwóch wersjach: zwykłych o udźwigu 200 kg oraz wzmocnionych o udźwigu 250 kg, segmenty występują w odcinkach 2, 1, 0,75 oraz 0,5 m;
 • załamania szyn, pozwalającego na położenie segmentów na połaci dachowej; od niedawna obie wersje oferowanego przez Geda załamania mają płynną regulację pozwalającą na ustawienie dowolnego kąta i swobodne dopasowanie pochyłu przy okapie;
 • platformy transportowej osadzonej na saniach jezdnych; firma Geda oferuje najbardziej szeroki zestaw platform przeznaczonych do najróżniejszych celów, od wersji do transportu paneli i kolektorów słonecznych, poprzez klasyczne służące do przewożenia dachówek i innych standardowych materiałów dachowych do najbardziej wyspecjalizowanych jednostek;
 • podpory teleskopowej przenoszącej obciążenie na grunt i znacząco przedłużającej żywotność segmentów;
 • całej serii elementów dodatkowych podnoszących komfort i użytkowanie wind, na przykład w trudnych i nietypowych warunkach.
Platformy robocze
Na potrzeby przewozu paneli i kolektorów słonecznych Geda oferuje dwie specjalistyczne platformy, które są nadal rozwijane technologicznie. Poza tym istnieje jeszcze najtańsza i najprostsza Platforma Uniwersalna, idealna do wciągania dachówek oraz wszelkich mniej gabarytowych materiałów, z powodów ekonomicznych niewątpliwie najczęściej używana w naszym kraju.

Kolejną najbardziej popularną platformą jest „Vario”, twórcze rozwinięcie Uniwersalnej, w której dzięki teleskopom stworzono możliwość ustawienia poziomego. Pozwala to na transport zarówno dachówek, jak i rolek papy czy wełny i jest najtańszą wersją posiadającą tak wiele opcji.

Kolejnymi platformami są: Duże Platformy Poziome, Kosze do Materiałów Sypkich, Platformy do Transportu Mebli oraz wiele innych.

W dzisiejszych czasach stałe unowocześnianie stanowiska pracy staje się właściwie standardem dla firm, które chcą rozszerzać swoją działalność i zwiększać zyski. W ich wyposażeniu  nie może zabraknąć urządzeń transportu pionowego.

Stosowanie windy do przenoszenia urządzeń solarnych ma w zasadzie same zalety:
 • pozwala na znacznie szybsze przeprowadzenie wszelkich prac instalatorskich, a nawet ogólnobudowlanych, a przez to zrobienie większej ilości inwestycji w sezonie;
 • zmniejsza liczbę niewykwalifikowanych pracowników, którzy znacząco zwiększają koszty pracy firm instalatorskich;
 • sprawia, że firma staje się bardziej konkurencyjna w regionie;
 • w widoczny sposób zwiększa bezpieczeństwo pracy;
 • pozwala transportować w pionie bardzo delikatne elementy o znacznej wartości bez obawy o ich uszkodzenie.
Andrzej Pupin
Skład fabryczny Geda
www.windy-geda.pl
www.dekarze.pl

Źródło: Dachy, nr 5 (137) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: