Artykuł to streszczenie ekspertyzy technicznej wykonanej po corocznym przeglądzie na zlecenie wspólnoty mieszkalnej zarządzającej pewną kamienicą w Szczecinie. Przy okazji ekspertyzy wykryte zostały pewne uchybienia i uszkodzenia pokrycia dachowego.

Połamane dachówki

Rynna zniszczona podczas odśnieżania
Ekspertyza dotyczyła czterokondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego w zabudowie pierzejowej. Obiekt wybudowano po I wojnie światowej w stylu konstruktywistycznym, z poddaszem nieużytkowym, dachem wysokim krytym dachówką karpiówką. Przed dwoma laty dokonano remontu pokrycia dachowego, wzmacniając jednocześnie więźbę dachową. Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dziennik Ustaw z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) dokonano rocznego przeglądu budynku polegającego na sprawdzeniu stanu technicznego:
- lelementów budynku i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
- instalacji służących ochronie środowiska,
- instalacji kominowych.

Częściowo zruszone dachówki, przemurowana tylko górna część trzonu komina

Pogięte obróbki blacharskie. W dole widać oderwane z łat dachówki
Ustalono:
Konstrukcja wzmocnienia więźby dachowej została wykonana według projektu osoby posiadającej stosowne uprawnienia. Jednak roboty wykonano dość niestarannie, używając mokrych krawędziaków (świadczy o tym duża ilość pęknięć) niezabezpieczonych środkami przeciw korozji biologicznej. Zastosowane łączniki ciesielskie są zbyt małe w porównaniu z łączonymi elementami. Folia dachowa jest w wielu miejscach nierówno ułożona, pomarszczona.

Połamane dachówki. Na połaci po prawej stronie widać dziwną dachówkę – połówkową?

Połamane dachówki, dziura po wyrwanej karpiówce
Pokrycie dachowe to dachówka karpiówka bezzaprawowa kryta podwójnie w koronkę. Na fragmencie dachu przy attyce znajduje się dachówka niespotykanego kształtu – połówkowa? Lecz kto sensownie wytłumaczy jej zastosowanie na tym dachu? Obróbki blacharskie są nowe, wykonano je z blachy powlekanej. Nowe są też rynny, wiszące i leżące, z blachy cynkowej. Kominy zostały częściowo przemurowane, pozostawiono za to miejsca z pęknięciami.

Wzmocnienia więźby dachowej są zbyt małe w stosunku do użytych elementów

Wzmocnienia więźby dachowej. Nie wypełnione (flekowane) ubytki krokwi
Zima 2009/2010 była śnieżna i długa. Administratorzy budynków wręcz „gonili” zarządców do odśnieżania dachów. Śnieg zrzucano także z opisywanego dachu. Niestety zaangażowana firma nie miała pojęcia o specyfice pracy na dachu. Trwałe skutki odśnieżania widać na zdjęciach: połamane dachówki leżące na połaciach dachowych i zniszczone rynny. Ponieważ podczas remontu na dachu nie zamontowano płotka przeciwśniegowego, istnieje zagrożenie bezpieczeństwa przez niesprawny dach. Wspólnota prowadzi rozmowy z wykonawcą w sprawie remontu dachu.
Literatura:
[1] Jerzy Karyś, Jerzy Ważny: Ochrona budynków przed korozją biologiczną Arkady Warszawa 2001
[2] Franciszek Kopkowicz: Ciesielstwo polskie Arkady Warszawa 1958 reprint
[3] Jerzy Karyś: Sposoby osuszania budynków
[4] Janusz Kotwica: Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym Arkady Warszawa 2004
inż. Jacek Włodarczyk