Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Wentylacja hybrydowa. Urządzenia wentylacyjne firmy Uniwersal

Ocena: 5
3621
Znany i szeroko stosowany w naszym budownictwie system wentylacji naturalnej ma szereg zalet, ale ma również i wady. Są chwile, gdy nie spełnia swej funkcji. Co wtedy? Wentylacja mechaniczna. Prosta, ale z różnych przyczyn kosztowna. Ideałem jest połączenie obu rodzajów wentylacji w jednym systemie - systemie wentylacji hybrydowej.

Wentylator dachowy FEN

W wielu domach, obiektach biurowych i produkcyjnych szeroko stosuje się system wentylacji naturalnej, zwanej również grawitacyjną. Praktycznie system taki sprowadza się do: kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu wentylowanym, kanału wentylacyjnego wykonanego z różnego materiału (cegły, pustaki wentylacyjne, kształtki metalowe, przewody Spiro, bloczki Schiedel) oraz nasady wentylacyjnej. Zadaniem takiego układu jest zapewnienie norm higienicznych wymiany powietrza w pomieszczeniach, czyli wymianę powietrza w ciągu godziny w odpowiednich ilościach.

Niepewność działania wentylacji grawitacyjnej
Trzeba sobie zdawać sprawę ze zmiennej skuteczności działania takiej wentylacji. Wielu użytkowników obserwuje w swoich mieszkaniach bezruch powietrza w kanałach wentylacyjnych, a w skrajnych przypadkach ciągi wsteczne, w których kratka wentylacyjna wywiewna zamienia się nagle w nawiewną. Odpowiada za to wiele czynników: usytuowanie budynku względem najczęściej występujących kierunków wiatru, jego wysokość, umiejscowienie wywietrznika na dachu – częste są przypadki gdy wywietrznik jest zabudowany w strefie występujących zawirowań powietrznych, temperatura powietrza zewnętrznego, temperatura pomieszczenia, jak również sposobu doprowadzenia powietrza do budynku czy pomieszczenia.

Można zaradzić tym negatywnym zjawiskom, odpowiednio projektując system wentylacyjny. Jednak w naszych szerokościach geograficznych człowiek w naturalny sposób skłania się ku stosowaniu ciepłej, wręcz hermetycznej stolarki okiennej i trudno go przekonać do stosowania nawiewnej kratki wentylacyjnej. Nawet najlepiej zaprojektowany wywietrznik nie wytworzy takiego podciśnienia, które wystarczy, by wyciągnąć powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Skąd bowiem na jego miejsce ma napłynąć powietrze świeże, skoro nie ma możliwości przedostać się przez szczelną stolarkę, a mikroszczeliny okienne są zazwyczaj niewystarczające?

Jednak sam wywietrznik nie wystarczy – konieczny jest odpowiednio skonstruowany i dobrze zaizolowany kanał wentylacyjny, niskooporowa kratka wentylacyjna zamontowana w pomieszczeniu wentylowanym i właściwie rozwiązany sposób dopływu powietrza zewnętrznego do pomieszczenia oraz – jakże istotny punkt – świadomość użytkownika, że bez spełnienia tych kryteriów dobrze nie będzie.

Efekty negatywne widoczne są bardzo szybko, w pomieszczeniach występują początkowo zacieki, woda strużkami płynie po wewnętrznych szybach okna, a wkrótce na ścianach pojawiają się zarodniki pleśni i grzybów. Taki budynek określa się jako chory (wg Światowej Organizacji Zdrowia WHO), a mieszkający w nim ludzie stają się ofiarami syndromu chorego budynku.

Jak temu zaradzić?
Oczywiście zapewnić właściwą wymianę powietrza. Bardzo dobrze, kiedy myśli się o tym już na etapie projektowym. Jeśli da się ją zapewnić przy pomocy wentylacji naturalnej, to mamy zysk w postaci niskiej ceny eksploatacyjnej i komfort wynikający z jej bezgłośnej pracy. Co jednak, gdy mimo starań projektowych ten typ wentylacji nie wystarczy?

Wtedy trzeba zastosować wentylację mechaniczną. Tutaj ciągła praca wentylatorów stworzy właściwe strumienie powietrza w kanałach wentylacyjnych. Pojawia się jednak problem hałasu i zasilania elektrycznego. No i co się stanie, gdy dojdzie do zatrzymania pracy koła wirnikowego wentylatora? Do czasu usunięcia usterki konstrukcja wentylatora blokuje drogę dla ruchu powietrza w kanale wentylacyjnym i wentylacja w sposób naturalny ustaje. 

W ten sposób dochodzimy do koncepcji systemu wentylacji hybrydowej, który wykorzystuje zalety działania obu systemów – mechanicznego i naturalnego.

System wentylacji hybrydowej
System taki działa naprzemiennie, wykorzystując siły natury, gdy potrafią być na tyle wydolne, by zapewnić poprawną jakość powietrza w budynku lub mechanikę pracy wirnika wentylatora, stwarzającego warunki podobne jak siły natury. Wentylacja hybrydowa działa więc naprzemiennie w sposób mechaniczny lub naturalny. Pozwala to użytkownikowi jednocześnie korzystać z zalet obu systemów, minimalizując koszty wynikające z uciążliwości pracy mechanicznej wentylatora. Jeśli dodamy do tego układ automatyki sterującej, otrzymamy system, który w zależności od wybranego sposobu kontroli będzie nadzorował poziom i kierunek przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym lub poziom wilgotności względnej w pomieszczeniach z czujnikiem.


Nasada hybrydowa MAG

Wentylatory hybrydowe są urządzeniami energooszczędnymi (dwubiegowy silnik wentylatora Fenko zużywa 9,5 lub 6,2 W, w zależności od biegu pracy), wydajnymi (wymiana powietrza na poziomie 180 lub 120 m3/h) i cichymi (silnik jest w pomieszczeniu praktycznie niesłyszalny).

Wentylator Fenko można montować na przewodach wentylacyjnych różnej konstrukcji: kanale tradycyjnym z cegły, pustaku wentylacyjnym typu P, rurze wentylacyjnej o średnicy 160 mm, istnieją też wersje dla dachówek czy szeroko rozpowszechnionych bloczków wentylacyjnych typu Schiedel.

Regulacja pracy wentylatora
Optymalna regulacja pracy wentylatora odbywa się poprzez system Highster. Pozwala on automatycznie wybrać między mechaniczną a grawitacyjną pracą wentylatora Fenko. Jego działanie polega na ciągłym pomiarze wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu. Przekroczenie progu nastawionego przez użytkownika powoduje automatyczne włączenie pracy mechanicznej.

Dodatkową funkcją jest wykorzystanie czujnika światła. W tym przypadku wentylator pracuje mechanicznie. Tak długo, jak czujnik światła „wychwytuje” działające oświetlenie, nie jest aktywna funkcja pomiaru wilgotności. Wilgoć przejmuje kontrolę nad pracą wentylatora w chwili, gdy oświetlenie zostanie wyłączone. W przypadku, gdy próg wilgotności względnej nie jest przekroczony, wentylator hybrydowy Fenko pracuje jako nasada wentylacyjna grawitacyjna.

mgr inż. Krzysztof Nowak
Uniwersal – Katowice


Źródło: Dachy, nr 9 (129) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ