Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Montaż przejść dachowych. W pokryciu z dachówek betonowych i blachodachówek

Ocena: 5
5660

Przejścia dachowe wchodzące w skład systemu Aero WA-BiS mogą służyć do mocowania kominków izolowanych i nieizolowanych, wentylatorów typu P oraz końcówek antenowych. Zapewniają całkowitą szczelność pokrycia. Są one wykonane z polipropylenu barwionego w masie, odpornego na korozję, niekorzystne warunki atmosferyczne (w tym promieniowanie UV) oraz uderzenia. Materiał ten jest chemicznie obojętny, może być użytkowany stale w zakresie temperatur od –30 do +80 C, czasowo –40 do +120 C.


Przejście dachowe dla dachówek betonowych
Przejście to można stosować do wszystkich typów 2-falowych dachówek betonowych o wysokości fali od 27 do 40 mm. Dostępna jest również wielkość XL dla kominków o średnicy powyżej 160 mm.

Montaż rozpoczyna się od wycięcia otworu w folii i założenia specjalnego kołnierza uszczelniającego (fot. 1). Uszczelka, mocowana do łat drewnianych dachu, wzdłuż brzegu posiada bolce umożliwiające wpięcie folii (fot. 2). Tego typu rozwiązanie zapewnia nie tylko szczelność, ale i estetykę połączenia (fot. 3). Kolejnym krokiem jest dopasowanie przejścia do odpowiedniego typu dachówki. W zależności od wysokości fali należy odciąć nożem, zgodnie z załączoną instrukcją, odpowiednie ograniczniki znajdujące się na spodzie przejścia (fot. 4). Po założeniu uszczelek gąbkowych na górnej i pod dolną krawędzią mocuje się ostatecznie przejście za pomocą wkrętów (fot. 5), a następnie dokłada dachówki i montuje kominek, sprawdzając jego pionowe osadzenie (fot. 6).

Należy bezwzględnie pamiętać (dotyczy to wszelkiego rodzaju kominków wentylacyjnych), że jeżeli odległość od kalenicy jest większa niż 1 m, powinno się zastosować barierę przeciwśnieżną w postaci śniegołapu lub SnowStopera, aby zabezpieczyć element przed osuwającym się śniegiem i lodem oraz bezpośrednim naciskiem pokrywy śnieżnej.

Uniwersalne przejście dachowe Multi dla pokryć z blachodachówki
Połączenie gumy i plastiku w systemie wentylacyjnym sprawia, że produkt jest elastyczny i dopasowuje się do różnych profili blachodachówek o wysokości fali od 23 do 45 mm przy minimalnej długości większej od 350 mm. Wodoszczelność zapewnia elastyczny gumowy kołnierz.

Montaż przejścia dachowego dla dachówek betonowych

 

 


Fot. 1.

 

 

 

 


Fot. 2.

 

 

 

 


Fot. 3.

 

 

 

 


Fot. 4.

 

 

 

 


Fot. 5.

 

 

 

 


Fot. 6.

 

 

 

 


Fot. 7.

 

 

 

 


Fot. 8.

 

 

 

 


Fot. 9.

 

 

 

 


Fot. 10.

 

 

 

 


Fot. 11.

 

 

 

 


Fot. 12.

 

 

 

 


Fot. 13.

 

 

 

 


Fot. 14.

 

 

 

 


Fot. 15.

Montaż rozpoczyna się od wycięcia otworu w blasze według matrycy (oznaczony jest na niej punkt, który należy przyłożyć do dolnego zagięcia fali, fot. 7), używając nożyc lub rozdzieraka do blachy (fot. 8). Często popełnianym błędem jest „przymierzanie” przejścia przed wycięciem otworu, gdy dopiero po wykonaniu tej czynności może nastąpić całkowite spasowanie połączenia.

Następnie w warstwie uszczelniającej wykonuje się otwór o wielkości wewnętrznego uszczelnienia dachowego (w zestawie) i mocuje uszczelkę (fot. 9).

Jeżeli warstwa krycia wstępnego (spodnia) dachu wykonana jest z papy bitumicznej, na dolną krawędź uszczelnienia dachowego należy nałożyć warstwę masy gumowo-bitumicznej i przykleić ją wokół wyciętego otworu. Uszczelnienie mocuje się do drewna wkrętami przez warstwę bitumu. Jeżeli warstwa krycia wstępnego ma postać folii dachowej, na górną krawędź uszczelnienia dachowego nakłada się warstwę silikonu (po stronie sworzni szpilowych). Potem uszczelnienie przykłada się do dolnej części folii w ten sposób, że szpile będą przechodzić przez folię, a następnie mocno przyciska ją do warstwy silikonowej. Uszczelnienie dachowe mocuje się potem wkrętami do dolnych i górnych łat dachowych (fot. 10).

Kolejnym krokiem jest założenie klipsów mocujących do górnego i dolnego brzegu otworu w fali w ten sposób, żeby blacha była umieszczona pomiędzy klipsami (fot. 11).

Teraz należy umieścić przejście dachowe na miejscu na wyciętym w blasze otworze oraz obrysować je po jego zewnętrznej krawędzi. Po nałożeniu masy silikonowej na obszar pomiędzy brzegiem wyciętego w blasze otworu a linią obrysowanego przejścia dachowego (fot. 12, 13), należy umieścić przejście na miejscu i rozpocząć przykręcanie wkrętami od jego górnej i dolnej krawędzi, a następnie wszystkie pozostałe śruby po obu stronach na górze i dole przejścia dachowego oraz po bokach (fot. 14).

Końcowym etapem montażu jest umieszczenie kominka wentylacyjnego na zamocowanym przejściu dachowym i sprawdzenie za pomocą poziomicy, czy znajduje się on w pozycji pionowej (fot. 15).

Każdy z zestawów wentylacyjnych Aero WA-BiS zawiera komplet montażowy obejmujący instrukcje, matryce, wkręty, uszczelniacze, ułatwiające i przyspieszające zarówno wykonanie, jak i estetykę prac.

Na podstawie materiałów firmy WA-BiS

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (128) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: