Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Uniwersalne narzędzie pracy Geda Lift

Ocena: 0
3863
Założona w 1928 roku firma Geda-Dechentreiter GmbH & KG z Bawarii specjalizuje się
w produkcji różnorodnych urządzeń transportu pionowego w zakresie od 60 kg do 4,0 ton
i środków dostępu do prowadzenia prac na wysokości.

Fot.1. Sztandarowe (ale nie jedyne) zastosowanie wyciągu dekarskiego

W chwili obecnej firma Geda jest czołowym producentem tego typu urządzeń w Europie, a pod względem zróżnicowanego asortymentu numerem 1 na świecie. Oprócz bogatej oferty sprawdzonych w wieloletniej praktyce urządzeń oraz konstrukcji, firma oferuje swoim klientom pełne doradztwo techniczne, projektowe, jak również szybki i skuteczny serwis.

Sztandarowym produktem firmy Geda są szynowe pochyłe wciągarki linowe Geda Lift 200/250, które stosowane są najczęściej przy pracach dekarskich i ogólnobudowlanych. Są to uniwersalne narzędzia pracy o różnorodnym zastosowaniu. Ich produkcja zaczęła się już 1975 roku, a do dzisiaj wyprodukowano ponad 55 000 tych urządzeń. Znane ze swej bezawaryjności zdobyły pełne uznanie nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Nie będę tu szczegółowo opisywał najbardziej znanej na rynku polskim windy dekarskiej, ponieważ niemal każdy dekarz jeśli nie jest jej właścicielem, to przynajmniej widział to niezawodne i ekonomiczne urządzenie w działaniu.

Nie każdy natomiast wie, że oferowany do wyciągu pełny asortyment akcesoriów i dodatkowego wyposażenia tworzy w pełni sprawny i funkcjonujący system oraz decyduje o sukcesie na naszym wymagającym rynku. Dlatego też w niniejszym artykule postaramy się zaprezentować najważniejsze elementy wyposażenia, których uniwersalność zastosowania stanowi bezsprzeczną zaletę sprzętu produkowanego przez firmę Geda. Sztandarowe zastosowanie to transport materiałów dla prac dekarskich (fot. 1), który może być wykonywany przy pomocy platformy uniwersalnej – transport dachówek (fot. 2) lub materiałów izolacyjnych w rolkach i pakietach, a nawet  łat i innych profil (fot. 3).


Fot. 2. Platforma uniwersalna – na zdjęciu transportująca dachówki


Fot. 3. Platformę można też załadować materiałami izolacyjnymi w rolkach i paczkach czy łatami i innymi profilami

Geda produkuje również wersję dla profesjonalistów – z platformą transportową do dachówek wyposażoną w podnoszoną osłonę siatkową i poręczny wózek do łatwego przewożenia palet. Umożliwia to zmechanizowanie transportu pomiędzy miejscem załadunku palet dachówkami a wyciągiem (fot. 4).


Fot. 4. Platforma transportowa do dachówek z osłoną siatkową i wózkiem

Dekarzy zainteresuje dodatkowe wyposażenie w postaci wózka  połaciowego (fot. 5) służącego do rozwożenia materiałów po dachu i poruszającego się po łatach. Jego zaletą jest wyjątkowa poręczność i niska waga, co jest bardzo istotne podczas prac dachowych.


Fot. 5. Wózek połaciowy do rozwożenia materiału

Kolejnymi doskonałymi, bo praktycznie sprawdzonymi i znajdującymi nie tylko zastosowanie, ale i uznanie wymagających klientów z branży budowlanej są:
  • pomost transportowy typu Vario o rozkładanych klapach bocznych i regulowanym poziomowaniu używany zarówno przez dekarzy jak i ekspertów budowlanych (fot. 6),
  • uchwyt transportowy do płyt płaskich o szerokości zmiennej od 0,5 do 1,6 m (do gipsokartonów, płyt paździerzowych, blach falistych, paneli sandwiczowych, ścian osłonowych itp.) – (fot. 7),
  • zasobnik samowyładowujący o objętości 65 litrów, umożliwiający transport materiałów półpłynnych, jak zaprawy, beton itp. lub sypkich typu piasek, kruszywa, gresy, keramzyt lub nawet gruz (zrzut odpadów remontowych). Znakomicie zastępuje znacznie droższe oraz bardziej skomplikowane maszyny – (fot. 8).

Fot. 6. Pomost transportowy Vario


Fot. 7. Uchwyt transportowy do płyt płaskich

Wszystkie akcesoria i wyposażenie dodatkowe zostały zaprojektowane przez doświadczonych inżynierów firmy Geda na bazie praktycznych doświadczeń użytkowników końcowych, przy uwzględnieniu priorytetowe wymagania klienta – prostotę i uniwersalność zastosowania oraz praktyczność i efektywność.


Fot. 8. Zasobnik samowyładowujący

Urządzenia Geda charakteryzują się nie tylko wysoką jakością i długoletnia żywotnością, dodatkową zaletą jest fakt, że pozwalają one na  systemowe rozwiązanie problemów logistycznych placu budowy. Pozwala to na znaczące zwiększenie efektywności działań, które z kolei prowadzą do oszczędności finansowych przedsięwzięcia, czyli zarabiania pieniędzy. Można więc powiedzieć, że kupując sprzęt firmy Geda nie wydaje się pieniędzy, lecz zaczyna po prostu więcej zarabiać.

mgr inż. Kazimierz Wasilczyk
Geda Dechentreiter GmbH
Źródło: Dachy, nr 1 (109) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: