Rynny dachowe (i nie tylko)

Ocena: 3.36667
4103

O swoich realizacjach „rynnowych” opowiada Artur Alfawicki z firmy Alfa Dach System. Wspólną cechą wszystkich opisanych inwestycji jest użycie w nich łupka naturalnego marki Rathscheck.

Realizacja 1
Koryto rynnowe

To jedna z naszych pierwszych realizacji z łupka naturalnego w Polsce. Inwestor znalazł nas przez Internet. Spotkał się z nami, poprosił o kontakt do wcześniejszych inwestorów, dokładnie nas wypytał i wybadał, zanim zdecydował się na nasze usługi.

Pomysł wykonania koryta rynnowego był nasz. Przedtem inwestor wyraźnie określił, co chce mieć, jak on sobie to wyobraża i z czego koryto ma być zrobione.

Koryto wyłożyliśmy membraną EPDM z jednego kawałka ze zgrzewem fabrycznym. Obróbki z tytancynku Rheinzink Pro® grafit są przyklejone do podłoża klejem Enkolit. Pod korytem znajduje się szczelina wentylacyjna, przez którą odbywa się wentylacja łupkowej elewacji.

Dach i elewacja garażu
Dla tego samego klienta wykonaliśmy także elewację i dach garażu. Obiekt nie ma rynny i widocznego pasa okapowego. Zastosowaliśmy łupek Rathscheck.

Pas oczywiście jest, ale zgodnie z założeniem jest niewidoczny. Jest on zasłonięty łupkiem przyklejonym klejem Rathscheck. Uprzedzając słowa krytyki dodam, że jakkolwiek takie wykonawstwo nie jest zgodne ze sztuką, to jest dopuszczalne. Wyjaśniłem tę kwestię inwestorowi, nie ukrywając przed nim słabych miejsc tego rozwiązania. On potwierdził mi pisemnie ten fakt i świadomie podjął decyzję o przyklejeniu kamieni. Miał takie prawo, wyraził zgodę na zastosowanie takiego wykonania i zapłacił za to.

Wracając do zagadnień technicznych, to jedną z ciekawostek na tym obiekcie jest przejście z dachu na krokiew szczytową. Inwestor był zachwycony. Garaż nie ma wentylowanej kalenicy, ponieważ nie jest ogrzewany, same krokwie także nie są zabudowane.

Realizacja 2
Rynna leżąca miedziana

Kolejna realizacja to garaż z rynną leżącą, wykonaną z blachy miedzianej przez mojego przyjaciela Stanisława Głusińskiego z Warszawy. Rynna została zrobiona „zdalnie” – przesłałem Staszkowi rysunki z wymiarami, a on w swoim warsztacie w Raszynie zrobił rynny z dokładnością do milimetra.

Ciekawostką na tym dachu jest to, że na jednej połaci są cztery wzniosy z łupka Rathscheck w formacie łuski. Rynna leżąca funkcjonuje tutaj także jako płotek przeciwśniegowy.

 

Realizacja 3
Rynna z kostki brukowej w chodniku

Bywa i tak, że inwestor nie chce rynny na dachu – woli mieć ją w chodniku. Na tym dachu nie ma pasa okapowego i rynny dachowej, a woda spływa po łupkowej elewacji do koryta wykonanego przez brukarzy. Efekt: potoczek płynący przez całą działkę aż do bramy wyjazdowej.

Realizacja 4
Rynna prostokątna

Ostatnia realizacja to rynna prostokątna z blachy cynkowo-tytanowej VMZinc w kolorze Quartz Zinc. Tutaj inwestor również stawiał na minimalizm i chciał mieć dach garażu bez okapu i rynny. Przekonałem go jednak, aby tego nie robił, gdyż ani położenie tego garażu, ani jego bryła nie pozwalała na wykonanie takiego okapu.

Wykonaliśmy tu rynnę prostokątną i bale przeciwśniegowe. Szczelina wentylacyjna znajduje się pod rynną, a nie nad nią, ponieważ długo zalegający w rynnie śnieg zatkałby wlot powietrza na kilka tygodni, a nawet miesięcy.

 

W każdej z wyżej opisanych rynien zastosowano dylatacje.

Alfa Dach System rekomenduje inwestorom stosowanie łupka Rathscheck Premium. Nie jest on tani w momencie montażu, ale w dłuższym okresie wypada ekonomiczniej, ponieważ nie wymaga napraw i konserwacji.

Podsumowanie
Ogromna większość projektów przewiduje na budynkach montaż rynien. I tak też postępuje gros dekarzy. Ale duża liczba projektów charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym  designem i standardowe rynny zaburzają tu efekt estetyczny. Takie projekty można zrealizować albo bez rynien, z rynnami ukrytymi albo rynnami w formie odpowiadającej nowoczesnej bryle obiektu. Od umiejętności dekarza zależy, czy będzie w stanie to wykonać. Moim zdaniem dzisiaj dekarz nie jest tylko fachowcem od krycia dachów, coraz bardziej stajemy się multispecjalistami


Na podstawie wypowiedzi Artura
Alfawickiego z firmy Alfa Dach System
Opracowanie: Piotr Rożnowicz

Źródło: Dachy, nr 9 (213) 2017

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: