Komfort czystego i świeżego powietrza w naszym domu nie jest już dziś luksusem, ale standardem nowoczesnego budownictwa. Skuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to taka, która spełni wymagane normy i zapewnia wymianę całkowitą powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin. Jest to w praktyce możliwe tylko przy zastosowaniu wentylacji wymuszonej (mechanicznej). Taka wentylacja funkcjonuje skutecznie niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych na zewnątrz, pozwala na jej dowolne regulowanie, co daje spore oszczędności użytkownikom tego systemu wentylacji, nie powodując chociażby nadmiernych strat ciepła.

Wentylację grawitacyjną można wymienić na mechaniczną, zyskując przy tym na bezgłośnej pracy
i efektywności
Ciekawą i polecaną alternatywą dla wentylacji mechanicznej jest zastosowanie specjalnych wentylatorów dachowych. Ich koszt jest znacznie niższy niż systemów rekuperacji, a jednocześnie gwarantują one skuteczną wentylację.
Dostępne na naszym rynku wentylatory dachowe Vilpe®
produkowane od niemal 30 lat w firmie SK Tuote Oy w Finlandii spełniają wszelkie powyższe wymogi: są wysoce efektywne dzięki aerodynamicznej budowie głowicy, płynnie regulowane, dopasowane do standardowych rozmiarów duktów i rur wentylacyjnych, dodatkowo proste w obsłudze, łatwe w montażu na dachach niezależnie od rodzaju pokrycia i stopnia nachylenia. W zależności od wymogów wentylacyjnych danego budynku dobierany jest odpowiedni model, rozmiar i moc wentylatora Vilpe®.

Wentylator typu P montowany w połaci dachu, wraz z odpowiednim przejściem dachowym
Wszystkie wentylatory Vilpe® wyróżnia też lekkość konstrukcji (obudowa zewnętrzna wykonana jest z wysokiej jakości polipropylenu) i duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki atmosferyczne. Działają one bez zarzutu w temperaturach arktycznych i tropikalnych. Nowością w tej grupie jest energooszczędny wentylator Vilpe® Eco z silnikiem stałoprądowym EC, który oprócz mniejszego poboru prądu charakteryzuje się również cichszą pracą oraz wysoką wydajnością.
W odróżnieniu od rozwiązań stosowanych przy wentylacji grawitacyjnej, wentylator dachowy efektywniej usuwa zanieczyszczone, duszne, wilgotne i zapylone powietrze oraz nieprzyjemne zapachy z zamkniętych pomieszczeń. Zapewnia także lepszą ochronę konstrukcji budynku i zabezpieczenie przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami.
Podczas renowacji istniejących budynków można z powodzeniem zastosować wentylatory dachowe, wymieniając wentylację grawitacyjną na mechaniczną.
Cicha kuchnia z wentylacją Vilpe®
Jednym z częstych zastosowań wentylatorów dachowych Vilpe® jest ich połączenie z okapem kuchennym nie posiadającym wbudowanego silnika. W ten prosty sposób powstała coraz popularniejsza w wielu krajach „cicha kuchnia Vilpe®”. Cicha kuchnia, ponieważ system ten, poza swoją wysoką efektywnością, pozwala niemal całkowicie zminimalizować poziom hałasu, jaki powstaje przy pracy okapu tradycyjnego.

Wentylator na dachu
Funkcję silnika w okapie przejął silnik w wentylatorze dachowym podłączonym do okapu. Nawet najbardziej ciche i nowoczesne okapy kuchenne nie są w stanie zapewnić takiego komfortu, jaki daje połączenie wentylatora Vilpe® z okapem bezsilnikowym. Co więcej, dzięki dłuższej drodze wyciągu powietrza przez wentylator na dachu faktyczny wyciąg powietrza z kuchni jest o wiele większy niż w przypadku silnika tuż nad naszą głową.
W swojej ofercie Vilpe® posiada również szeroką gamę bezsilnikowych okapów kuchennych, których sterowanie jest w pełni kompatybilne z wentylatorami. Dzięki temu użytkownik może bez problemu skompletować wszystkie produkty potrzebne do stworzenia komfortowej i pozbawionej hałasu kuchni.
„Cicha kuchnia Vilpe®” to już praktycznie standard w krajach skandynawskich oraz większości krajów Europy Zachodniej. Coraz częściej ten pomysł zaczyna ciekawić także konsumentów oraz architektów w Polsce.
Na podstawie materiałów
SK Tuote Poland Sp. z o.o.