Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Willa Waniliowa i grafitowa blacha

Ocena: 0
3816
Obiekt pod nazwą „Willa Waniliowa” znajduje się w Gdańsku przy ulicy Bystrzyckiej. Willę z otoczenia wyróżnia półkolisty dach, pokryty ułożoną na rąbek stojący blachą w kolorze grafitu. Realizacja tak zaprojektowanego dachu przypadła na trudny okres jesienno-zimowy i wiosenny.

Konstrukcja z krążyn na betonowym stropie, częściowo pokryta deskowaniem i papą podkładową firmy Izolmat

Obiekt:    budynek mieszkalny, Gdańsk
Wykonawca:    Jan Chwiej, Zakład Budowlany Jan Chwiej www.chwiej.eu
Materiały:    - papa elastomerowa Izolmat Plan PYE G200 S4
         - blacha na rąbek Plannja Emka
         - blacha Rheinzink
         - rynny i rury spustowe Plannja Siba
         - okna dachowe Velux
         - wyłaz dachowy Mercor
         - system komunikacji dachowej Ruukki
         - zapory przeciwśnieżne Lindab


Trzykondygnacyjny budynek jest zwieńczony półkolistym dachem. Kolebowa konstrukcja dachu została wykonana z klejonych, skręcanych i impregnowanych płyt OSB. Konstrukcję postawiła specjalistyczna firma ze Skurcza k. Gdańska, zajmująca się skomplikowanymi konstrukcjami dachowymi.


Połączenie kosza i dwóch płaszczyzn oraz nakrycia muru szczytowego

Na krążynach ułożono następnie pełne deskowanie z impregnowanych desek sosnowych o szerokości 10 cm. Na deskach rozłożono wstępne pokrycie w postaci papy elastomerowej Izolmat Plan PYE G200 S4 i na nią matę dystansową grubości 8 mm. Mata zapewnia wentylację podpokryciową blachy i funkcjonuje jako warstwa ślizgowa.


Kosz połaciowy z podwójnym rąbkiem przeciwwodnym

Właściwe pokrycie dachu to odwęglana blacha stalowa Plannja Emka w kolorze grafitowym. Z tego samego materiału wykonany został system odwadniający – zastosowano gotowe rynny i rury spustowe Plannja Siba.

Pokrycie i obróbki zrealizowane zostało w technice rąbka stojącego z uszczelką w środku.


Szczegół wentylacji kalenicy. Widoczne oznaczenia podziału blach Otwarcie kalenicy na szer. 10 cm i zamocowane podkładki dystansowe pozwoliły uzyskać szczelinę wentylacyjną o wys. 4 cm pomiędzy deską poziomą i pionowymi

Dach był skomplikowany i to nie z powodu półkolistej formy, lecz dlatego, że posiadał wiele przenikających się płaszczyzn, znajdujących się na różnych wysokościach

Przez taki dobór materiałów szukano obniżenia kosztów wykonania skomplikowanego pokrycia dachu, gdzie każda połać i krążyna znajdowały się na różnych wysokościach i przenikały się wzajemnie.


Część dachu jeszcze pod papą, kalenica nieukończona

Jubilerskie obróbki
Najpoważniejszym etapem prac na dachu było wykonanie wiatrownic krążyn konstrukcji dachowej w taki sposób, aby umożliwiło to wykonanie ocieplenia i montaż obróbek blacharskich nakrycia muru. Ażurową konstrukcję wiatrownic wykonano z wymiarowych desek impregnowanych. Konstrukcja została podparta stalowymi łącznikami i zamocowana do betonowego stropu.


Dach po zamknięciu kalenicy. Brak jeszcze komunikacji dachowej

Generalnie najwięcej czasu zajęło właśnie wykonanie obróbek blacharskich. Samo rozrysowanie układu i podziału blach oraz połączeń rąbków poprzecznych z podłużnymi na powierzchni około 1000 m2 wraz z obróbkami trwało około 20 dni.


Fragment gotowego pokrycia

Bardzo pracochłonne i trudne było wykonanie obróbek blacharskich koszy połaciowych na przenikających się kolebach. Kosze załamywały się w dwóch, a nawet w trzech kierunkach.

Poszczególne blachy kosza połaciowego mają bardzo krótkie odcinki i zmienną szerokość. W części dolnej na całej długości są one połączone na rąbek pojedynczy odbity z uszczelką w środku. W górnej części połączenia są wykonane w postaci podwójnego rąbka zaciśniętego, leżącego przy połączeniu z rąbkiem podłużnym. Każdy element jest mocowany czterema żabkami na wkręt.


Połączenie obróbek dwóch okien na wsuwkę


Obróbki okna w połączeniu z rąbkiem podłużnym

Połączenie blach połaciowych z koszem zabezpieczone zostało przed przelaniem się wody z przeciwległej połaci podwójnym rąbkiem przeciwwodnym.

W półokrągłe połacie dachu wkomponowano kilka okien dachowych Velux oraz wyłaz dachowy firmy Mercor. Wyłaz i okna zostały zamontowane na podkonstrukcji z desek wyprofilowanych zgodnie z kształtem dachu. Zamontowane na podwyższeniu okna ułatwiły wykonanie skomplikowanych obróbek blacharskich i zapobiegają ewentualnemu przelewaniu się wody przez szybę. Wszystkie obróbki tych okien (a także połączenia połaci dachowych z pionowymi ścianami) zostały wykonane na pojedynczy rąbek leżący odbity, z uszczelką w środku. Najpierw blacharze robili rąbki na specjalnym modelu (czyli na fragmencie wyprofilowanego dachu), a następnie tak przygotowane obróbki były montowane na właściwym dachu.


Fragment zamontowanej rynny prostokątnej

Rynna z czterech ścianek
Warto zwrócić uwagę na prostokątną rynnę tarasu o łukowatym kształcie krawędzi. W odróżnieniu od pozostałych rynien ta na tarasie została zrobiona na placu budowy z blachy Rheinzink. Każda ścianka rynny była oddzielnie wykonana i wyprofilowana. Następnie połączono je na rąbki leżące, zaklepano i przelutowano. Górna zewnętrzna krawędź rynny posiada wyprofilowaną w łuk rurkę wzmacniającą z prętem aluminiowym w środku. Wprowadzenie pręta zapewniło niemal idealną linię poziomą górnej i dolnej krawędzi rynny. Pręt będzie też zapobiegał deformowaniu się rurki przy nagrzewaniu tytancynku.


Obróbka attyki. Widać żabki mocowane wkrętami do deskowania

Poszczególne odcinki rynny są łączone ze sobą poprzecznie w dwóch miejscach i zlutowane z zakładem ok. 1,5 cm. Łączna długość rynny wynosi ok. 6 m. Fartuch rynnowy zostal wykonany w podobny sposób, lecz z blachy Emka: powstał


Nakrycie attyki, kosze i ich połączenia z blachą połaciową

z dwóch wyprofilowanych w łuk pasów. Pasy są ze sobą połączone podwójnym rąbkiem leżącym, zaklepanym z uszczelką w środku (już bez przelutowania).

Wszystkie prace zostały zakończone w czerwcu 2009 roku.

Na zakończenie
Praca z blachą układaną na rąbek wymaga ogromnej dokładności i umiejętności rozplanowania. Moją szkołą precyzji było młodzieńcze hobby – modelarstwo lotnicze. W modelarni spędzałem mnóstwo czasu, budując samoloty z części nieraz tak małych i delikatnych, że wystarczył tylko nieostrożny ruch ręki, żeby je zniszczyć. Niemałą rolę odegrały tu też nawyki wyniesione z domu, ojciec często mi powtarzał, żebym nie robił szybko, lecz dokładnie.


Willa Waniliowa w całej okazałości

Potem, gdy związałem się branżą blacharską, miałem szczęście trafiać na doskonałych nauczycieli i instruktorów zawodu. Sam zresztą też jestem instruktorem zawodowym. Szkoda tylko, że chętnych do nauki i zgłębiania tajników blacharstwa budowlanego jest coraz mniej.

Jan Chwiej
Zakład Budowlany Jan Chwiej
Zdjęcia: Autor

Źródło: Dachy, nr 1 (133) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ