Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Lekkie pokrycie na remontowany dach

Ocena: 5
5192

Przedstawiony obiekt to budynek jednorodzinny znajdujący się na krakowskich Bielanach. Dom wybudowany w latach 70. XX w. nie wyróżniał się niczym szczególnym spośród sąsiednich budynków. Dwuspadowy dach pokryty był blachą trapezową, która po latach zaczęła przeciekać.


Prace w toku

Powstające w ostatnim czasie w okolicy nowe budynki przeważnie są pokryte dachówką ceramiczną. Omawiany przeze mnie dach zaczął się na ich tle wyróżniać, niestety od tej gorszej strony.

Konieczna wymiana
Właściciel budynku w zaistniałych okolicznościach zdecydował się na wymianę pokrycia, chcąc przy okazji zrealizować swoje marzenie o domu krytym dachówką. Oględziny konstrukcji dachu niestety wykluczyły zastosowanie tego rodzaju pokrycia – nie byłaby ona w stanie utrzymać ciężaru dachówki. Rozpoczęliśmy z inwestorem poszukiwania alternatywnego rodzaju pokrycia dachu. Najlepszym rozwiązaniem wydawały się dostępne na rynku blachodachówki, niestety nie odpowiadały one klientowi pod względem estetycznym. Wtedy zaprezentowałem mu przywieziony z hurtowni Dach Centrum panel Decry Classic. I to okazał się strzał w dziesiątkę. Przeszkody nie stanowiła nawet wysoka cena materiału.

 


Systemowa kalenica

Pokrycie budynku tradycyjną dachówką ceramiczną wymagałoby całkowitej wymiany konstrukcji dachu. Dodatkowo w tym przypadku sytuacją wręcz uniemożliwiał fakt, że strych jest zamieszkały. Perspektywa zrujnowania poddasza i wymiany konstrukcji niosła za sobą bardzo duże koszty, przy których Decra® Classic nie wydawała się już tak droga.

Lekko i estetycznie
Decra Classic nawiązuje kształtem do klasycznych dachówek ceramicznych i cementowych. Spośród sześciu dostępnych kolorów klient wybrał kolor czerwony – najbardziej przypominający tradycyjną dachówkę. Materiał ten stanowi lekkie pokrycie (6,56 kg na 1 m2; dachówka ceramiczna to obciążenie rzędu ok. 40 kg na 1 m2), które można stosować na dachach o pochyleniu od 12° do 90°, nawet na skomplikowanych konstrukcjach, np. wole oko (miałem okazję wykonywać również takie pokrycie), gdyż jest on bardzo elastyczny. Decrę® Classic tworzy rdzeń stalowy o grubości 0,43 mm pokryty powłoką cynkowo–aluminiową, poliestrem, mineralną posypką ceramizowaną (nadaje ona kolor i fakturę oraz stanowi barierę akustyczną) oraz żywicą akrylową. Po zastosowaniu tylu warstw producent udziela na ten materiał 30 lat gwarancji.

 


Panele są na tyle małe, że niezależnie od otworów w okapie i kalenicy, dodatkowo pozytywnie wpływają na wentylację podpokryciową

Szybko i bez bólu
Powierzchnia dachu na opisywanym budynku wynosiła ok. 300 m2. Dwuspadowy dach nie był zbyt skomplikowany. Prace polegały na zerwaniu starej blachy trapezowej, demontażu zmurszałych desek, położeniu folii paroprzepuszczalnej (dobra folia zapewnia długą funkcjonalność dachu), zamontowaniu nowych kontrłat i łat oraz ułożeniu nowego pokrycia. Do cięcia blach używałem ręcznej gilotynki i nożyc ręcznych, jednak odpadów właściwie nie było, gdyż odcięte w jednym miejscu elementy mogły zostać wykorzystane w innym.

 


Mocowania gwoździami w kolorze pokrycia są niemal nie do zauważenia

Dachówka była mocowana za pomocą gotowych gwoździ Decra® w kolorze czerwonym. W przypadku ich braku można wykorzystać również gwoździe stalowe, które po wbiciu pokrywa się specjalną masą żywiczną z posypką. Większość obróbek wykonano z gotowych elementów systemowych (dostępne są gąsiory, wiatrownice, obróbki ścienne, kosze, okapniki, wentylacje i stopnie kominiarskie w kolorach dachówki), natomiast indywidualne obróbki dorobiono z płaskiej blachy tego samego typu. Ponadto do tego rodzaju pokrycia pasują również obróbki (okap, wiatrownica, rynny) wykonane z blachy tytanowo-cynkowej w kolorze antracytu.

 


Obróbki kominów wykonano w blachy płaskiej w kolorze pokrycia

Remont tego dachu trwał zaledwie 1,5 tygodnia, gdyż Decra® Cassic jest materiałem łatwym do układania. W porównaniu z tradycyjną blachodachówką Decra® o wiele lepiej składa się w miejscach łączenia wzdłużnego, co znacznie ułatwiło nam pracę. Ponadto wentylację posiadają poszczególne panele Decry® (w przypadku blachodachówki całe arkusze), a to znacznie usprawnia przewietrzanie dachu.

Orynnowanie wykonano z materiałów firmy Lindab. Na wykonanie dachu udzieliłem 5 lat gwarancji.

 


Gotowy dach – budynek znacznie zyskał na estetyce

Z nowym pokryciem budynek znacznie zyskał na świeżym i estetycznym wyglądzie i nadal wyróżnia się na tle sąsiednich obiektów, tym razem w pozytywnym znaczeniu.

Marek Tynka
Kraków
www.dekarstwo-tynka.pl

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (108) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: