Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Osiedle pod aluminium

Ocena: 5
9442

Raczej z rzadka na budynkach wielomieszkaniowych stosuje się blachę aluminiową na pokrycie dachu. Chodzi oczywiście o koszty. Tym większa więc „chwała” deweloperowi, który zlecił takie dachy na budynkach swojego osiedla.


Więźba dachowa nie była specjalnie skomplikowana: krokwie mocowane do murłat kotwami chemicznymi

Inwestycja: osiedle budynków wielorodzinnych w Lublinie
Wykonawcy dachu: Yeti Dachy – Zbigniew Karaś, Czapla F.U.H Krzysztof Czapla
Materiały: blacha aluminiowa Prefa, okna i wyłazy dachowe Velux (206 sztuk), papa termozgrzewalna, membrana Corotop Strong, membrana Lenzingtex DO 90

Na jesieni zgłosili się do mnie przedstawiciele dewelopera z propozycją wyceny pokrycia dachów osiedla w Lublinie blachą aluminiową wraz z pełnym systemem akcesoriów dachowych Prefa.
Jako rozwiązanie alternatywne rozpatrywano wyroby firmy Plannja, czyli blachę stalową odwęgloną, przystosowaną do układania na rąbek stojący. Tutaj także oferta obejmować miała kompletny system dachowy. Inwestor ostatecznie wybrał blachę aluminiową, mimo że miała ona wyższą cenę.

 

 


Połać z deskowaniem z płyt OSB

Wybrany system Prefa obejmuje takie rozwiązania jak:

 

 

  • systemowe gąsiory wentylowane,
  • system komunikacji dachowej mocowany do rąbka stojącego,
  • bariery śniegowe również mocowane do rąbka bez penetracji zasadniczego pokrycia dachu,
  • długi okres gwarancji na wyroby, wynoszący 40 lat.

Składając ofertę oczywiście ujęliśmy w niej swoje wykonawstwo, załączając referencje z licznych inwestycji oraz zaświadczenia od producenta dowodzące naszych umiejętności. Obie firmy wykonawcze, Yeti Dachy – Zbigniew Karaś i Czapla F.U.H Krzysztof Czapla od dawna pracują z blachą aluminiową (kilka realizacji firmy Yeti Dachy przedstawiono na łamach miesięcznika DACHY) i są wyposażone we własny sprzęt do profilowania blach na rąbek stojący.
 


Obrabianie okien dachowych: wszystko pod wymiar

Harmonogram inwestora zakładał, że prace przy więźbie i pokryciu będą trwały od jesieni do wiosny (wg firmy Prefa blachę można obrabiać w temperaturze do –10°C), na co wykonawcy się zgodzili. Ponadto firmy dekarskie poza pracami blacharskimi musiały wykonać izolacje z pap termozgrzewalnych.

 

 


Zbliżenie obróbek

Wewnętrzny podział robót pomiędzy wykonawcami był następujący:

 

 

  • więźba dachu o powierzchni ok. 3500 m2 – wykonawstwo i materiał Yeti Dachy,
  • pokrycie dachu w systemie Prefa, ok. 3400 m2 – wykonawstwo i materiał Yeti Dachy,
  • pokrycie w systemie Prefa ok. 1200 m2 – wykonawstwo i materiał Czapla F.U.H.,
  • izolacje z pap termozgrzewalnych, ok. 4000 m2 – wykonawstwo i materiał Yeti Dachy.

 


Między oknami

Więźba dachu jest prostą konstrukcją mocowaną przy pomocy łączników ciesielskich i śrub w szczycie dachu, krokwie oparto na murłatach, które następnie przymocowano do podłoża żelbetowego kotwami chemicznymi Hilti o średnicy 18 mm. Na krokwiach została rozłożona membrana dachowa Lenzingtex DO 90, następnie według zaleceń inspektora nadzoru przybite zostały kontrłaty o grubości 32 mm, a połacie dachu zostały oszalowane płytami OSB o gr. 22 mm. Na płycie OSB została ułożona membrana Corotop Strong (pproprzepuszczalność 3000 g/m2/24 h) jako warstwa rozdzielająca. Na tak przygotowanym podłożu ułożyliśmy blachę aluminiową Prefa, w okapie została zastosowana blacha perforowana Prefa jako element obróbki pasa podrynnowego dla usprawnienia wentylacji w warstwach dachu. Zamontowaliśmy rynny systemowe o rozmiarze 150 mm, rury spustowe 120 mm wraz z systemowymi rewizjami. 206 okien i wyłazów Velux obrobione zostało blacha aluminiową przez blacharzy na placu budowy.

 

 

 


Rąbek przy oknie

Na całym dachu używaliśmy wyłącznie aluminium, nigdzie nie ma nawet najmniejszego kawałka innej blachy: podbitka, bardzo duże ilości obróbek na elewacji, podokienniki, daszki nad klatkami schodowymi, obróbki patio (wewnętrzny zielony dach nad garażami) – wszystko zostało wykonane z wyrobów Prefa.

 

 

 

 


Widziane z boku okno dachowe. W tle niewykończony kominek

Gdyby nie opóźnienia w robotach elewacyjnych, prace blacharskie zakończone zostałyby w terminie. Nie z naszej winy jednak okres ten znacznie się wydłużył i mimo że niektóre obróbki mogliśmy wykonać przed otynkowaniem ścian, to na pozostałe (a było ich niestety większość) musieliśmy czekać.

 

 

 

 


Cztery z ponad 200 okien dachowych Velux

Wspomniane patio o powierzchni ok. 3000 m2 etapami pokryliśmy papą termozgrzewalną. Szczelność izolacji została bardzo skrupulatnie sprawdzona przez inspektora nadzoru z zastosowaniem kilkakrotnie przeprowadzanej próby wodnej: odpływy zatkano, a następnie całą powierzchnię zalano kilkunastocentymetrową warstwą wody. Próby szczelności wypadły pozytywnie. Odbiór końcowy robót dachowych i izolacyjnych odbył się bez uwag.

 

 

 

 


Rynna stojąca o przekroju kwadratowym, rynna wisząca i podbitka – wszystko z aluminium

Zbigniew Karaś
Yeti Dachy

 

 

 

 

Źródło: Dachy, (105) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: