Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Specjaliści od rąbków

Ocena: 5
3452

Firma Piastek (www.piastek.pl) specjalizuje się w pokryciach z blachy płaskiej, układanej na rąbki. Taka też informacja znajduje się na głównej stronie internetowej firmy. Ta realizacja została zdobyta nie z polecenia, jak to bywa z dobrymi firmami dekarskimi, ale właśnie poprzez Internet.

 

 

Poszukując wykonawcy dachu, inwestor rozpoczął go od Internetu. Wpisał do wyszukiwarki frazę „blacha na rąbek”. Strona firmy Piastek znalazła się w czołówce trafień. Nie była jedyną, która była brana pod uwagę, ale ostatecznie poszukiwania wykonawcy tu się zakończyły.

Inwestor wysłał pytanie o wykonanie usługi pokrycia dachu wraz z elewacją w systemie rąbka kątowego. Nauczony doświadczeniem właściciel firmy, Tomasz Piestrzyński, zaprosił klienta do siebie. Powiedział: Zarówno sam warsztat i jego wyposażenie oraz liczba wystawek, czyli gotowych, wykonanych przeze mnie elementów blacharskich są warte obejrzenia. Ilość posiadanych przeze mnie maszyn do obróbki też może zrobić wrażenie. I – dodam nieskromnie – do tego moja fachowa wiedza na temat pokryć dachowych z blach płaskich… Te czynniki były kryterium decydującym.

 

 

Pan Tomasz chciał przekazać klientowi kontakty do kilku poprzednich zleceniodawców, aby ten mógł zasięgnąć referencji, ale ku jego zdziwieniu inwestor oświadczył, że nie widzi potrzeby dodatkowego sprawdzania jego umiejętności. Zdecydowały więc wiedza i warsztat.

Klient był pod tak dużym wrażeniem, że jeszcze tego samego dnia wpłacił zaliczkę na materiał w wysokości 100%. A budowa była na ten dzień na poziomie fundamentów. Okazał więc duże zaufanie.

„Prosty” dwuspadowy dach
Wbrew powszechnie panującej wśród inwestorów opinii, „prosty dwuspadowy dach”, to właśnie ten typ dachu jest najbardziej wymagający przy kryciu na rąbek. Połacie kryte pasami blachy łączonymi na rąbek stojący zmuszają wykonawcę do najwyższej staranności i dbałości o zachowanie linii i kątów. A jeśli dodatkowo blacha jest układana również na elewacji, to trzeba tu zachować wręcz aptekarską dokładność. Taka struktura posiada dużo punktów odniesienia i ludzkie oko z łatwością zauważa najmniejsze odchylenia.

 

 

Konstrukcja dachu została wykonana przez cieślę według wytycznych T. Piestrzyńskiego i następnie wycięta na obrabiarce CNC. Natomiast z uwagi na konieczność odpowiedniego poprowadzenia opisanej dalej szczeliny wentylacyjnej, podkonstrukcję elewacji i rynny ukrytej wykonali fachowcy z firmy Piastek. Podkonstrukcja elewacji wykonana została z drewna suchego z uwagi na natychmiastowe ocieplenie ścian.

Projekt wykonawczy
Tomasz Piestrzyński: Projekt oczywiście nie przewidywał żadnych detali. Ale dla mnie nie stanowi to problemu, a wręcz nawet mnie poniekąd cieszy, gdyż jest to dodatkowym wyzwaniem. Staram się wtedy najpierw poznać sposób myślenia klienta i wyobrazić sobie oczekiwane przez niego detale estetyczne. Ale że blacha to jednak materiał o pewnych ograniczeniach, to najlepiej jest wykonać wizualizację takich elementów. Ja je szkicuję, objaśniam klientowi, a ten zgłasza uwagi. Dzięki temu żaden z nas nie jest niemile zaskoczony efektem prac.

 

 

Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, to Piastek zawsze stosuje się ściśle do wytycznych producenta materiału. Tutaj zastosowano blachę firmy Rheinzink, która zawsze zapewnia pomoc i rozwiązania detali na budowie w trakcie realizacji.

Na opisywanej realizacji jedyną rzeczą wymagającą konsultacji był sposób wentylacji elewacji i dachu. Tomasz Piestrzyński chciał, aby wentylacja dachu i elewacji odbywała się jednym ciągiem. W tym budynku zaś są rynny ukryte w elewacji, więc kanał wentylacyjny trzeba było przeprowadzić z elewacji pod rynną, na dach. Dzięki takiemu rozwiązaniu śnieg nie zasypie wlotu powietrza i nie zaburzy cyrkulacji powietrza.

 

 

Zaufanie podstawą dobrej współpracy
Inwestycja pochłonęła 3,5 tony blachy Rheinzink prePatina w kolorze schiefergrau. Wybór materiałów doradzał wykonawca, konsultując to wprawdzie z inwestorem, ale konsultacje te miały charakter raczej „symboliczny”, gdyż to właśnie blacharz podejmował decyzje. A inwestor na tym źle nie wyszedł. Odwiedzał budowę, interesował się postępami prac, ale nie narzucał się ze swoimi „radami” i ufał fachowcom.

 

 

Prace pokryciowe na dachu i elewacji trwały łącznie 4 tygodnie. Dzięki dobrze zaplanowanemu harmonogramowi robót nie było niepotrzebnych przerw. Jako szczegół wymagający najwięcej uwagi, Tomasz Piestrzyński wymienił zachowanie ciągłości rąbków na dachu i na elewacji. Efekt możemy podziwiać na zdjęciach.

 

 

Piotr Rożnowicz

Źródło: Dachy, nr 9 (201) 2016

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ