Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Płynny system uszczelniający Delta-Liquixx

Ocena: 0
2585
Dach od zarania dziejów pełni funkcję osłonową. Chroni budynek przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak śnieg, deszcz, wiatr itp. Nowocześnie zaprojektowana i wykonana przegroda budowlana jaką jest dach skośny powinna zapewnić również wiatroszczelność, tak by nie dochodziło do wymiany powietrza poprzez poszczególne warstwy przegrody.


Przykłady zastosowania Delta®-Liquixx

Ogrzane powietrze wewnątrz budynku za sprawą powstałej różnicy ciśnień przechodząc przez przegrodę transportuje wilgoć w postaci pary wodnej. Poza zjawiskiem konwekcji mamy również problem w postaci dyfuzji pary wodnej. Dlatego tak ważna jest dbałość o dokładne i szczelne wykonanie poszczególnych elementów przegrody.

Warstwa wstępnego krycia zamontowana pod ostatecznym pokryciem, uszczelniona i zabezpieczona przed wymianą powietrza z izolacji termicznej na zewnątrz przegrody obniża wartość wymiany powietrza o ok. 30%, czego efektem może być obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 9%.

Warunkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania przegrody jest wykonanie warstwy paroszczelnej od strony wewnętrznej  pomieszczeń budynku tak, aby uniemożliwić napływ pary wodnej do izolacji termicznej. Jest to zadanie o tyle trudne, że cały system działa tak dobrze, jak jego najsłabszy element. Jeśli mamy zamontowana folię paroizolacyjną, a np. nieuszczelnione połączenia, to para wodna wybierze najprostszą drogę przepływu – w tym przypadku przez nieszczelne połączenia pomiędzy poszczególnymi pasami folii. O ile połączenia wzdłużne i poprzeczne można w miarę w prosty sposób uszczelnić, zaklejając je specjalnymi taśmami klejącymi, o tyle problematyczne jest uszczelnienie miejsc znacznie bardziej niedostępnych.

Do uszczelniania przejść i połączeń
Jednym z wyzwań, jakie stają przed projektantem i wykonawcą jest wykonanie uszczelnień przy wszelkiego rodzaju przejściach przez połać dachu. Mowa tutaj o kominach, kominkach wentylacyjnych, przewodach instalacji elektrycznej i sanitarnej, oknach połaciowych itp. elementach przechodzących przez połać dachu lub w niej zamontowanych. Problemem pozostaje również połączenie folii (zarówno tych stosowanych jako bariery paroszczelne, jak i tych stanowiących warstwę wstępnego krycia) z elementami budynku, czyli ogniomurami, ścianami kolankowymi, posadzką itd.


Preparat nakłada się szybko i łatwo przy pomocy pędzla

Wiatroszczelne wykonanie tych połączeń jest nie lada wyzwaniem dla wykonawcy. Do tej pory do dyspozycji wykonawcy była cała gama taśm i klejów, które jednak nie nadają się do uszczelniania elementów o skomplikowanych kształtach, wklęsłych czy wypukłych. Temu wyzwaniu sprostała opracowana przez inżynierów firmy Dörken płynna masa uszczelniająca do detali dachowych Delta®
-Liquixx.

Materiał ten to kombinacja wiskozowej masy uszczelniającej i specjalistycznej włókniny Delta®-Liquixx GT 15, stanowiącej zbrojenie uszczelnienia.

Delta®-Liquixx to materiał mający postać wodorozcieńczalnej pasty, którą nanosi się na trudne do uszczelnienia miejsca przy pomocy pędzla. Po tej czynności nakłada się odpowiednio przyciętą włókninę Delta®-Liquixx GT 15, a następnie kolejny raz nakłada masę uszczelniającą. Preparat w trakcie wysychania zmienia kolor z jasnoniebieskiego na ciemnoniebieski po wyschnięciu. Obserwując zmianę koloru można kontrolować proces wysychania Delta®-Liquixx. Po zakończonym procesie wiązania materiał doskonale uszczelnia i zabezpiecza przed przenikaniem powietrza do poszczególnych warstw dachu skośnego. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno podczas prac renowacyjnych, jak i prac na nowo powstałych dachach.

Na podstawie materiałów firmy Dörken

Źródło: Dachy, nr 3 (135) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ