Od wielu lat w Polsce notuje się wzrost zainteresowania branży ciesielskiej i dekarskiej urządzeniami do transportu materiałów budowlanych na wysokość. Zmieniające się warunki oraz coraz bardziej rygorystyczne przepisy pracy powodują, że tylko niewielka liczba urządzeń dostępnych na rynku spełnia wymagania nowoczesnego budownictwa.

Winda dekarska Böcker Junior HD 24 K
Producenci wind oraz dźwigów ciesielsko-dekarskich prześcigają się w stosowaniu nowinek technicznych usprawniających pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Największy nacisk przy konstruowaniu dźwigów Böcker położono na bezpieczeństwo operatorów urządzeń oraz pracowników znajdujących się w pobliżu miejsca pracy. Nowoczesna technologia wsparta wieloma latami tradycji i doświadczenia powodują, że wszelkie zasady bezpieczeństwa na placu budowy zostają zachowane.
Dźwigi zabudowane na przyczepach
Pod względem ekonomicznym są one alternatywą sprawdzonych już dźwigów samochodowych Böcker AK. Urządzenia te charakteryzują się wysoką elastycznością przy zachowaniu najlepszych parametrów mocy i wydajności. Udźwig użyteczny dźwigów AHK sięga do 1600 kg przy wysięgu od 5 do 30 metrów. Dodatkowo nowa technologia pozwala przekształcić dźwig AHK 30/1600 w ruchomy podest roboczy. Zaletą wyróżniająca tę maszynę spośród innych żurawi jest jej wysoka moc i wydajność. 30-metrowy wysięg w tej klasie jest bardzo dobrym parametrem, a dzięki udźwigowi użytecznemu wynoszącemu 1,6 t AHK sprosta wielu różnorodnym zadaniom. Na uwagę zasługuje bezstopniowo regulowany wysięgnik wypadowy o dwustopniowym teleskopie. W połączeniu z układem sterującym PLC (montowanym seryjnie), pozwala on na bardzo dokładne umieszczenie ładunku w żądanym miejscu. Dzięki obracanemu koszowi roboczemu urządzenie można łatwo przekształcić w mobilny pomost roboczy, na którym jest miejsce dla dwóch osób. Kolejną nowością zastosowaną w modelu 30/1600 jest możliwość niezależnego ustawienia podpór w trzech pozycjach. Podparcie nie musi być przy tym ani symetryczne, ani równomierne.
Poza tym każdy dźwig Böcker posiada system rozpoznawania wychylenia. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych dźwigów zabudowywanych na przyczepach, również tutaj istnieje możliwość ustawienia dźwigu przy trudnych warunkach lokalnych, w optymalnym i bezpiecznym położeniu.
Wyciągi dekarskie
Dzięki efektywnemu rozwojowi w 2009 roku wprowadzono na rynek europejski kilka innowacyjnych produktów ułatwiających prace dekarskie. Pierwszymi z nich były nowe wyciągi dekarskie Junior HD 24 K, które do tej pory produkowano jako urządzenia z możliwością ręcznego zamontowania przegubu. Ze względu na ich dużą popularność oraz wygodę użytkowników rozpoczęto produkcję wyciągów z wbudowanym na stałe przegubem zginanym mechanicznie od 0? do 44?. By sprostać wymaganiom prężnie rozwijającego się rynku oraz potrzebom klientów, wprowadzono specjalny system do testów i oceny prototypów, części oraz komponentów.
Długoletnie doświadczenie kadry technicznej i inżynierskiej pozwala każdorazowo na budowę coraz bardziej kompaktowych wind dekarskich. Windy o niewielkich rozmiarach zostały zaprojektowane z myślą o pracach wykonywanych w trudno dostępnych miejscach. Obecnie większość klasycznych wyciągów jest ponadwymiarowa, dlatego praca w ciasnych miejscach staje się po prostu niemożliwa. Dla windy Junior HD 24 K nie stanowi to problemu. Dodatkowo jest ona wyposażona w zsuwaną oś jezdną (od 129 do 89 cm) i wsuwany dyszel, dzięki czemu mieści się ona w otworach o szerokości zaledwie 90 cm. Ponadto niewielki ciężar własny urządzenia pozwala na transport za prawie każdym samochodem osobowym (do 80 km/h).
Zintegrowane światła powodują, że windy stają się widocznymi i bezpiecznymi urządzeniami w ruchu drogowym, a oś hamowana oraz hamulec najazdowy umożliwiają jazdę do tyłu.

Winda dekarska Böcker Toplift
Windy dekarskie Junior HD 24 K to urządzenia wydajne, charakteryzujące się m.in. udźwigiem 250 kg oraz prędkością wciągania i opuszczania 48 m/min. Mimo swych niewielkich gabarytów szybko i bez przestojów w pracy dostarczają dachówkę i inne materiały budowlane na dach. Dzięki szynom wysuwanym z dołu możliwy jest transport z podłoża.
Seria elektrycznych wyciągów dekarskich Böcker Allegro zostaje zastąpiona przez zmodyfikowaną serię Böcker Toplift. Urządzenia te mimo wysokich wskaźników sprzedaży są cały czas unowocześniane, m.in. połączono serię Toplift i Allegro, tworząc zaawansowany system podnoszenia. Dzięki temu system szynowy jest stabilniejszy i odporniejszy na odkształcenia. Ponadto modyfikacjom uległy:
- wózek transportowy – jest znacznie lżejszy, składanie i transport maszyny stały się więc wygodniejsze;
- precyzyjne załamanie prowadzące linę – regulowane od 20 do 45 stopni.
- wózek transportowy – jest znacznie lżejszy, składanie i transport maszyny stały się więc wygodniejsze;
- precyzyjne załamanie prowadzące linę – regulowane od 20 do 45 stopni.

Dźwig ciesielsko-dekarski Böcker AHK 30/1400
Bezpieczeństwo pracy
Bezpieczeństwo pracy z wyciągami pochyłymi to bardzo istotne zagadnienie. Urządzenia Böcker są produkowane zgodnie z normami UE i posiadają niezbędne certyfikaty CE. Wszystkie wózki transportowe mają chwytacze zębate, zabezpieczające przed upadkiem ładunku w przypadku zerwania liny. Każdy zestaw wyposażony jest również w wyłącznik krańcowy górny na 22-metrowym przewodzie, który można montować w dowolnym miejscu zestawu. Dolny wyłącznik krańcowy zamontowany jest we wciągarce i podobnie jak górny powoduje zatrzymanie wózka w określonym miejscu.
Ważną kwestią dla użytkowników jest cena urządzeń. Mimo modyfikacji ułatwiających pracę i wpływających na trwałość wyciągów, cena w stosunku do starszych urządzeń nie zmieniła się. Właściciele nowych wind i wcześniejszych produktów mogą być również spokojni o części zamienne do tych urządzeń.
Grono stałych klientów, którzy zaufali najnowszej technologii stale się powiększa. Dobra jakość i innowacyjność urządzeń przekonała ich, że jest to sprzęt, który można użytkować przez długie lata. Dodatkowo wydatki na sprzęt wysokiej klasy nie tylko zwracają się w krótkim czasie, ale również przynoszą zysk dla prężnie rozwijających się zarówno małych, jak i większych firm.
Opracowanie: Windex
Źródło: Dachy, nr 12 (132) 2010