Panele dachowe na tzw. click nawiązują do tradycyjnego układania blachy płaskiej na rąbek stojący. Fachowo ułożone stanowią piękne i trwałe pokrycie dachowe, szczególnie gdy dekarz poświęca dachowi dużo czasu i chce z niego zrobić swoją kolejną wizytówkę.

Budynek, o którym mowa, to nowobudowany jednorodzinny piętrowy dom z garażem, znajdujący się w małej miejscowości w okolicach Siedlec, nieopodal drogi krajowej.
Wykonawca
Właściciel budynku zlecił wykonanie dachu firmie Kamildach. Inwestor miał już wycenę od firmy wykonawczej, ale chciał jeszcze mieć porównanie i trafił do mnie, bo w okolicy, w której mieszkał, wykonaliśmy dwa dachy, z których zresztą jeden był opisany w miesięczniku Dachy w wydaniu 8/2018 – mówi Kamil Kozioł, właściciel firmy. Inwestor obejrzał wykonane przez niego dachy. Projekt budynku był bardzo podobny do opisanego w artykule, a wycena, którą zaproponował pan Kamil, była zbliżona do wyceny pierwszej firmy. Właściciel domu zdecydował się na Kamildach, ponieważ ta firma od dawna wykonuje dachy kompleksowo – robi ciesielkę, deskowanie, papowanie i krycie dachu wraz z obróbkami, a tego nie mógł do końca zapewnić pierwszy wykonawca, który zajmował się głównie ciesielką.
Budynek ma ciekawą bryłę i dość skomplikowany dach o łącznej powierzchni 310 m2
Wentylowana kalenica – konstrukcja wykonana pod gąsiory
Więźba
Projekt konstrukcji dachu był poprawny i wykonawca nie miał do niego zastrzeżeń. Konstrukcja dachu jest krokwiowo-płatwiowa. Krokwie mają wymiar 8 x 16 cm i są zamontowane w rozstawie co 80 cm. Murłata i płatwie mają wymiar 14 x 14 cm, z kolei krokwie narożne i koszowe maja 8 x 24 cm. Na konstrukcji położono pełne deskowanie oraz papę. Całość prac przygotowujących dach do położenia pokrycia, tj. postawienie więźby, wykonanie deskowania i opapowanie dachu trwało od 7 stycznia do 4 lutego ubiegłego roku z kilkoma przerwami na szkolenia i z powodu pogody. Wykonawcy pracowali w ekipie 3-osobowej. Całość więźby została wrzucona na górę za pomocą dźwigu. To bardzo ułatwiło nam pracę, zwłaszcza że budynek jest piętrowy i do okapu jest jakieś 6 m od poziomu gruntu – podkreśla pan Kamil – W sumie dach nie był skomplikowany – dodaje, choć przecież nie do końca się to zgadza. Powierzchnia dachu wynosi 310 m2. Jest to dach wielopołaciowy, posiada 3 kominy, z czego dwa znajdują się w kalenicy, co nastręczało problemów i wiązało się z pracochłonną obróbką. Na dachu znajduje się również jeden wyłaz dachowy.
Elementy gąsiora przygotowane na zaginarce
Charakterystyczne gąsiory bez widocznych wkrętów
Materiał pokryciowy
Generalnie inwestorom podobało się płaskie pokrycie, ale uważali że będzie ono bardzo drogie i na początku przy wycenie robocizny brana była pod uwagę blachodachówka. Krótko przed rozpoczęciem prac inwestorzy mieli więc ofertę na blachodachówkę z firmy dystrybucyjnej Mix Dach, ale wykonawca nakłonił ich, aby udali się do hurtowni raz jeszcze i poprosili o wycenę dachu w panelu dachowym. Okazało się, że cena wyszła niemal taka sama, jak za blachodachówkę. Wiadomo, że robota przy panelu dachowym jest bardziej pracochłonna, co się wiąże z wyższą ceną za usługę, ale inwestorzy zaakceptowali ją i byli bardzo zadowoleni, że będą mieli na dachu płaskie pokrycie.
Na dach wybrano panele dachowe oznaczone PD 510 Nano marki Blachy Pruszyński w kolorze czarnym. W sumie było ich 660 mb. Wykorzystano również blachę płaską o wymiarach 1,25 x 2 m w ilości 142 szt. i dodatkowo 8 szt. o wymiarach 1,25 x 2,8 m.
Pas nadrynnowy z siatką – haki podrynnowe zamocowano na opuszczonej o 15 mm desce, a wyrównanie do płaszczyzny dachu wykonano przez przykręcenie sklejki między hakami
Dach bez wkrętów
Od początku moim celem było takie wykonanie, aby dach był perfekcyjny i cieszył oko nie tylko inwestorów. Dom znajduje się w bliskiej odległości od budującego się centrum handlowego i od ruchliwej drogi. Dach wymagał więc zaangażowania. Od początku miałem zamiar wykonać go bez użycia widocznych wkrętów, co wiązało sie ze zrobieniem pracochłonnych gąsiorów i obróbek – podkreśla pan Kamil, który jest zwolennikiem obecnej na facebooku grupy antyfarmerowców, działającej pod szyldem MR PRO. Założyłem sobie, że ten dach będzie reklamą moich umiejętności, fachowego wykonania i takiego podejścia do pracy, że nie liczy się czas czy metry kwadratowe, ale przede wszystkim jakość – dodaje.
Pas podrynnowy z widoczną siatką okapową zabezpieczającą szczelinę wentylacyjną
Dwa z trzech kominów usytuowane są w kalenicy, co utrudniało obróbkę
Wentylacja
Wentylacja podpokryciowa odbywa sie dzięki zastosowaniu wlotu powietrza za rynną, która jest zamontowana na hakach nakrokwiowych. Zastosowanie łaty 4 x 5 cm zamiast kontry zwiększyło przestrzeń powietrzną, a szczelina (wlot z tyłu rynny) ma dzięki temu większy przekrój. Natomiast wylot powietrza zapewnia w pełni wentylowana konstrukcja utworzona przez dekarzy na budowie, tak jak się ją robi do tradycyjnego rąbka. Wlot jest zabezpieczony siatką okapową plastikową marki Corotop, natomiast w konstrukcji pod gąsiory użyta została siatka aluminiowa.
Obróbka komina przy użyciu paneli dachowych
Szczegół obróbki komina blachą płaską
Kominy
Trzy kominy zostały ocieplone i wykonane na tak zwaną zasuwę o szerokości 4 cm. Dwa z nich znajdują się w kalenicach. Delikatnie zmieniłem panele – zwłaszcza na narożnikach są trochę inne, niż w moich poprzednich realizacjach. Zrobiłem również nieco szersze żaluzje. Moim zdaniem fajnie wyszło – wspomina pan Kamil. Czas wykonania jednego komina od podstaw to ok. 3,5 dnia. Kominy zostały wykonane z materiału pokryciowego, tzn. z panelu z przetłoczeniami, oraz z blachy płaskiej.
Komin w pełnym słońcu – szczegóły pokazują precyzję wykonania
Podbitka
Bardzo ładnie wyszła podbitka. Wstępnie inwestorzy chcieli ją wykonać blachą trapezową, bo uważali, że tak będzie taniej. Dekarz namówił ich jednak na ładniejsze rozwiązanie z blachy płaskiej. Inwestorzy zaufali intuicji wykonawcy i dziś nie żałują. Pierwsze wrażenie inwestorki na widok podbitki wykonanej po jednej stronie budynku to było jedno słowo: Wow!! Podbitka jest wentylowana i dziurkowana przez wykonawców na budowie, co zapewnia odpowiednią wentylację pod deskami i na nieocieplonym poddaszu (ocieplony jest tylko strop). Dodatkowo rozszczelnione zostały kalenice poziome i osłonięte membraną dachową.
Podbitka to prawdziwy majstersztyk
Pomysł na tak wykonana podbitkę zachwycił inwestorów
Podbitka została wykonana z przejściem na pas podrynnowy, co widać na zdjęciach. Łączna ilość arkuszy na podbitkę czy też na pas podrynnowy wyniosła 480 szt. (240 szt. na pas i 240 szt. na podbitkę). To dużo pracy. Mój wujek Tadeusz sam wykonał pasy i je podziurkował a brat Paweł je zamontował – wskazuje pan Kamil. Wszystkie te panele podbitkowe i pasy były tak rozmierzane, aby zaczynały się i kończyły takim samym wymiarem na stronach i wynosiły odpowiednio 48,5 cm, 49 cm, 50 lub 49,3 cm. Wiązało się to z dużo większym nakładem pracy, bo rozmiary nie były powtarzalne i każdy panel trzeba było znaczyć oddzielnie. Do tego narożniki zostały wykonane niestandardowo – arkusze były cięte ze skosa. Zasuwy na podbitkę i pasy także wyciął i wygiął mój wujek Tadeusz z blachy płaskiej – wyjaśnia dekarz.
Dach tarasu i strefy wejściowej …
… a tak została wykonana podbitka nad tarasem i wejściem
Obróbki i rynny
Dach został wyrównany za pomocą podkładek ze sklejki wyciętych przez dekarzy. Haki podrynnowe zamocowano każdorazowo za pomocą czterech wkrętów na opuszczonej o 15 mm desce, co pozwoliło na zrezygnowanie z frezowania pod te haki. Między nimi została przykręcona sklejka o tej wysokości, aby wyrównać poziom do płaszczyzny dachu.
Konstrukcja pod gąsior wymagała sporego nakładu pracy, podobnie jak same gąsiory wykonywane na wymiar na budowie. Obróbki przyścienne na blaszki dekarze wykonali bez widocznych wkrętów. Wszystkie obróbki przyścienne są podwójne, co umożliwia bezproblemową pracę blachy na dachu oraz 100-procentową szczelność. Blacha na narożach została odgięta do góry bez rozcięć (również w przypadku konstrukcji pod gąsiory).
Perforacja blachy zapewniająca wentylację podbitki wykonana została na miejscu budowy
Obróbki przyścienne z paneli dachowych
Na dachu zamocowano metalowe rynny z systemu Niagara marki Blachy Pruszyński o przekroju 125 mm w kolorze czarnym. Połączono ze sobą odcinki 4-metrowe za pomocą złączek fabrycznych. Rury spustowe są tej samej marki.
Panele dachowe, rynny, membranę, wełnę mineralną (gr. 10 cm), płyty OSB i sklejki oraz uszczelniacze dostarczyła hurtownia MIX Dach, mieszcząca sie w miejscowości Ujrzanów. Z kolei wkręty oraz gwoździe galwanizowane pierścieniowe i złącza ciesielskie zakupione zostały w firmie Metchem Damiana Szulawy z Siedlec.
Wszystkie obróbki przyścienne są podwójne
Kosz w pełnej krasie widziany z drona
Odbiór
Inwestor nie ingerował w żaden sposób w prace wykonawców i miał pełne zaufanie do ich fachowości. Odbiór robót odbył się bez jakichkolwiek problemów. Gwarancji na swoje wykonawstwo firma Kamildach udzieliła na 6 lat.
Wykonanie tego dachu zajęło w sumie ok. 50 dni. W tym czasie pojawiły się przerwy, a poza tym jakiś czas ekipa pracowała bez pana Kamila, który był zajęty innymi sprawami. To długo jak na wykonanie takiego dachu, ale dekarze wiedzieli, że ten czas to dla nich inwestycja, która się zwróci, bo ten dach to ich wizytówka. Dach robi wrażenie – wykonany jest starannie, dokładnie, estetycznie i bez widocznych wkrętów. To najładniejszy click w okolicy – podkreśla pan Kamil i chyba ma rację.
Opracowanie redakcyjne na podstawie materiałów firmy wykonawczej
Zdjęcia – Kamil Kozioł
Źródło: Dachy, nr (239)