Zastosowanie okien w połaci dachu stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, pozwalających stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalną atmosferę i podkreślić grę świateł i cieni.

RotoTronic – inteligentne okno dachowe
Jednym ze stosunkowo rzadko stosowanych w praktyce rozwiązań jest połączenie kalenicowe - proste w wykonaniu, ale do tej pory niedoceniane przez projektantów czy inwestorów.
Okna umieszczone w pobliżu kalenicy połączone są ze sobą za pomocą specjalnego kołnierza lub, w przypadku gdy chcemy zachować ciągłość rzędu gąsiorów, zastosowane są standardowe kołnierze uszczelniające. Można je łączyć ze sobą w zespoleniach poziomych i pionowych praktycznie bez ograniczeń, wypełniając nawet całą połać dachu. Możliwość zastosowania przyłączy fasadowych zamyka całą kompozycję, dając wrażenie otwartości i swobody.

Połączenie kalenicowe okien dachowych jest proste, ale rzadko spotykane
Widok wysoko zamontowanych okien skłania do postawienia szeregu pytań: jak je obsługiwać? Jak zaciągnąć roletę? A co w przypadku gdy przy otwartym oknie spadnie deszcz? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest RotoTronic – inteligentne okno w dachu.
Jedną z zalet okien RotoTronic jest możliwość ich zdalnej obsługi. Sterowanie możliwe jest za pomocą umieszczonego na ścianie przełącznika lub pilota do zdalnego sterowania. Dodatkowo, w standardzie Roto oferuje czujnik deszczu, zlecający automatyczne zamknięcie okna w sytuacji nagłej zmiany pogody. Decydując się na dodatkowe wyposażenie opcjonalne: czujnik światła lub programator z funkcją „Astro” uzyskujemy sterowanie okna i rolet dostosowujące się automatycznie do temperatury, natężenia światła słonecznego lub wiatru. Elektryczne rolety wewnętrzne i/lub zewnętrzne podłączane są bezpośrednio do sterownika zamontowanego fabrycznie w oknie – odpada zatem konieczność pracochłonnego doprowadzenia zasilania.

Okno sterowane przełącznikiem ściennym
Okna Rototronic produkowane są w dwóch wariantach:
- E – okna z siłownikiem 24 V sterowane za pomocą przełączników ściennych,
- EF – okna z siłownikiem 24 V sterowane drogą radiową za pomocą pilota.

Okno sterowane pilotem na fale radiowe
W komplecie z oknami dostarczane są czujniki deszczu z kablem i wtyczką. Aby je zamontować, wystarczy osadzić czujnik na kołnierzu i połączyć wtyczką z odpowiednim gniazdem wbudowanego sterownika. Oddzielnie zamawia się opcjonalne wyposażenie dodatkowe – rolety, przełączniki, piloty zdalnego sterowania.

Roto Frank Okna Dachowe Sp. z o.o.
infolinia 0801 011 470
biuro.pl@roto-frank.com
www.roto.pl
Źródło: Dachy, nr 10 (106) 2008