Okna do dachu płaskiego

Ocena: 0
4275

Okna do dachu płaskiego pozwalają dziś bardzo skutecznie doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, a przy tym charakteryzują się wysoką izolacyjnością i estetyką dopasowaną do potrzeb

Doświetlenie pomieszczeń w budynku z dachem płaskim jest proste dzięki producentom specjalnych okien

Dawniej budynki z dachem płaskim miały jedynie okna fasadowe lub co najwyżej świetliki. Obecnie producenci okien dysponują pełną gamą specjalnych okien do dachów płaskich. Wśród nich jest firma Velux, która oprócz szerokiego wyboru wariantów okien, oferuje również dodatkowe nowoczesne ich wyposażenie.

Z zakrzywionym szkłem
Jednym z najciekawszych modeli okien do dachów płaskich jest okno Velux ze sferycznym modułem szklanym. W ciągu zaledwie kilku ostatnich miesięcy zyskało grono zagorzałych fanów – zarówno wśród inwestorów, jak i projektantów. Charakteryzuje je unikalna konstrukcja i elegancki design.

Zostało nagrodzone nagrodą Archiproducts Design Award 2017 oraz jedną z najbardziej prestiżowych i najważniejszych nagród projektowych na świecie – iF DESIGN AWARD 2018. Obie nagrody przyznano za „innowacyjność, funkcjonalność i wysoką jakość techniczną”.

Nagrodzone nowe okno Velux do dachów płaskich z modułem sferycznym

Sferyczny moduł szklany wykonany jest z hartowanego szkła o grubości od 4 do 6 mm. Szyba jest przyklejona do ramy i nie ma w tej konstrukcji aluminiowego profilu czy śrub podtrzymujących szkło. Szkło rozciąga się od krawędzi do krawędzi. Wykorzystanie zakrzywionego szkła sprawia, że woda, liście i inne zanieczyszczenia, które zbierają się na szybie, są szybko usuwane. W ten sposób okno doprowadza do pomieszczenia więcej światła – bez względu na porę roku. Co więcej, szkło jest odporne na zarysowania, co pozwala użytkownikom jeszcze dłużej cieszyć się widokiem na zewnątrz. Wyjątkowy design sprawia, że okno z modułem sferycznym świetnie nadaje się do płaskich dachów zielonych.

To samo okno w czasie deszczu …

Okno z płaskim modułem szklanym

Mocne atuty i proste linie
Dla inwestorów szukających bardziej typowych rozwiązań, sprawdzi się okno do płaskiego dachu VELUX z płaskim modułem szklanym, który doskonale harmonizuje się z linią dachu. Jest to minimalistyczne rozwiązanie do montażu okna w widocznym miejscu. Płaski moduł wykonany jest z 4-milimetrowego szkła hartowanego, odpornego na zadrapania, z aluminiowymi profilami na krawędziach oraz powłoką łatwo zmywalną. Dzięki zastosowaniu tej technologii, gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozpuszczane, a następnie spłukiwane przez deszcz. Po wyschnięciu nie ma śladów brudu, więc szyba nie wymaga częstego mycia. Dodatkowo, okno doskonale tłumi hałas nie tylko podczas opadów deszczu czy gradu, ale też pochodzący z innych zewnętrznych źródeł.

Okno w dachu płaskim z plisowana roletą wewnętrzną i z estetycznie wykończoną wnęką

Konstrukcja okien
Niezależnie od modelu, okna do dachów płaskich VELUX składają się z dwóch elementów: okna i elementu zewnętrznego. Występują w wielu rozmiarach w wersji nieotwieranej, otwieranej manualnie, elektrycznie, antywłamaniowej, oddymiającej lub jako wyłaz dachowy. Główne elementy konstrukcyjne okien do płaskiego dachu to skrzydło i rama wykonana z twardego PCV. Profil ramy został dodatkowo wypełniony wysoko izolującym polistyrenem. Każde okno wyposażono w energooszczędną szybę bezpieczną klejoną, o klasie odporności antywłamaniowej P2A lub P4A w oknach antywłamaniowych. Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej konstrukcji, rozwiązanie charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, w zależności od typu okna już 0,63 W/m2K (według normy EN 1873).

Dotykowy panel sterowania oknem Velux Integra

Wzornictwo
Niezwykle ważną cechą wszystkich okien do płaskiego dachu jest również ich wzornictwo. Wykonane są z dbałością o każdy detal, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dzięki czemu mogą być zainstalowane w najbardziej ekskluzywnych budynkach, doskonale nadają się także do dachów zielonych. Od wewnątrz okno posiada wrąb pod płyty g-k, który umożliwia bardzo estetyczne wykończenie wnęki okiennej. W modelach elektrycznych mechanizmy są niewidoczne po zamknięciu okna.

Okna Velux do dachu płaskiego z kopułą

Sposoby otwierania i dodatkowe akcesoria
Gdy pomieszczenie wymaga wietrzenia, do wyboru jest wersja okna otwierana elektrycznie – VELUX CVP, kompatybilna z systemem VELUX INTEGRA®. Umożliwia ona operowanie oknem za pomocą dotykowego panelu sterowania z dowolnego miejsca w domu, a także oferuje wiele użytecznych funkcji programowania. W pozostałych wnętrzach sprawdzi się wersja nieotwierana – VELUX CFP lub otwierana manualnie. Od wewnątrz wszystkie okna do płaskiego dachu można wyposażyć w roletę plisowaną, która pozwala na regulację dopływu światła, lub roletę podwójnie plisowaną, dającą efekt zaciemnienia. Od zewnątrz okno można wyposażyć w markizę, która zatrzymuje do 76% ciepła pochodzącego z energii słonecznej. Rolety i markizy dostępne są w wersji elektrycznej lub solarnej.

Więcej informacji na www.velux.pl/plaskidach

Źródło: Dachy, nr 5 (221) 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ