Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Remont dachu i montaż instalacji solarnej

Ocena: 5
5004

Sielsko położony zajazd powstał przed laty. Od tamtej pory nie był remontowany zarówno on sam, jak i dach. A czas pozostawił na nim wyraźne ślady… „Jeśli remont dachu, to od razu i panele solarne, i instalacja fotowoltaiczna” – postanowił właściciel obiektu.

 

 


Układanie pokrycia. Widoczne zamontowane wsporniki pod podłużne profile

Dach, mimo że szczelny i funkcjonalny, specjalnego uroku zajazdowi nie dodawał. A wygląd w branży hotelarskiej ma znaczenie.

Właściciel zdecydował się więc na jego remont. Przy okazji postanowił zamontować na dachu instalację solarną i w ten sposób oszczędzić na kosztach energii. Przy podejmowaniu decyzji o montażu wspomnianej instalacji znaczenie miał też wizerunek położonego wśród owocowych sadów i zielonych łąk obiektu – estetycznego, przytulnego budynku przyjaznego środowisku, zachęcającego do dłuższego pobytu.

Systemowe pokrycie i wsporniki
Na pokrycie dachu i niewielkim nachyleniu 13° wybrane zostały dachówki stalowe z posypką Isola Powertekk. Za lekkim, małoformatowym pokryciem przemawiała także konstrukcja więźby dachowej.
Kształt pokrycia imitujący dachówkę ceramiczną oraz matowo-czarna posypka perfekcyjnie podkreślały charakter budynku. Efektu tego nie mogły zepsuć wsporniki pod panele solarne.

 


 Systemowy wspornik z bliska

Dekarz, który miał zająć się dachem, poradził inwestorowi, aby zastosował on system wsporników do instalacji solarnych firmy Isola. Wsporniki zostały zaprojektowane specjalnie do pokrycia i idealnie integrują się z dachem, nie zaburzając jego estetyki. W dodatku są one bardzo łatwe w montażu.

Isola jako jedyny producent małoformatowych blach dachówkopodobnych oferuje kompletny system wsporników do instalacji solarnych. Wysokość wsporników oraz ich rozstaw można dowolnie regulować. Niewielka wysokość montażu i optymalne rozłożenie ciężaru gwarantują nie tylko elegancki wygląd, lecz zapewniają także bezpieczeństwo.

 

 

 


Wsporniki, profile i poprzeczne łaty, na których zostały ułożone ogniwa solarne

Dzięki kamiennej posypce Powertekk do złudzenia przypomina dachówkę ceramiczną; posypka ponadto dodatkowo podwyższa sztywności i wytrzymałość materiału. Grubość stalowego rdzenia wynosi 0,5 mm, co czyni z Powertekka jedną z najgrubszych dachówek stalowych na rynku i przyczynia się do zachowania niezmiennego kształtu w każdych warunkach.

Szybkie i pewne krycie
Po usunięciu starego pokrycia z płyt azbestowo-cementowych dach został od nowa ocieplony i ołacony.
Dzięki poręcznemu formatowi poszczególnych arkuszy Powertekka, mocowanych do łat pneumatyczną gwoździarką krycie północnej połaci trwało bardzo krótko. I to mimo wywietrzników i okien dachowych.

 

 

 


Południowa połać dachu z częściowo ułożonymi panelami

W międzyczasie po stronie południowej zamontowane zostały elementy systemu wsporników. Ich szybkie mocowanie i możliwość dowolnego rozmieszczenia pozwoliły na optymalne dopasowanie instalacji solarnej.

Po ułożeniu pokrycia dekarze zamontowali perforowane kątowniki. Do tych profili przymocowane zostały następnie elementy instalacji solarnej i fotowoltaicznej.

Zajazd zyskał nowy dach, właściciel zaoszczędzi na wydatkach na energię, a obiekt stał się jeszcze jedną ozdobą zielonej okolicy.

 

Na podstawie materiałów firmy Isola

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (124) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: