Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Maszyny do obróbek blacharsko-dekarskich

Ocena: 5
2553

Nowoczesna firma to nie tylko nowoczesne maszyny, ale ich jakość. To ona najczęściej daje możliwość realizacji długookresowych planów rozwoju i nadaje wszystkiemu sens, pobudzając wyobraźnię do dalszego działania.


Budowa maszyn
Wszystkie firmy, których przedstawicielem jest firma Chmieliński, posiadają wieloletnie doświadczenie, sięgające ponad 50 lat działalności w branży. W większości są to niemieckie firmy rodzinne.

Produkowane przez nich maszyny mają nowoczesne konstrukcje spawane wspomagane najnowocześniejszymi programami konstruktorskimi, odznaczające się wysoką jakością. Dowodem na to jest wysoka sprzedaż na całym świecie i uznanie użytkowników. Każda z maszyn może zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta, co umożliwia szybka i dokładną realizację założonych zadań.

Żłobiarka
Napędzane silnikami elektrycznymi maszyny posiadają możliwość załadowania materiału na głębokość 200–250 mm. Obecnie są oferowane ze standardowym zestawem 9 par rolek w niższej cenie. Jakość wykonania, tzn. korpus, łożyska, suwy i brak jakichkolwiek luzów w długim okresie eksploatacji decydują o wysokim komforcie pracy.

Hartowane rolki można dopasować do potrzeb indywidualnych klienta. Technika dosuwu rolek to klasyczna równoległa, polecana przy żłobieniu precyzyjnym i seryjnym cięciu. Standardowe wyposażenie maszyny obejmuje regulowaną hartowaną płytę zderzakową (dla zderzaka okrągłego lub dzielonego) z technologicznymi otworami na zastosowanie dodatkowego osprzętu. Bardzo duża sztywność maszyny ułatwia jej transport.

 

 


Wersje z napędem silnikowym mogą pracować na napięciu 220 V. Już w wyposażeniu standardowym mamy możliwość pracy dwubiegunowej z bezstopniową regulacją obrotów w pedale. Lewe i prawe obroty dopełniają komfort pracy. Wałek górny podlega dokładnej regulacji w celu ustawienia szczeliny rolek przy zastosowaniu walców nożowych. Do małych średnic rur żłobiarka posiada cylindryczne wsporniki, a ponadto uchwyt na walce.

Zwijarka
Maszyna wykonuje wszystkie detale w czasie jednego przejścia materiału. Od długości 1030 mm walce w zwijarkach są baryłkowato przetoczone, co zapewnia równoległe krawędzie nadające się do spawania. Walce są ułożone asymetrycznie. Otwierający się do przodu (dzięki szybkiemu mocowaniu) walec górny może być wyposażony w rowek wzdłużny do wykonania zamka falcu oraz rowki do zwijania drutu. Walec ten posiada prawe łożyskowanie w łożysku ślizgowym.

Walec dolny można szybko przestawiać, a dzięki skośnemu przestawieniu walca tylnego blachy można zwijać stożkowo.

Zwijarka wykonuje rury o średnicy 60 na długości 1 m z blachy nierdzewnej 0,5 mm. Wszystkie koła zębate znajdują się z lewej strony, co ułatwia ściąganie rury.

Nożyce krążkowe
Maszyna pozwala na elastyczną pracę przy częstej zmianie średnicy ciętej blachy zachowując tym samym niskie koszty jednostkowe przy zróżnicowanym asortymencie produkcji. Użytkownik maszyny może indywidualnie zestawiać jej wyposażenie, idealnie dopasowując się do potrzeb produkcyjnych.

Nożyce oprócz cięcia krążków są w stanie jednocześnie wywijać obrzeża zewnętrznie i wewnętrznie. Prowadnice są nierdzewne, średnicę ustawia się poprzez skalę, równie precyzyjna jest regulacja szczeliny. Na uwagę zasługuje fakt, że bez wykonania narzędzi, jak to należy robić w przypadku pras, od razu można pracować na każdym wymiarze. Napęd jest przekazywany na nóż górny i dolny. Płytka zaciskowa jest wymienialna.

Maszyna bez problemów wycina krążki w blasze grubości do 1,5 mm oraz w zakresie średnic od 60 mm do 1500 mm.

Zaciskarka do falcu
Maszyna ta służy do łatwego zaciskania falcu wzdłużnego. Napęd odbywa się poprzez rolkę górną, ręcznie (korbą) albo poprzez silnik elektryczny. Głowica zaciskowa jest łatwo regulowana przez pokrętło. Rolki są ze stali hartowanej i tak jak rdzeń – łatwe w wymianie.

Główne zalety zaciskarki:

 

 

  • skrzynkowa konstrukcja spawana,
  • napęd poprzez przekładnię ślimakową i silnik z hamulcem,
  • sterowanie maszyny poprzez podwójny przycisk nożny z przełączaniem w tył/przód plus zabezpieczenie w postaci wyłącznika awaryjnego,
  • manualne dosunięcie górnej rolki poprzez śrubę,
  • masywny wysięgnik z przyspawanym uchwytem do zamontowania na ścianę (model RFZH 4, RFZH 8),
  • rodzaje falcu: wewnętrzny, zewnętrzny, wyśrodkowany.

Zaginarki ręczne
Zaginarki cechują się większą głębokością roboczą, większymi rozstawami korpusu przy większej stabilności, którą zapewniają specjalne zawiasy. Możliwości łączenia modułów pozwala uzyskać długość roboczą nawet do 16 m. Mały ciężar i sposób składania (jedna w drugą) ułatwiają transport.

Korpus maszyny jest wykonany zgodnie z zasadą konstrukcji zespolonej – bezproblemowa możliwość demontażu i montażu. Kompletna belka górna może być wymieniona w kilku ruchach na belkę specjalną. Wielostopniowa regulacja belki umożliwia zastosowanie listew segmentowych, wysokich ostrych, promieniowych i do przegięć o 180º. Wszystkie prowadnice i części maszyny są bezprzeglądowe i odporne na zużycie. Narzędzia mocuje się za pomocą szybkiego systemu mocowania

Odległość między zawiasami wynosi 1000 mm – na tej szerokości głębokość robocza jest nieograniczona. Tylny zderzak z umieszczonymi w podwójnych rowkach teowych zderzakami uchylnymi umożliwia dokładne bazowanie dwóch i więcej gięć, zapewniając powtarzalność operacji.

 

 


Zaginarka może być zaopatrzona w nożyce krążkowe lub głowicę tnąco-profilująco-zaciskającą i wielosegmentową belkę górną oraz belkę gnącą wspomaganą dwoma gazowymi siłownikami dla wyższego komfortu pracy

Zaginarki mechaniczne
Zaginarki mają sztywną spawaną konstrukcję. Ponadwymiarowe prowadnice belki górnej posiadają okładzinę odporną na bardzo duże obciążenia i zużycie, która zapewnia optymalne właściwości prowadzenia oraz tłumienia i zapobiega zjawisku drgań ciernych. Napęd belki gnącej umożliwia proste gięcie na całej długości. Dwa dynamiczne, mocne silniki sterowane niezależnie od siebie gwarantują szybki ruch belki górnej i gnącej. Wszystkie belki mają kształt „banana”, co umożliwia optymalne dogięcie blachy na środku maszyny.

Narzędzia są mocowane systemem szybkiego mocowania w postaci śrub-zamków odkręcanych ¼ obrotu.

Wszystkie elementy obsługi i wskazań są umieszczone  na centralnym pulpicie.

Nożyce gilotynowe
Nożyce są nieodkształcalne na skręcanie – mają sztywną spawaną  konstrukcję.

Maszyna jest napędzana cichym i wydajnym silnikiem przekładniowym lub beztarciowym i prawie nie zużywającym się napędem korbowym, który umożliwia wysoką wydajność cięcia przy małym nakładzie siły. Wszystkie główne ruchome części napędu są ułożyskowane ślizgowo.

Belka z nożem ślizga się po ponadwymiarowych długich prowadnicach z tworzywa, które pozwalają belce górnej na precyzyjny pionowy posuw i pochłaniają horyzontalne siły wypadkowe.

Lista wyposażenia nożyc standardu maszyny obejmuje: wyciągany stół pomocniczy, przycisk nożny, docisk z gumą pancerną do ochrony blach polerowanych, rowki w odstępach 10 mm równolegle do noża na całej powierzchni stołu, jednolite noże stalowe dwustronne, przełącznik na skok noża pojedynczy lub stały. Seryjny dwuostrzowy nóż górny i dolny z wysokostopowej stali specjalnej gwarantują przez lata bezgradowe i czyste cięcie.

Na podst. materiałów firmy Chmieliński

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (104) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: