Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Styropianowy system ocieplenia spadkowego od Yetico

Ocena: 5
3489

Dach płaski jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem nie tylko na przemysłowych obiektach wielkopowierzchniowych, ale także mieszkalnych. Jednak źle wyprofilowany gromadzi na swojej powierzchni wodę, której zaleganie może doprowadzić do zawilgocenia przegrody. Nieocieplony jest przyczyną strat energii, sięgających nawet 30% całkowitych strat ciepła z budynku. Rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie styropianowego systemu ocieplania i profilowania dachów płaskich Yetico.

 

 

Do tej pory dach płaski kojarzony był głównie z kanciastymi domkami, które wyrastały jak grzyby po deszczu w dzielnicach wielu polskich miast w latach 70. czy 80. XX wieku. Obecnie jednak przeżywa renesans, bo architekci potrafią odpowiednio zaaranżować jego powierzchnię, projektując na nim np. zieleń. Dach płaski pełni także funkcje użytkowe. To miejsce, gdzie można ustawić kolektory słoneczne, czy przenieść wentylację, która szpeci wygląd fasady. Takie rozwiązanie jest również bardziej odporne na wiatr i ewentualne uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że wysokość pomieszczeń na piętrze nie jest ograniczona, a mniejsza powierzchnia dachu daje również realne oszczędności w postaci zmniejszenia strat ciepła.

Energooszczędność coraz ważniejsza
Kluczowym punktem w projektowaniu budynku z dachem płaskim jest odwodnienie. Natychmiastowe odprowadzenie wody z dachu płaskiego jest podstawowym warunkiem jego efektywności, zwłaszcza w polskim klimacie obfitującym w opady deszczu oraz śniegu i odznaczającym się sporymi wahaniami dobowej temperatury. Zaleganie wody opadowej może doprowadzić do zawilgocenia lub zagrzybienia dachu.

 

Elementy systemu ocieplenia dachu płaskiego od Yetico, wyprodukowanego na bazie grafitowego styropianu Passive. Styropian Passive Premium Podłoga cechuje się najniższym (λ ≤ 0,030 [W/(m·K)]) poziomem współczynnika przewodzenia ciepła wśród styropianów na polskim rynku

Kolejną newralgiczną kwestią w planowaniu realizacji dachu jest ograniczenie strat ciepła. Warto zainwestować w materiały termoizolacyjne, które zapewnią użytkownikowi budynku odpowiedni komfort cieplny, oszczędności i jednocześnie podniosą wartość inwestycyjną nieruchomości. Energooszczędność to obecnie konieczność. Rosnące wymagania znajdują swoje odzwierciedlenie w ministerialnym rozporządzeniu „Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, które sukcesywnie obniża współczynnik przenikania ciepła UC(max) dla wszystkich przegród. Dla dachów od 1.01.2014 UC(max) wynosił 0,20 W/(m2?K), od 1.01.2017 wynosi 0,18 W/(m2?K), a od 01.01.2021 współczynnik ten ma osiągnąć poziom 0,15 W/(m2?K).

Elementy systemu Yetico
Wyjściem naprzeciw rosnącym wymaganiom ministerialnym, jak i odpowiedzią na zagrożenia, które czyhają na użytkowników dachu płaskiego, może być styropianowy system profilowania i ocieplania dachów płaskich Yetico. System ten może być wyprodukowany na bazie standardowego, białego styropianu lub grafitowego Passive. Styropian Passive Premium Podłoga cechuje się najniższym poziomem współczynnika przewodzenia ciepła wśród styropianów na rynku polskim: λ ≤ 0,030 W/(m?K). Można z powodzeniem aplikować go w budownictwie energooszczędnym. Wysoka wytrzymałość mechaniczna pozwala na zastosowanie go w przegrodach przenoszących obciążenia użytkowe do 3 t/m2. Rozwiązanie proponowane przez Yetico można zastosować na każdym dachu płaskim i składa się z elementów:

  • płyt bazowych, które pełnią funkcję termoizolacyjną,
  • płyt spadkowych, które profilują kształt dachu i nadają mu odpowiednie nachylenie.

W grupie płyt spadkowych znajdziemy płyty skośne o spadku jednokierunkowym oraz dwukierunkowym, tzw. grzbietowe i korytowe. Płyty skośne mają za zadanie nadać zasadnicze nachylenie. Do odprowadzenia wody z trudnych, newralgicznych miejsc, takich jak kominy, świetliki służą kontrspadki. Izokliny z kolei pozwalają na płynne przejście pokrycia dachowego z powierzchni poziomej na powierzchnię pionową, zmniejszają kąt załamania papy termozgrzewalnej, co sprawia, że warstwa wierzchnia papy nie jest narażona na uszkodzenia.

 

Od projektu do realizacji
Ocieplenie spadkowe Yetico to nie tylko produkt, ale kompleksowy serwis. Od doradztwa technicznego poprzez zaprojektowanie planu spadkowego, z którego uzyskamy listę płyt aż do dostarczenia gotowych, opisanych elementów systemu do klienta.


Yetico
ul. Towarowa 17A
10-416 Olsztyn
dachy@yetico.com
www.yetico.com

Źródło: Dachy, nr (220) 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ