Windy dekarskie Geda - Sukces na polskim rynku

Ocena: 4.9
2249
Jeszcze dziesięć lat temu pochyłe wyciągi budowlane, zwane potocznie „windami dekarskimi”, miały opinię urządzeń dostępnych jedynie większym, zaawansowanym technologicznie firmom z branży dachowej. Naszym rodzimym firmom wydawało się, że są one dostępne ich zachodnim odpowiednikom, a w naszych realiach jedyną opcją jest przysłowiowy sznurek i bloczek. Przez dekadę dużo się jednak zmieniło.

Winda dekarska Geda w akcji

Co takiego stało się w ostatnich latach, że windy dekarskie Geda są obecnie stałym elementem na tak wielu budowach? Na czym polega ich fenomen? Dlaczego zmieniły wieloletnie nawyki i zwyczaje panujące na polskich placach budów?

Przy tak skomplikowanym temacie odpowiedź rzadko bywa jednoznaczna, jednak pokusimy się o jak najdokładniejsze wyjaśnienie owego zjawiska w dalszej części artykułu.

Jednym z najistotniejszych czynników jest wzrastająca świadomość znaczenia tzw. „zasobów ludzkich”. Nie wdając się w skomplikowane ekonomiczne definicje, koszty pracy w naszym kraju stale rosną. Dotyczy to nie tylko licznych obowiązkowych podatków i składek, ale także wciąż zaostrzających się przepisów BHP, zmuszających do zakupu kosztownych systemów zabezpieczeń przy pracy na wysokości. Z podobną sytuacją miały do czynienia kraje zachodnie. Zastosowane tam rozwiązania okazały się równie skuteczne także w Polsce, mianowicie firmy zaczęły inwestować w sprzęt i maszyny pozwalające zmniejszyć koszty stałe, wynikające z zatrudniania zbyt dużej ilości niskokwalifikowanych pracowników. Kupując sprzęt typu winda dekarska koszt zakupu ponosi się jedynie raz (ewentualnie rozkłada na dogodne raty leasingowe), a zastępuje on konieczność utrzymania i wyposażenia kilku pracowników. Na dłuższą metę jest to jedyna droga dla przedsiębiorcy, który pragnie pozostać konkurencyjny na swoim rynku.

Kolejnym argumentem jest znaczące przyspieszenie wykonywania prac – kwestia o tyle istotna, że pozwalająca na zwiększenie zasięgu działalności firmy, a co za tym idzie na jej dynamiczny rozwój. Fakty nie kłamią, liczba używanych wind dekarskich Geda-Lift (zakupionych w latach 2007–2010) trafiających do dalszej odsprzedaży jest wręcz śladowa. Wnioski nasuwają się same: windy nie tylko zarobiły na siebie, ale okazały się niezbędne firmom nawet w trudnych czasach.

Nie można również zapomnieć że użytkownicy Geda-Lift spełniają wszelkie, nawet najbardziej rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W dzisiejszych czasach, gdy kontrole PIP stają się coraz bardziej szczegółowe, jest to bardzo ważny czynnik wyjaśniający tak wielką popularność tych urządzeń.

Ponieważ większość firm z branży dachowej doskonale zna asortyment bawarskiego producenta Geda, tylko skrótowo zaprezentujemy typy wind dekarskich Geda.

Windy z serii Geda-Lift 200/250 składają się z:
  • elektrycznej wciągarki linowej o mocy od 1,0 do 1,3 kW na 230 V/50 Hz;
  • aluminiowych segmentów drabinowych w dwóch wersjach: zwykłej o udźwigu 200 kg oraz wzmocnionej o udźwigu 250 kg, segmenty występują w odcinkach 2 m, 1 m, 0,75 m a także 0,5 m;
  • załamania szyn, pozwalającego na położenie segmentów na połaci dachowej, w chwili obecnej obie wersje wyposażone są w płynną regulację pozwalającą na ustawienie dowolnego kąta i swobodne dopasowanie pochyłu przy okapie;
  • platformy transportowej osadzonej na saniach jezdnych, firma Geda oferuje wyjątkowo szeroki zestaw platform przeznaczonych do najróżniejszych celów, od klasycznych do przewożenia dachówek, papy i innych standardowych materiałów dachowych do wyspecjalizowanych, jak np. wersje do transportu paneli słonecznych, czy nawet mebli;
  • podpory teleskopowej, wymaganej, jeśli wysokość windy do okapu wynosi 11 lub więcej m
Poza wciągarką linową wszystkie windy maja taką samą budowę. Skupmy się więc na pokazaniu różnic właśnie w kwestii silników. Jest to tym bardziej istotne, że to od nich zależy nazwa całego urządzenia.
  1. Geda-Lift Standard jest typową wersją ekonomiczną, silnik 1,0 kW pozwala na uzyskanie prędkości 25 m/min. Niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena, przy zachowaniu wszelkich zalet płynących z wyprodukowania ze znanych ze swej solidności i niezawodności niemieckich liniach produkcyjnych.
  2. Geda-Lift Comfort – najbardziej znany silnik firmy Geda. Przy mocy 1,3 kW uzyskuje prędkość 30 m/min., co sprawia, że jest polecany przy wyższych zestawach wykorzystujących wzmocnione segmenty o udźwigu do 250 kg. Silnik ten jest niezwykle wytrzymały, powszechne są egzemplarze, które pomimo intensywnej pracy działały bez żadnej awarii (przy prawidłowej konserwacji) kilkanaście lat i nadal znakomicie się sprawują. Duża moc silnika sprawia, że potrafi on wybaczać „błędy” użytkowników, o ile rzecz jasna nie zdarzają się one nagminnie.
  3. Geda Fixlift to najszybsze i najbardziej zaawansowane „dziecko” firmy Geda. Silnik 1,2 kW zapewnia nie tylko bardzo dużą prędkość wciągania (aż 38 m/min.), pozwala również na pracę z połową tej prędkości. Niewątpliwymi zaletami tego silnika są zarówno: dwubiegowość, ułatwiająca przewożenie ładunków o mniejszej stabilności oraz ogromna szybkość przydatna przy 21,5-metrowych, a nawet wyższych windach.
Windy dekarskie Geda-Lift stanowią znakomitą propozycję dla każdej rozwojowej firmy z branży dachowej. Ceny ich zakupu są niemal od razu rekompensowane licznymi korzyściami płynącymi z jej użytkowania. Szeroka baza serwisowa obecna w całym kraju oraz regularnie szkoleni w Niemczech doradcy techniczni sprawiają, że Geda jest dzisiaj liderem na rynku dekarskim. Ponadto taka forma finansowania jak leasing sprawia, że zakup urządzenia jest osiągalny dla każdej kieszeni. Interesujący jest również asortyment dodatkowy, ułatwiający korzystanie z windy dekarskiej, stale rozwijany i poszerzany o nowe ulepszenia.

Na koniec chcieliśmy serdecznie podziękować rzeszy naszych klientów którzy zaufali nam i naszemu produktowi. Jedynie w ciągu ostatnich trzech lat polskie firmy zakupiły ponad 1300 wind dekarskich Geda-Lift! Biorąc pod uwagę bardzo trudną do sprawdzenia ilość używanego sprzętu marki Geda, sprowadzanego bezpośrednio z krajów zachodniej Europy, trudno się dziwić, że windy dekarskie Geda-Lift opierają się o tak wiele polskich okapów.

Andrzej Pupin
www.windy-geda.pl

Źródło: Dachy, nr 12 (132) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Dachy - krok po kroku

Polecamy