Firma Rustico jest pierwszą na polskim rynku firmą, która zdecydowała się 10 lat temu na nowo wprowadzić na polski rynek i pokazać klientowi tak piękny i szlachetny materiał, jakiem jest łupek naturalny. To ekskluzywne pokrycie dachowe, znane i cenione na całym świecie (a szczególnie w Anglii, Francji, Hiszpanii i Niemczech), w Polsce prawie zupełnie nie miało swojej tradycji.

Łupek jest kamieniem, podczas którego produkcji nie stosuje się żadnych innych środków, co zapobiega powstawaniu jakichkolwiek odpadów szkodliwych dla środowiska. Łupek kamienny jest skałą osadową. Na naszym terenie powstawał on przede wszystkim w dewonie, czyli przed 350 do 400 mln lat poprzez odkładanie się drobnoziarnistych mas mułu iłowego, które stwardniały pod wpływem nacisku i utworzyły ił. Podczas ruchów górotwórczych wskutek bocznego nacisku warstwy iłu pofałdowały się. Procesy tektoniczne spowodowały, że kamienie iłowe porozcinały się, pierwotne minerały iłowe rozciągnęły się wzdłuż tych delikatnych powierzchni i na drodze krystalizacji pod wpływem nacisku i ciepła przekształciły się w nowe, wysokowartościowe minerały (mika). Tym samym pierwotny ił uzyskał nowy element strukturalny: łupkowatość – zdolność do dzielenia się na płytki.
3 ha dachów w łupku
Firma Rustico podjęła trudny i mozolny proces promocji sprzedaży łupka naturalnego na rynku polskim, chcąc przekonać rodzimych inwestorów do jego ogromnych walorów estetycznych i niezwykłej trwałości.
Wieloletnie doświadczenie i fachowa kadra pozwoliły firmie dotrzeć do najbardziej wymagających klientów, a dachy przez nią wykonywane często od podstaw, były projektowanie właśnie z myślą o położeniu łupka naturalnego na dachu. Sprzedaż materiału powiązana z usługą jego układania pozwoliła Rustico stać się potentatem w tej dziedzinie na polskim rynku budowlanym. Firma ta wykonała już ponad 30 000 m² dachów w kraju – jak dotąd nikt inny nie może pochwalić się większym dorobkiem w tej dziedzinie. Usługi świadczone są kompleksowo, z dbałością o zadowolenie klientów, a oferowany łupek spełnia potrzebne normy i posiada atesty.
Kolory i kształty
Zasadniczym kolorem łupka jest grafitowy i kilka jego odcieni oraz w zależności od złoża również kolor zielony, szary i purpurowy. Również kształt płytek może być różny i różne są metody jego krycia.

W Wielkiej Brytanii najczęściej stosowane są szablony prostokątne, a we Francji prostokątne oraz w kształcie karpiówki. Największą różnorodność proponują jednak rozwiązania niemieckie. Najczęściej stosowany jest szablon prostokątny, łukowy i łuskowy. Szczególnych umiejętności wymaga tzw. krycie na dziko, w którym płytki mają przypadkowe, nieregularne kształty. Zdarzają się stare obiekty, na których kilkusetletni łupek przetrwał do dnia dzisiejszego.
Dachy wykonane w tym materiale mają niepowtarzalny, oryginalny charakter, a świadomość tworzenia przez firmę takich obiektów daje szczególną satysfakcję.




Wieloletnie doświadczenie i możliwość krycia dachów wszystkimi technikami umożliwiła firmie Rustico wykonać między innymi takie obiekty jak: Zamek Pszczyński, Kościół Mariacki w Katowicach czy też dach o pow. 3200 m2 na budynku na polu golfowym w Konopiskach pod Częstochową.
Charakter budynku uzależniony jest od gustu i potrzeb klientów. Należy podkreślić, że wszechstronność architektoniczna i wytrzymałość czynią z łupka idealny materiał budowlany, stosowany zarówno w architekturze zabytkowej, jak i na najbardziej nowoczesnych budynkach. Jest to materiał dla znawców i osób umiejących docenić jego piękno miłośników tego materiału oraz dla osób, którym piękno nie jest obce. Jest to materiał z charakterem, którego nie można porównać z żadnym innym materiałem pokryciowym.
Na podstawie materiałów Rustico