W dawnym budynku magazynowym Gliwickiego Centrum Edukacyjnego powstały nowoczesne pracownie do praktycznej nauki zawodu. Dzięki oknom dachowym o dużych przeszkleniach obiekt uzyskał w pełni użytkowe dwa dodatkowe poziomy poddasza.

Projekt rewitalizacji opracowała pracownia Brus Lachowicz Architekci, a wykonawcą robót była firma PHU Mateo
Gliwickie Centrum Edukacyjne to zespół szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie ponad 120-letniego kompleksu budynków. Do I wojny światowej obiekt służył jako koszary artylerii, a po wojnie w tych budynkach urzędowała policja konna. Natomiast po drugiej wojnie światowej kompleks cały czas jest użytkowany przez gliwicką oświatę.
Tak wyglądał nieużytkowany magazyn na terenie GCE przed przebudową i remontem
(Fot. P. Młynek, UM Gliwice)
Wnętrze starego magazynu przed remontem
(Fot. gliwiczanie.pl)
Stara ujeżdżalnia i magazyn
Budynek, który zmodernizowano, służył w latach międzywojennych jako ujeżdżalnia. Stąd jego wymiary i bryła. Był obiektem parterowym z ogromnym poddaszem, które spełniało funkcje magazynowe. Poddasze nie było doświetlone. W latach powojennych nie był remontowany i z czasem stał się zupełnie niefunkcjonalny z uwagi na ogromne zaniedbania. Zniszczona i brudna elewacja tego budynku mieszczącego się przy ul. Okrzei zniechęcała wręcz do wejścia do środka. Budynek straszył wilgotnymi plamami na ścianach i obszarami odkrytej, gołej cegły. Ale prosta bryła i ciekawy kształt elewacji stanowiły ogromny potencjał do przeistoczenia go w dzieło sztuki architektonicznej. Duża przestrzeń wewnątrz pod dachem dawała natomiast możliwość wykorzystania budynku w bardzo szerokim zakresie praktycznym.
Program rewitalizacji
Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Gliwicach w notatce z ubiegłego roku możemy przeczytać: 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Od tego czasu Gliwice z powodzeniem wykorzystują strumień pieniędzy płynących z Brukseli. Na terenie miasta zrealizowano już 1295 projektów ze wsparciem unijnym, a kwota dofinansowania pozyskanego tylko przez gliwicki samorząd wyniosła łącznie ok. 1,2 mld zł! Korzyści płynące z 15-letniej przynależności do Unii długo by wymieniać – to m.in. innowacyjne centra przemysłu IT, ośrodki badawczo-rozwojowe, pracownie zawodowe, a także np. nowoczesna i przykuwająca uwagę infrastruktura muzealna na miarę XXI wieku.
Na dachu obiektu zamontowano 50 okien dachowych FTP-V U5 (94 x 140)
(Fot. Fakro)
Gliwickie Centrum Edukacyjne skorzystało również z unijnego wsparcia finansowego. W ramach rewitalizacji stary budynek magazynowy zamieniono w nowoczesny obiekt, który służy celom edukacyjnym. Całkowity koszt projektu noszącego tytuł Nowy uczeń – nowoczesna pracownia – nowatorski pracownik – rozwój infrastruktury edukacji zawodowej w Centrum Kształcenia Praktycznego GCE w Gliwicach to 5,8 mln złotych. Kwotę 4,1 mln zł udało się pozyskać ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kosztów pokryło Miasto Gliwice.
Trzy w pełni funkcjonalne kondygnacje zwiedzają goście, którzy zjawili się na otwarciu obiektu
(Fot. UM Gliwice)
Nowoczesne pracownie
Projekt przebudowy i przystosowania do nowej funkcji powstał w pracowni architektonicznej Brus Lachowicz Architekci, a wykonawcą remontu była firma PHU Mateo. Dawna parterowa ujeżdżalnia miała obszerny szeroki dach. W projekcie wykorzystano jego możliwości i w efekcie powstał budynek z trzema w pełni funkcjonalnymi kondygnacjami użytkowymi. W ramach renowacji zaplanowano na tych kondygnacjach stworzenie nowoczesnych pracowni specjalistycznych do nauki zawodu. Powstały m.in. pracownie automatyki, projektowania 3D, pomiarów elektrycznych i elektronicznych, obróbki cieplnej metali i innych.
Dzięki oknom dachowym – jasne wnętrza i korytarze oraz funkcjonalne trzy poziomy
(Fot. Fakro)
Klucz do funkcjonalności – okna dachowe
Wnętrza są dobrze oświetlone naturalnym światłem, dzięki czemu uczniowie przygotowujący się do zawodu mają komfortowe warunki do nauki. Pomieszczenia skutecznie doświetlają obrotowe okna dachowe FTP-V U5, zapewniające jednocześnie bardzo dobrą izolację cieplną. Światło dzienne jest w takich obiektach niezbędne i wpływa korzystnie na efektywność pracy i samopoczucie uczniów przebywających w pomieszczeniach szkolnych. Oprócz 50 dachowych okien obrotowych w projekcie zastosowano 18 okien oddymiających. Okno oddymiające Fakro FSP, poza oczywistą funkcją odprowadzania dymu, również służy do doświetlania i przewietrzania pomieszczeń budynku.
Na trzech poziomach znajduje się 13 nowoczesnych w pełni funkcjonalnych pracowni do nauki zawodu
(Fot. UM Gliwice)
Odnowiony budynek GCE wygląda z zewnątrz świeżo i stylowo. Patrząc na niego, widzimy stonowane kolory, a obiekt emanuje czystością i elegancją. Okna dachowe osadzone na odpowiedniej głębokości nie zakłócają wyważonej estetyki prostego dachu, ale ubogacają cały efekt wizualny.
Źródło: Dachy, (243)