Widowiskowa operacja montażu gigantycznej konstrukcji dachu basenu w Łodzi

Ocena: 0
1347
18 kwietnia br., na budowie Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego rozpoczął się montaż przestrzennych dźwigarów stalowych o rozpiętości sięgającej 55 m. W operacji wykorzystany zostanie specjalny 500-tonowy dźwig. STRABAG Sp. z o.o., generalny wykonawca kompleksu na ten etap prac ma 2 tygodnie.

"Obecnie jesteśmy w spektakularnym momencie realizacji. Na plac budowy przyjechały właśnie stalowe elementy konstrukcji oraz trwa scalanie potężnych dźwigarów, na których oparty zostanie dach budowanego przez nas kompleksu. Gotowe są już wszystkie główne wiązary części basenowej. Po wykonaniu wszystkich, których łącznie będzie 13, przystąpimy do umieszczania konstrukcji na wcześniej przygotowanych słupach żelbetowych. Po wykonaniu pokrycia dachu rozpoczną się prace wykończeniowe, w tym montaż sufitu akustycznego w hali basenowej, reprofilacja niecek wraz z ułożeniem izolacji i płytek oraz montaż specjalistycznych, certyfikowanych trampolin" - mówi Tomasz Sapała, dyrektor Regionu Łódź, STRABAG Sp. z o.o.

Prace przy realizacji jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju z wyczekiwanym w regionie basenem olimpijskim rozpoczęły się wraz z przekazaniem placu budowy w dniu 28 października 2014 roku. Do tej pory STRABAG wykonał konstrukcje niecek basenów: olimpijskiego, głębokiego oraz suchego. Ponadto realizowany jest ostatni etap konstrukcji wieży do skoków, trwa również montaż prefabrykowanych trybun na hali basenowej oraz sportowej.

W Łódzkim Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym, oprócz 50-metrowego basenu pływackiego i 30-metrowego basenu głębokiego, znajdzie się także pełnowymiarowe boisko do gier zespołowych, sala do gry w squasha, gabinety rehabilitacji oraz odnowy biologicznej, trzy sale konferencyjne, a także ścianka wspinaczkowa o wysokości 17 m. W części basenowej i hali sportowej przewidziano łącznie 2,5 tys. miejsc siedzących, w tym miejsca przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kompleks zostanie przygotowany do organizowania najważniejszych imprez pływackich również o randze międzynarodowej.

Inwestycja współfinansowana jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Łódź oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Prace objęte kontraktem STRABAG, którego wartość wynosi ponad 100 mln złotych brutto, zostaną zakończone w lutym 2017 roku.

Źródło i zdjęcie: Strabag
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Dachy - krok po kroku

Polecamy