Jednym z głównych elementów mających uatrakcyjnić wygląd dachu oraz podnieść jego walory użytkowe są lukarny. Podstawowym zadaniem lukarny jest doświetlenie poddasza budynku, dlatego też niezależnie od wielkości i kształtu są wyposażone w okna. Można zaryzykować stwierdzenie, że są pewnego rodzaju alternatywą dla okien połaciowych i mimo wyższych kosztów wiele osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie.

Rysunek konstrukcji lukarny dwuspadowej wygenerowany w programie Dietrich’s
Ze względu na kształt możemy wyróżnić sześć podstawowych typów lukarn: lukarna jednospadowa, dwuspadowa, trapezowa, trójkątna, baryłkowa oraz – najbardziej skomplikowana pod względem konstrukcyjnym i wykonawczym – lukarna wole oko.
My zajmiemy się jedną z najczęściej pojawiających się na naszych dachach, a mianowicie lukarną dwuspadową.
Przeważnie jest ona budowana na bazie konstrukcji drewnianej, w skład której wchodzą trzy podstawowe części: ściana frontowa z otworem okiennym, ścianki boczne oraz dach dwupołaciowy. O ile sama bryła lukarny nie jest zbyt skomplikowana, to w momencie, gdy zagłębimy się w szczegóły jej wykonania może okazać się, że nie jest to tak proste zadanie.
Jednym z głównych problemów, jakie mogą pojawić się na placu budowy jest dopasowanie konstrukcji lukarny do konstrukcji dachu głównego. Zdarza się również, że dokumentacja projektowa dostarczona przez inwestora zawiera braki w postaci nieuwzględnienia detali połączeń elementów oraz technologii montażu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi niezawodny system Dietrich’s, oferujący możliwość rozwiązania połaci dachowych z uwzględnieniem konstrukcji lukarn.
Proces przygotowania modelu lukarny w systemie
Zaczynamy od lokalizacji lukarny, czyli określenia połaci głównej, na której ma znaleźć się lukarna oraz od odsunięcia jej frontu względem linii bazowej, którą przeważnie stanowi ściana zewnętrzna budynku. Przy wprowadzaniu informacji do systemu pomocne będą sparametryzowane szablony lukarn, które przyspieszają i ułatwiają pracę.
Kolejny etap to podanie podstawowych parametrów związanych z gabarytami lukarny: szerokość lukarny, wysokość murłaty (np. względem poziomu stropu), kątem pochylenia jej połaci oraz wielkością okapów.
Na podstawie tych danych system automatycznie wyznaczy bryłę lukarny wraz z liniami przecięcia połaci lukarny z płaszczyzną dachu głównego. Wykorzystując moduł dekarski można zweryfikować długość połaci dachowych lukarny do rozmieszczenia konkretnego typu dachówki bez konieczności jej docinania. Następnie przechodzimy do budowy konstrukcji lukarny.

Skonstruowaną na ziemi lukarnę można dźwigiem podnieść na dach
Podsumowanie
Ideą pracy w systemie jest możliwość przygotowania bardzo dokładnej dokumentacji warsztatowej poszczególnych elementów konstrukcji lukarny. W utworzonej w programie dokumentacji znajdują się wszelkie niezbędne informacje dotyczące ich prefabrykacji.
Jeśli dysponuje się odpowiednim zapleczem sprzętowym i pozwalają na to gabaryty lukarny, całą konstrukcję można przygotować na ziemi, zmontować ją, a następnie za pomocą dźwigu w całości podnieść na dach (tak jak widać to na fotografii). Takie podejście do tematu w znacznym stopniu podnosi komfort oraz szybkość pracy, pozwala również uniknąć wielu błędów.
Więcej na temat lukarn znajdziecie Państwo również na stronie: www.dietrichs.pl.
Na podstawie materiałów firmy
Dietrich’s Polska