Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Szczelne dzięki gorącemu powietrzu

Ocena: 0
16162
Zgrzewanie pasmowych pokryć dachowych wymaga wiele staranności, którą zagwarantować mogą wysokiej jakości zgrzewarki i automaty.

Bitumat w użyciu

Hydroizolacji z tworzyw sztucznych nie da się zgrzewać palnikami – robi się to zgrzewarkami, bez których dekarze dzisiaj nie wyobrażają sobie życia. Rynek oferuje małe, poręczne zgrzewarki do pracy w miejscach trudnodostępnych: można nimi zgrzewać, kształtować, podgrzewać, lutować, usuwać kleje itd. Jednego urządzenia z wymiennymi dyszami można używać do zgrzewania folii z tworzyw sztucznych, lutowania folii metalowych czy formowania detali w ciasnych kątach. Narzędzia te są przewidziane do pracy w trybie ciągłym, przy czym przez cały czas pracy użytkownik ma do dyspozycji ich pełną moc na tym samym poziomie.


Wyświetlacz, na którym pokazywane są wszystkie ważne parametry

Wydajne automaty zgrzewające spełniają wszystkie wymogi niezbędne do układania hydroizolacji. Szwy szerokości od 20 do 120 mm to dla nich żaden problem. Efekt zgrzewania jest zawsze taki sam – umożliwia to stała regulacja temperatury, regulowana ilość przepływu powietrza, czujnik podłoża i drążek prowadzący oraz zmienna prędkość posuwu i wahliwa rolka dociskowa. Tak istotne parametry jak ilość powietrza, prędkość zgrzewania, długość zgrzanego odcinka, napięcie itd. są pokazywane na wyświetlaczu. Mimo że stosunkowo ciężkie, to automaty dobrze sobie radzą również ze zgrzewaniem homogenicznych i cienkich powłok.


Rolka napędowa w Bitumacie

Jak zgrzewać
Aby wynik zgrzewania gorącym powietrzem był optymalny, przestrzegać należy kilku zasad. Generalnie każdy proces zgrzewania wymaga dopasowania do siebie temperatury, ciśnienia i prędkości. I tak na przykład zbyt duża prędkość przy niskiej temperaturze i niewielkim ciśnieniu na pewno nie da szczelnego zgrzewu. Podłoże, na którym zgrzewa się hydroizolację, powinno być czyste, suche, bez przedmiotów z ostrymi krawędziami czy kamieni.


Wychylana rączka


Zgrzewania nie wykonuje się podczas deszczu – chyba że połać skutecznie osłoni się przed opadami. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 5°C; zgrzewając membranę w takich warunkach ryzykuje się jej termiczne uszkodzenie. Bardzo duża wilgotność powietrza może niekiedy powodować wytrącanie się kondensatu na zgrzewanych powierzchniach, co niekorzystnie wpływa na trwałość zgrzewu. Silny wiatr nie sprzyja utrzymaniu stałej, ustawionej temperatury pracy – przy pracy w wietrzny dzień należy ustawić ją o 20-30°C wyżej niż normalnie, a zgrzewane powierzchnie należy osłonić. Promieniowanie słoneczne powoduje silne nagrzewanie się hydroizolacji, zwłaszcza czarnych. Rozciągają się one wówczas i powstają na nich fałdy. Przeszkadzają one przy zgrzewaniu, a kurcząc się po ochłodzeniu powodują powstawanie naprężeń w obszarach zgrzewów. Przed przystąpieniem do pracy w trudnych, niesprzyjających warunkach, zaleca się przeprowadzenie zgrzewania próbnego, które pozwoli odpowiednio dobrać parametry.

Zgrzewanie pap bez propanu
Bezpłomieniowy automat zgrzewający Bitumat to alternatywa dla palników gazowych na propan. Spełnia on wszystkie wymagania przeciwpożarowe, co podczas pracy na dachu jest ważną cechą.


Detal

Bitumat z dużą prędkością (12 m/s) zgrzewa papy modyfikowane SBS, a także wymagające papy APP. Szczególnie praktyczny jest zintegrowany zgarniak bitumu. Tak jak wszystkie automaty zgrzewające, może on pracować w trudnych warunkach, gdyż temperaturę i prędkość można ustawiać niezależnie od siebie. Rolkę napędową można demontować do czyszczenia. Wychylany w dwóch kierunkach pręt prowadzący pozwala na dowolną zmianę pozycji pracownika, co ułatwia obsługę i poprawia bezpieczeństwo pracy. Wytworzone zgrzewy są szczelne na całej długości.

Na podst. materiałów firmy Heisslufttechnik Flocke GmbH, Solingen
M. San Torcuato


Źródło: Dachy, nr 1 (97) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ