Szyby przeciwsłoneczne w oknach dachowych

Ocena: 0
1242
Naturalną potrzebą użytkownika poddasza jest doświetlenie i wentylacja pomieszczeń,
przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej temperatury. Potrzeby klientów związane
z użytkowaniem poddaszy są bardzo zróżnicowane.

W warunkach naszego klimatu temperatura jest zmienna, zależna od pór roku. Latem staramy się unikać słońca i ciepła, które w tym okresie bywa bardzo uciążliwe. Szare, zimowe dni sprawiają, że spragnieni światła słonecznego, szukamy okazji by chwytać każdy promień słońca.

Każdy jednak pragnie mieć możliwość wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania. Odpowiadając na te potrzeby, firma Fakro poszerzyła swoją ofertę o okno dachowe z szybą Solar Factor. Nie zawsze jednak będzie ono najkorzystniejszym rozwiązaniem dla użytkownika.

Głównymi parametrami decydującymi o właściwościach przeciwsłonecznych przeszklenia są: współczynnik Solar Factor „g” oraz współczynnik Lt(?v). Współczynnik „g” charakteryzuje całkowitą przepuszczalność energii słonecznej do wnętrza pomieszczenia, współczynnik Lt(?v) określa, jaka część promieniowania słonecznego (leżąca w zakresie światła widzialnego) przenoszona jest z zewnątrz do pomieszczenia.

Szyba przeciwsłoneczna Fakro posiada współczynnik „g” = 0,25 co oznacza, że przez szybę przenika do pomieszczenia 25% energii słonecznej oraz współczynnik Lt = 42, czyli że do pomieszczenia przepuszczane jest 42% promieni światła.

Efekty działania szyby przeciwsłonecznej uzyskiwane są poprzez bezpośrednie odbicie energii słonecznej, co jest najbardziej skutecznym sposobem na ograniczenie nagrzewania się pomieszczenia.

Należy jednak pamiętać, że szyby takie równie skutecznie ograniczą możliwość dotarcia energii słonecznej do pomieszczenia w okresie jesienno-zimowym, kiedy promienie słońca dogrzewając pomieszczenia zmniejszyłyby koszty ogrzewania.

Ograniczanie przenikania promieni światła przez barwne szyby Solar Factor powoduje znaczące zacienienie pomieszczeń, co w dni bez słońca może wymuszać używanie oświetlenia sztucznego. Nieuniknione straty światła są często rekompensowane projektowaniem znacznie większych powierzchni przeszklonych. Jednak ze względu na to, że współczynnik przenikania ciepła U stosowanych okien jest pięciokrotnie „gorszy” od współczynnika U stropodachów i ścian może to prowadzić do większych strat ciepła zimą, czyli większych kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Należy również pamiętać, że charakterystyczne dla szyb przeciwsłonecznych zabarwienie przenosi się wraz ze światłem na wnętrze pomieszczenia. Może to być uciążliwe przy wykonywaniu niektórych czynności i prac zważywszy, że współczynnik odzwierciedlenia kolorów przez większość szyb przeciwsłonecznych wynosi około 85%. Ponadto zabarwienie to wymusza na użytkownikach konieczność patrzenia na otoczenie zewnętrzne przez określony kolor bez względu na porę roku czy pogodę, bez możliwości zmiany tego stanu.


Zastosowanie szyb przeciwsłonecznych Solar Factor w oknach dachowych może być korzystnym rozwiązaniem, jeśli istnieje potrzeba zastosowania dużych powierzchni przeszkleń w dachu, np. ze względów widokowych lub ze względu na przeznaczenie pomieszczenia. 

W innych wypadkach warto jednak rozważyć montaż standardowych okien dachowych z zamontowanymi markizami zewnętrznymi AMZ.  Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla większości projektowanych pomieszczeń na poddaszach użytkowych. Zapewnia skuteczną ochronę pomieszczeń przed nagrzewaniem w okresie letnim, oraz umożliwia kontrolę ilości i intensywności światła wpadającego do pomieszczeń. Wygoda i łatwość obsługi markizy AMZ daje pełen komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu bez względu na porę roku czy pogodę.

Na podst. materiałów firmy Fakro

Źródło: Dachy, nr 7 (103) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Dachy - krok po kroku

Polecamy