Systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych. Bezpieczeństwo dla domu i mieszkańców

Ocena: 5
2871

Zsuwający się śnieg z dachu może utrudnić życie, blokując wjazd do garażu czy drzwi wejściowe, może też doprowadzić do większych czy mniejszych strat materialnych. Może jednak również wyrządzić niemałą krzywdę ludziom. Projektowanie i stosowanie na dachach systemów zabezpieczeń przeciwśnieżnych chroniących przed osuwaniem się śniegu z dachu, a przez to chroniących domowników jest jak najbardziej wskazane, a wręcz konieczne.

Drabinka przeciwśniegowa

Globalne zmiany klimatyczne to fakt. W tym zakresie nie trzeba chyba nikogo przekonywać, bo wszyscy jesteśmy świadkami w ostatnich latach wyjątkowo upalnych miesięcy letnich i ostrych ataków zimy. W domach chronimy siebie i bliskich zarówno przed upałem, jak i przed zimnem, dbając aby dom, a zwłaszcza dach, był solidnie ocieplony. Pod dachem chronimy się też przed deszczem i śniegiem. Woda deszczowa spływa po połaciach i jest odprowadzana przez rynny.

Zamarzanie i topnienie
Po deszczu dach szybko wysycha i jest gotowy na następny deszcz. Jednak ze śniegiem nie jest już tak prosto i szybko. Śnieg bowiem na dachu utrzymuje się długo. A jeśli opady są solidne, to na dachu zalega znaczna jego ilość. Bardzo często warstwa śniegu na dachu nie jest jednorodna. Wyobraźmy sobie taki przebieg zdarzeń. Jest mróz, napadało w nocy 10 cm śniegu. W dzień jest lekko powyżej zera i śnieg pod wpływem ciężaru własnego i temperatury „usiadł”. Zrobił się ciężki i mokry. Następnej nocy znów jest mróz i cały mokry śnieg na dachu związał się w twardą bryłę. Następne dni to piękna mroźna pogoda ze słońcem, które roztapia cienką powierzchniową warstwę śniegu na dachu. Ale jak tylko słońce zachodzi, to ta powierzchniowa warstwa mokrego śniegu natychmiast zamarza. W ten sposób na dachu tworzy się dobrze do niego przylegająca kilkucentymetrowa warstwa ciężkiego śniegu, szklącego się z wierzchu lodem. Po tych kilku słonecznych i mroźnych dniach znów zaczyna padać śnieg. Pada, pada i gromadzi się na dachu. Pod wpływem ciężaru własnego, temperatury i słońca ten nowy śnieg stopniowo „siada” i staje się gęsty i ciężki. Niestety nie spaja się on ze spodnią warstwą zeszklonego już wcześniej śniegu – między tymi warstwami nie ma solidnego połączenia. W górach taki właśnie mechanizm powoduje ogłaszanie kolejnych stopni zagrożenia lawinowego. Najogólniej rzecz ujmując, osunięcia śniegu powstają w miejscach, gdzie kolejne warstwy śniegu nie są ze sobą związane. Jedna warstwa śniegu zsuwa się po drugiej, gwałtownie i szybko. Śnieg może się zsuwać z dachu także po samej połaci, odsłaniając pokrycie dachowe. Powodem tego dość częstego zjawiska jest z kolei odmarzanie i wytapianie śniegu od spodu.

Lawina z dachu
Intuicyjnie można by powiedzieć, że śnieg zsuwa się tylko ze spadzistych dachów. Okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Kto jeździ na nartach ten wie, że najniebezpieczniejsze lawinowo stoki górskie to te o nachyleniu ok. 30 stopni. Pewna analogia do dachów bezspornie występuje. Na bardziej stromych dachach śnieg osuwa się wcześniej, bo nie ma się czego „przytrzymać”. Natomiast na dachach nieco mniej stromych śnieg gromadzi się w większych ilościach i niebezpieczeństwo związane jest z osunięciem większych ilości śniegu.

Systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych w postaci drabinek czy stylowych belek drewnianych montuje się często od razu na nowych dachach o nachyleniach około 45 stopni, bo tu zjawisko osuwania się jest najbardziej widoczne i wręcz spodziewane. Jest to jak najbardziej słuszna decyzja. Tymczasem na dachach o nachyleniach ok. 30 stopni system zabezpieczeń przeciwśnieżnych przy montażu nowego dachu jest pomijany. Dopiero gdy z takiego dachu zsunie się wielki kawał ciężkiego, twardego śniegu i wgniecie maskę w samochodzie albo połamie ozdobne drzewka przy domu, u właścicieli domu pojawia się myśl, że może jednak jakaś drabinka przeciwśniegowa by się przydała…

Belka przeciwśniegowa

Zsuwający się śnieg z dachu może utrudnić życie blokując wjazd do garażu czy drzwi wejściowe. Może też doprowadzić do większych czy mniejszych strat materialnych w postaci wspomnianych drzewek, urwanej rynny, czy uszkodzonego lusterka wstecznego w samochodzie. Może jednak również wyrządzić niemałą krzywdę bawiącemu się przed domem dziecku bądź seniorowi rodu, pod opieką którego dziecię się znajdowało. Projektowanie i stosowanie na dachach systemów zabezpieczeń przeciwśnieżnych chroniących przed osuwaniem się śniegu z dachu, a przez to chroniących domowników, jest jak najbardziej wskazane, a wręcz konieczne. System zabezpieczeń przeciwśnieżnych ma za zadanie zatrzymać śnieg na dachu, gdzie będzie się on stopniowo i powoli wytapiał, nie zagrażając ludziom i mieniu.

Płotki przeciwśniegowe instaluje się np. nad wejściem do domu, nad wjazdem do garażu czy nad ciągami komunikacyjnymi. Warto także zastosować system zabezpieczeń przeciwśnieżnych nad przeszkleniami, zwłaszcza o większych powierzchniach, na przykład nad oranżeriami.

Płotki, drabinki, stopery…
Czym kierować się przy montażu systemu przeciwśniegowego?

Płotki przeciwśniegowe zatrzymują znaczne ilości śniegu, powinny więc być zamontowane w takim miejscu, aby największe obciążenie przenoszone było na murłatę. Przy długich krokwiach dodatkowy rząd płotków przeciwśniegowych można zamocować mniej więcej w połowie ich długości, ale i tu pamiętać należy, aby śnieg zbierający się na płotku obciążał jakąś podporę krokwi.

Dachówka z mocowaniem pod drabinkę

Dodatkową metodą utrzymywania śniegu na połaci jest zamontowanie w niej równomiernie rozplanowanych tzw. stoperów śniegowych, czyli dachówek z niewielkim nadlewem.

Pamiętajmy jednak, że takie zwiększone obciążenie krokwi wymagać może obliczeń wytrzymałościowych, co warto przedyskutować z architektem już w czasie projektowania. Pamiętać też trzeba, że obecne anomalie pogodowe wynikające ze zmian klimatycznych skutkują absolutną nieprzewidywalnością pogody, a więc także opadów śniegu. Nic więc nie zwalnia nas od zdroworozsądkowego podejścia do tego zagadnienia i ze zrzucania śniegu z dachu. Jest to jedyna metoda bezpiecznego pozbywania się śniegu z dachu, co w regionach na przykład Podhala praktykowane jest od pokoleń.

W przypadku dachówek Braas i Rupp Ceramika do dyspozycji projektantów, dekarzy i inwestorów jest pełny system zabezpieczeń przeciwśnieżnych. W ofercie znajdują się bardzo popularne drabinki przeciwśniegowe, ale klienci mogą również zamówić uchwyty do stylowego okrąglaka, pełniącego taką samą funkcję jak drabinka. Rozwiązania w tym zakresie są pewne i solidne. Drabinki lub belki przeciwśniegowe opierają się na specjalnie przygotowanych, mocnych i stabilnych dachówkach wyposażonych w odpowiednie wsporniki montażowe. Oczywiście wszystkie elementy dostarczane są w kolorach harmonizujących z pokryciem dachowym.

mgr inż. Przemysław Spych
Doradca techniczny
Braas i RuppCeramika

Źródło: Dachy, nr 2 (98) 2008

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ