Okna dachowe. Nieograniczone aranżacje

Ocena: 5
2290
Zastosowanie okien w połaci dachu stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, pozwalających stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalną atmosferę i podkreślić grę świateł i cieni.

RotoTronic – inteligentne okno dachowe

Jednym ze stosunkowo rzadko stosowanych w praktyce rozwiązań jest połączenie kalenicowe - proste w wykonaniu, ale do tej pory niedoceniane przez projektantów czy inwestorów.

Okna umieszczone w pobliżu kalenicy połączone są ze sobą za pomocą specjalnego kołnierza lub, w przypadku gdy chcemy zachować ciągłość rzędu gąsiorów, zastosowane są standardowe kołnierze uszczelniające. Można je łączyć ze sobą w zespoleniach poziomych i pionowych praktycznie bez ograniczeń, wypełniając nawet całą połać dachu. Możliwość zastosowania przyłączy fasadowych zamyka całą kompozycję, dając wrażenie otwartości i swobody.


Połączenie kalenicowe okien dachowych jest proste, ale rzadko spotykane

Widok wysoko zamontowanych okien skłania do postawienia szeregu pytań: jak je obsługiwać? Jak zaciągnąć roletę? A co w przypadku gdy przy otwartym oknie spadnie deszcz? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest RotoTronic – inteligentne okno w dachu.

Jedną z zalet okien RotoTronic jest możliwość ich zdalnej obsługi. Sterowanie możliwe jest za pomocą umieszczonego na ścianie przełącznika lub pilota do zdalnego sterowania. Dodatkowo, w standardzie Roto oferuje czujnik deszczu, zlecający automatyczne zamknięcie okna w sytuacji nagłej zmiany pogody. Decydując się na dodatkowe wyposażenie opcjonalne: czujnik światła lub programator z funkcją „Astro” uzyskujemy sterowanie okna i rolet dostosowujące się automatycznie do temperatury, natężenia światła słonecznego lub wiatru. Elektryczne rolety wewnętrzne i/lub zewnętrzne podłączane są bezpośrednio do sterownika zamontowanego fabrycznie w oknie – odpada zatem konieczność pracochłonnego doprowadzenia zasilania.


Okno sterowane przełącznikiem ściennym

Okna Rototronic produkowane są w dwóch wariantach:
  • E – okna z siłownikiem 24 V sterowane za pomocą przełączników ściennych,
  • EF – okna z siłownikiem 24 V sterowane drogą radiową za pomocą pilota.
W obydwu wariantach projektując instalację elektryczną należy przewidzieć doprowadzenie zasilania 230 V w pobliże każdego okna. W wersji E dodatkowo potrzebne są przewody do wyłączników ściennych sterujących funkcjami okna (zamykanie, roleta wewnętrzna i zewnętrzna). Okno EF jest pod tym względem dużo wygodniejsze – po podłączeniu do zasilania nie są potrzebne żadne dodatkowe przewody, można od razu przystąpić do programowania pilotów i obsługi okien.


Okno sterowane pilotem na fale radiowe

W komplecie z oknami dostarczane są czujniki deszczu z kablem i wtyczką. Aby je zamontować, wystarczy osadzić czujnik na kołnierzu i połączyć wtyczką z odpowiednim gniazdem wbudowanego sterownika. Oddzielnie zamawia się opcjonalne wyposażenie dodatkowe – rolety, przełączniki, piloty zdalnego sterowania.


Roto Frank Okna Dachowe Sp. z o.o.
infolinia 0801 011 470
biuro.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

Źródło: Dachy, nr 10 (106) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ