Jak uszczelnić pochyłe ścianki kopuły? Wydaje się, że materiał płynny nie nadaje się do tego, ponieważ nie utrzyma się na powierzchni i spłynie. Nic bardziej błędnego! Oto, jak płynną hydroizolacją naprawiono strome powierzchnie na dachu zabytkowego hotelu.

Hotel Gellért podczas renowacji. Kopuły zostały uszczelnione płynnym tworzywem sztucznym Kemperol
Węgierska secesja
Wyobrażając sobie typowy Grand Hotel przed oczami niemal automatycznie pojawia się budynek z czasów belle epoque, czyli przełomu XIX i XX wieku. Eleganckie, luksusowe pomieszczenia, reprezentacyjne hole i poczekalnie. Wnętrza nie tylko roztaczające poczucie luksusu, ale posiadające charakter. Do tego typu obiektów należy Danubius Hotel Gellért w Budapeszcie. Oryginalny budynek przetrwał do dzisiaj i teraz przeżywa swój renesans. Hotel ten, wybudowany u stóp góry Gellért, całkowicie w węgierskim stylu secesyjnym otwarto w 1918 roku. Wykwintna architektura hotelu jest odzwierciedleniem blasku dawnej monarchii austro-węgierskiej.
Musi być elastyczne
Prawie sto lat po wzniesieniu budowli, jesienią 2008 odrestaurowano fasadę pozostającego pod ochroną zabytków leczniczego Hotelu Gellért. Ekspertyza wykonana przez firmę Dévényi és Társa Épitész wykazała, że na powierzchni ze sztucznych kamieni widoczne są rysy o różnorakiej szerokości.
Przez nie przedostawała się woda i zawilgacała wewnętrzną konstrukcję nośną kopuł.
W opisie do przetargu na remont do naprawy tych miejsc wymagano elastycznego materiału. Zlecenie polegające na renowacji i trwałym uszczelnieniu kamiennych kopuł zdobyła węgierska firma Enterol stosująca Kemperol. Za zastosowaniem tego płynnego tworzywa sztucznego przemawiała jego trwała elastyczność w szerokim zakresie temperatur, wytrzymałość na pęknięcia i mostkowanie rys oraz odporność na obciążenia mechaniczne, a także dobra paroprzepuszczalność (woda, która wniknęła do wnętrza, musiała przecież odparować).

Płynne tworzywo sztuczne nadaje się idealnie do trudnych obróbek
Renowację rozpoczęto od oczyszczenia rys na powierzchni zewnętrznej, które następnie zamknięto metodą iniekcji elastycznego materiału. Braki i ubytki w kamieniu wyrównano, następnie oczyszczono całą powierzchnię zewnętrzną i zagruntowano ją podkładem Kempertec EP. Na tak przygotowane podłoże rozłożono wolną od rozpuszczalników hydroizolację Kemperol 2K-PUR. Docinanie dużych kawałków włókniny na gładkie powierzchnie kopuł odbywało się w warsztacie wykonawcy. Na wąskich rusztowaniach docinano tylko mniejsze, półokrągłe, owalne i bardziej skomplikowane odcinki.
Kopuły i szpice
Wykonawca uszczelnił kilka kopuł i 16 szpiców, razem 670 m² powierzchni. Jako że niecodzienne kształty kopuł stawiały wyższe wymagania, firma otrzymała pomoc techniczną od producenta materiałów.

Jedna z uszczelnionych kopuł po zakończeniu robót
W celu zachowania oryginalnego, kamiennego charakteru kopuł, świeżą jeszcze powierzchnię Kemperolu posypano piaskiem kwarcowym o ziarnistości 0,4–0,8 mm, w naturalnym kolorze. Było to proste na powierzchniach poziomych, ale na zaokrąglonych, skośnych i pionowych powierzchniach wymagana była pomysłowość wykonawcy. Enterol użył do tego celu pistoletu do tynkowania.
Na wykonanie robót hydroizolacyjnych przewidziano tylko niewielki, kilkutygodniowy przedział czasu.
Wszystkie prace zdążono wykonać w przewidzianym terminie. Kopuły zostały odpowiednio uszczelnione, bez uszczerbku dla oryginalnego wyglądu zabytkowego obiektu.
Danubius Hotel Gellért jest dobrym przykładem dla zastosowania nowoczesnych materiałów budowlanych w ochronie obiektów zabytkowych.
Na podstawie materiałów
firmy Kemper-System
Źródło: Dachy, nr 10 (118) 2009