Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

System kalenicy. Dodatki z metalu.

Ocena: 5
2669

Rynek dodatków dachowych oferuje szeroki zakres produktów, jednak większość z nich nie wytrzymuje wpływu agresywnych czynników środowiska – ulegają deformacji, łamią się i płowieją pod wpływem wysokiej temperatury bądź promieniowania UV. W ekstremalnych warunkach najlepiej sprawdzają się produkty z metalu.

 


Zaletą aluminiowej taśmy wentylacyjnej kalenicy i grzbietu jest trwałość koloru dzięki warstwie farby PUR

Mając na uwadze wspomniane wyżej wymagania wobec idących z duchem czasu dodatków dachowych i we współpracy z tymi, którzy najlepiej potrafią docenić innowacje – czyli z dekarzami – firma Mage Herzberg stworzyła w ostatnich latach najwyższej jakości system dodatków z metalu. Wykorzystano do tego aluminium, miedź i ołów.

System uwzględnia jakościową, funkcjonalną i estetyczną jednorodność produktów. Kompletne systemy: system kalenicy i grzbietu, system okapu, system koszowy, system kominków i przejść antenowych, system połączeń tworzą pełny wachlarz dodatków z metalu. Ich właściwości i zalety zostały przedstawione niżej na podstawie dwóch produktów wentylacyjnych systemu kalenicy i grzbietu Mage Herzberg.

Aluminiowa/miedziana taśma wentylacyjna z otworami i z mikrootworami
Taśma wentylacyjna kalenicy i grzbietu to plisowana taśma w całości wykonana z metalu, dostępna w wersji z aluminium lub miedzi. Obydwa warianty odznaczają się kompaktowym formatem rolek (długość rolki 5 m) oraz wagą (tab. 1).

 

 


Taśma Grafi-Rolle nie ma mocujących pasków kleju butylowego, dzięki czemu może być pokryta kolorem z obu stron i ma obustronne zastosowanie

O ile jednak powierzchnia warstwy miedzianej ulega optycznemu starzeniu się (tworzenie się patyny), warstwa wysokogatunkowego poliuretanowego pokrycia farbą (PUR) taśmy aluminiowej gwarantuje najwyższą odporność na promienie UV.

Funkcja wentylacyjna taśmy miedzianej została przejęta przez specjalne mikronacięcia.

W taśmie aluminiowej funkcja wentylacyjna sprawowana jest przez zoptymalizowane pod względem przepływów technicznych mikrootwory, umieszczone na wierzchołkach plisów taśmy wentylacyjnej. Aluminiowa taśma wentylacyjna z mikrootworami zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem i zawiewaniem śniegu.

 

 

 

 


Aluminiowa taśma kalenicowa wyposażona jest w paski kleju butylowego umieszczone w spodniej części, na brzegach taśmy. Chociaż mała odkształcalność taśm gwarantuje wysoką stabilność formy, paski kleju butylowego zapewniają dodatkowe mocowanie i szczelność.

Wymiary i kolory taśm pasują do wszystkich typów dachówek (tab. 1). Istnieje też możliwość dostarczenia ich w kolorach i wymiarach na specjalne życzenie klienta.

 

 

 

 


Taśma miedziana posiada mikronacięcia, przez które odbywa się wentylacja

Ołowiana taśma wentylacyjna z mikrootworami
Ołowiana taśma wentylacyjna z mikrootworami to tzw. Grafi-Rolle – taśma wentylacyjna kalenicy i grzbietu z plisowanego ołowiu.

Zastosowanie tego wysokiej jakości materiału pozwala zrezygnować z mocujących pasków kleju butylowego, co umożliwia obustronne pokrycie kolorem oraz obustronne zastosowanie. Funkcja wentylacyjna, podobnie jak w przypadku wyżej opisanych wariantów, jest zapewnione przez zoptymalizowane strumienie techniczne otworów.

Dach należy do najbardziej narażonych na erozję części budynku. Jego funkcja ochronna w długim okresie może być zagwarantowana wyłącznie wtedy, gdy poszczególne komponenty dachu dostosowane są optymalnie do siebie, względnie wykazują się adekwatną jakością materiału. Obok wysokiej jakości pokrycia dopiero równie wartościowe dodatki stworzą trwały system dachu. Widać więc wyraźnie, że obok poprawnych przesłanek konstrukcyjnych, jak i fachowego układania, to stabilność formy wykorzystanego materiału wpływa na żywotność i funkcjonowanie dodatków dachowych, jak również na wentylację, szczelność i mocowanie.

Na podstawie materiałów firmy
Mage Herzberg

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (130) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ