Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Łączenie rynien: lutowanie i klejenie

Ocena: 5
7093

O trwałości całego systemu rynnowego decydują połączenia. Trwałość rynien cynkowo-tytanowych ocenia się na 80-120 lat, ale trzeba umieć je połączyć. Porównanie klejenia i lutowania miękkiego pokazuje, że obie te techniki mają swoje zalety i ograniczenia. Obie jednak mają swoje ugruntowane znaczenie i zachowają swoje miejsce wśród technik połączeń. 

 

Lutowanie
Lutowanie to szczelne i mocne połączenie metali za pomocą dodatkowego metalu – lutu. Aby uzyskać trwałe połączenie,  temperatura topnienia lutu musi być niższa od temperatury topnienia elementów łączonych.

 

 

W przypadku rynien wykonanych z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK® temperatura topnienia lutu wynosi od 183°C do 235°C. Elementy prawidłowo przygotowane do lutowania muszą nachodzić na siebie z odpowiednim zakładem. Jego optymalna szerokość wynosi 10–15 mm. Szerokość szczeliny lutowniczej nie może być większa niż 0,5 mm. W przypadku szerszej szczeliny połączenie lutowane jest mniej trwałe. Płyn do lutowania (topnik) należy nakładać obficie pędzlem i na całej powierzchni zakładu elementów, które mają być połączone.

 

 

Po nagrzaniu lutownicy do pożądanej temperatury pracy, ok. 250°C, pobielony grot kolby przykłada się do uprzednio przygotowanego zakładu. Pod wpływem dostarczonego ciepła blacha nagrzewa się do temperatury topnienia lutu. Zgromadzony na grocie kolby lut stapia się i na skutek podciągania kapilarnego wypełnia całą szczelinę. Płyn lutowniczy odprowadza resztki tlenku metalu i wyparowuje, a rozpuszczone w nim sole (chlorek amonowy cynku) krystalizują, tworząc warstwę ochroną. Równocześnie wpływający lut rozpuszcza wykrystalizowane sole i przesuwa je przed sobą, aż cała szczelina zostanie wypełniona spoiwem.

 

Proces lutowania

Żeby mogło wystąpić naturalne patynowanie, należy pozostałe resztki topnika usunąć za pomocą wilgotnej szmatki.

W trakcie procesu lutowania cała powierzchnia szczeliny lutowniczej wypełnia się lutem. Dostarczone ciepło wywołuje dużą ruchliwość atomów blachy RHEINZINK®, co powoduje samoistne łączenie się metalu z lutem i na odwrót. Taki przebieg procesu lutowania umożliwia powstanie stopu o wyższej wytrzymałości niż sam lut. W przypadku powierzchni patynowanych fabrycznie RHEINZINK patynapro płyn do lutowania dodatkowo rozpuszcza organiczną warstwę ochroną (emulsję) i także umożliwia utworzenie się stopu w szczelinie. Mocne i szczelne połączenie wykonane za pomocą lutowania jest możliwe dzięki dobrej stopowości cyny i materiału RHEINZINK. Jest to jednoznaczna zaleta w stosunku do innych metali stosowanych w budownictwie.

 

Lutowanie: tworzenie się stopu

Przy fachowo wykonanym lutowaniu odpowiednio szczelne i wytrzymałe połączenie uzyskane jest nie przez przyleganie (adhezję) lutu do powierzchni blachy, tylko poprzez utworzenie stopu cyny i materiału RHEINZINK® w miejscach stykania się.

Zalety klejenia

 • prostota w użyciu, brak konieczności posiadania obszernej wiedzy specjalistycznej i sprzętu,
 • lładny wygląd połączenia niezależnie od doświadczenia rzemieślnika
 • elastyczność oraz okres twardnienia kleju umożliwiają drobne korekty ułożenia rynien i narożników
 • trwała wodoszczelność
 • ten sam poziom wytrzymałości szwu co i materiału oryginalnego
 • możliwość amortyzacji ruchów we wszystkich zakresach temperatur (nawet do –30°c)
 • możliwość łączenia metali, których nie da się lutować

Zalety lutowania

 • szybka i łatwa metoda pracy
 • niepotrzebne dodatkowe nitowanie
 • trwała wodoszczelność
 • ten sam poziom wytrzymałości szwu co i materiału oryginalnego
 • prawidłowo wykonane połączenie osiąga trwałość materiału podstawowego
 • połączenia lutowane można w pełni obciążać już bezpośrednio po ich wykonaniu
 • estetyczne lutowanie jest wizytówką profesjonalizmu wykonawcy
 • tańsze połączenie w porównaniu z klejeniem

Kleje w rzemiośle blacharskim
Elastyczne kleje poliuretanowe znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie. Są one dalszym etapem rozwoju trwale elastycznych materiałów uszczelniających na bazie poliuretanu. Zachowując swoją elastyczność spełniają zarówno funkcję mocującą,  jak i uszczelniającą. Elastyczne klejenie jest często doskonałym uzupełnieniem klasycznych, mechanicznych (nitowanie) technik mocowania w rzemiośle blacharskim. Dzięki tym łatwym w obróbce klejom można w prosty i niedrogi sposób spełnić życzenia projektantów i wykonawców w zakresie mocowań ukrytych.

Za względu na swoją elastyczność w szerokim zakresie temperatur, kleje poliuretanowe doskonale nadają się do stosowania na zewnątrz. Jeżeli grubość warstwy kleju jest wystarczająca, to w zasadzie amortyzuje ona ruchy we wszystkich zakresach temperatur i po odciążeniu powraca do swojej pozycji wyjściowej.

 

Klejenie blachy cynkowo-tytanowej

Elastyczne kleje RHEINZINK mają zdolność do odkształcania >70%. Nawet przy długotrwałym użytkowaniu część połączona klejem powraca po odciążeniu zawsze do stanu pierwotnego. Właściwość tę kleje zachowują nawet przy temperaturze –30°C. Elastyczne kleje poliuretanowe oprócz łączenia blach cynkowo-tytanowych stosowane są przy materiałach, które z trudem dają się lutować lub nie dają się lutować wcale, w szczególności przy występowaniu powierzchni lakierowanych.

Klejenie rynien
Wybierając ten sposób mocowania rynny RHEINZINK®  należy montować z zakładem. Za optymalny uznaje się zakład o szerokości ok. 50 mm. Klej poliuretanowy nakłada się paskami o szerokości 8 mm na łączone powierzchnie. Najlepsze połączenie uzyskuje się, jeżeli spoina znajduje się w pobliżu uchwytu. Po ułożeniu rynny na warstwie kleju jej położenie można korygować jeszcze przez okres ok. 30 min. Ponieważ warstwa kleju o grubości ok. 0,5–2 mm kompensuje ruchy rynny tylko w ograniczonym zakresie, dlatego też co ok. 15 m rynna powinna być dylatowana. Dostępne w sprzedaży standardowe opakowania, tzw. kartusze, z klejem poliuretanowym dają spoinę o długości ok. 6–7 m, która wystarcza na wykonanie kompletnego orynnowania całego domu.

Źródło: RHEINZINK 

Źródło: Dachy, nr (99) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ