Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Remont dachu kamienicy w tytan-cynku i łupku

Ocena: 5
3842

Wśród Laureatów konkursu „Pochwal się dachem” po raz kolejny znalazł się dach wykonany przez ekipę Zenona Lewandowskiego. Na kamienicy w centrum Warszawy wyremontowała ona dach, który pokryto łupkiem naturalnym a piękne lukarny wykonano w tytan-cynku.

 

 

Dach, który wyremontowany został w terminie od lutego do grudnia 2020 roku, znajduje się w centrum Warszawy. Jest to budynek o dachu mansardowym, który składa się z czterech połaci o łącznej powierzchni 140 m². Znajduje się na nim w sumie trzynaście lukarn, z których jedna jest znacznie większa od pozostałych. 

 

Inwestor i wykonawca

Inwestor znał wykonawcę – czyli firmę dekarską Zenona Lewandowskiego z Legnicy – z wcześniejszych realizacji wykonanych dla niego. Był z nich na tyle zadowolony, że ze względu na brak możliwości wykonania tego dachu przez firmę pana Zenona w 2019 roku, właściciel kamienicy podjął decyzję o przesunięciu prac o pół roku, tak aby ta właśnie firma mogła wyremontować również dach mansardowy tej nieruchomości.

 

Więźba

Przed rozpoczęciem prac odbyła się inwentaryzacja istniejącej więźby, która wykazała występowanie licznych błędów - murłata wykazywał 4-centymetrową różnicę w poziomie, brakowało krokwi, brakowało wymianów, drewno było zakażone grzybem. Z tych powodów podjęto decyzję o kompletnej rozbiórce więźby i odtworzeniu jej na nowo z drewna klasyfikowanego i bez błędów w geometrii.

 

 

Więźbę wykonała firma ciesielska.

 

Materiał pokryciowy

Przed wykonaniem tak dużej inwestycji zawsze jest bardzo dużo detali do ustalenia - między inwestorem, wykonawcą, architektem oraz koordynatorem prac. Podstawowym pytaniem było określenie rodzaju pokrycia dachowego wraz z rodzajem blachy potrzebnej na obróbki blacharskie. Inwestor zdecydował się powierzyć te decyzje ekipie dekarskiej.

 

 

Pan Zenon zaproponował jako materiał na pokrycie łupek naturalny marki Rathscheck w formie płytek do krycia francuskiego (tzw. szpicwinkiel). Płytki te mają wymiary 25 x 40 cm. Jeśli chodzi o blachę, to ekipa zaproponowała tytan-cynk marki Rheinzink w kolorze patyna grafit wraz z całym systemem odwodnienia tej firmy. 

 

Bez projektu, ale fachowo

Następnym problemem było dostosowanie projektu do nowego pokrycia i nowej koncepcji gzymsu, który miał być zrobiony z kamienia. Niestety, architekt nie narysował właściwie ani detalu stopniującego gzyms ani okapu, rynny czy detali dużej lukarny, która zresztą w pierwotnej wersji projektanta była wykonana ze sztukaterii styropianowej i posiadała dach płaski. Ta wizja kompletnie nie podobała się inwestorowi. Postanowił więc nam powierzyć wykonanie całego dachu ze wszystkimi detalami bez żadnego projektu architektonicznego, bazując tylko na naszej wiedzy i kunszcie dekarskim – podkreśla pan Zenon. 

 

Przebieg prac

Prace rozpoczęto od korekty połaci dachowej, ponieważ - jak to często bywa - tolerancja błędu u firm ciesielskich jest mniejsza od tej, którą wykazują się wykonawcy pokrycia dachowego. 

Po wyprowadzeniu płaszczyzn dachowych rozpoczęło się wykonywanie wzorów w zakresie wentylacji przestrzeni połaciowej i wentylacji przestrzeni ocieplenia. Na dachu położono szalunek z deski o grubości 28 mm, który został pokryty folią bitumiczną Nordettotape. Wlot powietrza został wykonany na okapie i schowany za rynną, a wylot znajdował się w każdej przestrzeni międzykrokwiowej na górze dachu i był zabezpieczony siatką i obróbką blacharską, którą zasłonił łupek.

 

 

Wszystkie obróbki blacharskie na gzymsie zostały zamocowane na pasach usztywniających z uwzględnieniem maty strukturalnej, a połączenie blach wykonano za pomocą rąbka przegubowego z przyklejoną uszczelką. 

 

 

Orynnowanie zostało ułożone zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi zastosowania w odpowiednich miejscach dylatacji rynnowych. 

 

Wsparcie

Niestety, jak to w życiu bywa, nie obyło się bez problemów. Główny blacharz ekipy pana Zenona uległ poważnej kontuzji i zapowiadało się przesunięcie terminu zakończenia prac. Wtedy przyszła nam z pomocą zaprzyjaźniona firma Blach-Art Stanisława Głusińskiego – mówi pan Zenon i dodaje - Wykonaliśmy drewniane szablony koron lukarn, na podstawie których pan Stanisław i jego ludzie zrobili nam obróbki blacharskie. W tym czasie my szykowaliśmy lustra z blachy i inne obróbki, a po dostarczeniu skorup na korony poskładaliśmy całość.

 

Obróbki

 

 

Dużym wyzwaniem był gzyms kamienny w formie łuku kończący się attyką. Do jego montażu konieczne było wykonanie ponad stu kawałków różnych obróbek blacharskich. 

 

 

Duża lukarna została zrobiona na wzór lukarny z Paryża, której zdjęcie dostarczył inwestor. Było to jego oczko w głowie w tym remoncie i bardzo mu na jej świetnym wykonaniu zależało. 

 

 

Cały komplet obróbek blacharskich (oprócz koron na lukarny) był wykonywany na miejscu i prace te wykonywał Andrzej Bajak wraz Bartoszem Lewandowskim.

 

 

Łupek został ułożony na pełnym deskowaniu po wcześniejszym wytrasowaniu linii poziomych i pionowych potrzebnych do prawidłowego rozmieszczenia tego materiału. Łupek w całości układał samodzielnie dekarz Piotr Piżuch. Był to dla niego pierwszy kontakt z tym materiałem, ale okazało się, że praca z łupkiem wybitnie przypadła mu do gustu. 

Blachę i odwodnienie dostarczyła firma Ekro, która jest stałym dostawcą firmy Zenona Lewandowskiego. 

 

Taras na dachu

Na górnym dachu inwestor postanowił wykonać taras, na którym można w centrum Warszawy przyjemnie wypoczywać. Ale i tu zawiedli architekci i całość izolacji wraz z odwodnieniem musieliśmy wykonać my – podkreśla pan Zenon. 

Do wykonania izolacji użyte zostało kompleksowe rozwiązanie firmy Icopal oraz produkty marki Enke. Konieczne było również użycie przepustów attykowych firmy Sita o średnicy 75 mm. Całość prac została bardzo wysoko oceniona przez architekta, koordynatora robót, a co najważniejsze - przez inwestora. 

 

Odbiór a sztuka dekarska

Na powyższe prace została udzielona 36-miesięczna gwarancja. Odbiór odbył się bez żadnych uwag i problemów.

 

 

Na każdym etapie prac pan Zenon zawsze wskazuje inwestorom czy kierownikom robót jakość wykonawstwa poszczególnych elementów robót oraz ich pracochłonność. Zależy mu na pokazaniu, dlaczego dobra praca musi być odpowiednio wynagradzana. Dla każdego, kto uczciwie wykonuje swoje rzemiosło, ważny jest oczywiście aspekt finansowy, ale najważniejsze jest to, żeby inwestorzy dostrzegali i rozumieli, że nasze wykonawstwo to mozolna praca na kolanach, często wykonywana w deszczu lub śniegu i że my – prawdziwi dekarze - robimy dachy dla naszych klientów z zachowaniem wszelkich zasad sztuki dekarskiej i blacharskiej, a także z zachowaniem dbałości o stronę estetyczną całości – podsumowuje pan Zenon. Dzięki takiemu podejściu odbiory nie stanowią problemu. 

 


Galeria

 

 

 

 

 

Wyniki VII edycji konkursu POCHWAL SIĘ DACHEM

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Aktualności

SunRoof, międzynarodowy startup tworzący dachy solarne 2w1 i technologię do zarządzania energią, nawiązał współpracę z Polskimi Hurtowniami ...

Polski rynek firm z sektora dekarskiego dynamicznie się rozwija. Rodzimi producenci proponują coraz to nowe technologie i produkty, które us...

Trybunał Sprawiedliwości potwierdził prawo Komisji Europejskiej do ustalania priorytetów w zakresie spraw z dziedziny konkurencji. Swoją dec...

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaj...

Eksperci Akademii CREATON spotkali się już z ponad 450 dekarzami podczas 120 wizyt przeprowadzonych w ramach trwającej od maja V edycji akcj...

Ruukki Construction kontynuuje strategię rozwoju i inwestuje około 4 miliony euro w nową linię produkcyjną systemów rynnowych w swoim zakład...

Leksykon dachów

W budynkach bez stropów drewnianych oraz w celu uzyskania większej, wolnej przestrzeni pod dachem mają zastosowanie konstrukcje dachowe bez ...

  Podobno każdy człowiek rodzi się z jakimś darem bożym, który powinien w swoim życiu doczesnym odkryć i rozwinąć. W naszych czasach jest...

Jednym z wielu problemów dawnego budownictwa były odpowiedniej jakości dachy. Miały one bowiem chronić budynki nie tylko przed niekorzystnym...

  W odległych czasach największym szacunkiem cieszyli się ludzie starsi, tzw. starszyzna plemienna, prezentująca doświadczenie i wiedzę. ...

Dziś okna dachowe stanowią dopracowany technicznie element standardowego wykończenia budynku. Ich historia to około 150 lat pomysłów, techni...

Najbardziej znaną wieżą w naszej kulturze jest biblijna wieża Babel, która budowana przez ludzi miała sięgać nieba, za co Bóg ukarał ich, mi...