Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Kołnierz do blachy na rąbek

Ocena: 5
3612

Firma Velux oferuje kołnierz EDQ przeznaczony do montażu okien do poddaszy w dachach krytych blachą na rąbek. Jest to unikalne na rynku rozwiązanie o wyjątkowej estetyce i szczelności. Każdy dekarz z łatwością wkomponuje nowy produkt w pokrycie, bo jego instalacja jest niezwykle prosta.

 

Najważniejszą zasadą dobrego montażu jest właściwe osadzenie okna w konstrukcji dachu, poprawne zaizolowanie połączenia, a także zgodny z instrukcją producenta prawidłowy montaż pokrycia dachowego wokół okna. Aby to osiągnąć, niezbędny jest m.in. wysokiej jakości kołnierz uszczelniający. Coraz częściej użytkownicy sięgają po rozwiązania, które nie tylko charakteryzują się odpowiednią izolacyjnością, ale też znakomicie komponują się z dachem – przykładem jest właśnie nowy kołnierz Velux EDQ, który został przygotowany do montażu okna w metalowych panelach dachowych na rąbek stojący.

Idealne dopasowanie
Blacha na rąbek jest bardzo modnym i coraz chętniej wybieranym pokryciem dachowym, szczególnie w czasach, kiedy to proste formy przeważają w nowoczesnej architekturze. Kołnierz EDQ zapewnia wysoką estetykę montażu okien dzięki zastosowaniu płaskiego modułu podokiennego. Sprawdzi się również przy instalacji okien dachowych w zespoleniu, czyli kilku obok siebie. Jest on wykonany z lakierowanego aluminium w kolorze szarym RAL 7043, w tym samym kolorze co oblachowania okien Velux w spójnej tonacji z dostępnymi na rynku pokryciami z blachy na rąbek.

 

Kołnierz Velux EDQ został przygotowany z myślą o metalowych panelach dachowych na rąbek o wysokości rąbka w zakresie 25–40 mm. Produkt jest solidny i trwały, nie wymaga konserwacji oraz posiada wzmocnienia, które chronią go przed korozją. Przy jego zastosowaniu można montować wszystkie typy okien dachowych Velux samodzielnie lub w połączeniu w zestawach poziomych na dachach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Występuje w 26 rozmiarach, w dwóch wariantach: standardowym EDQ 0000 lub z pakietem ciepłego montażu EDQ 2000. 

 

Montaż okna Velux z kołnierzem EDQ 


Krok 1.
W przygotowanym otworze zamontuj ramę termoizolacyjną BDX, a następnie umieść ościeżnicę. Po wstępnym dokręceniu kątowników sprawdź ustawienie skrzydła okna względem ościeżnicy i wyreguluj szczeliny zgodnie z instrukcją montażu. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko na tym etapie montażu. Następnie zaizoluj okno przed wilgocią z zewnątrz – w tym celu możesz użyć folii paroprzepuszczalnej BFX, która znajduje się w zestawie izolacyjnym Velux EDQ 2000. Wykonana jest z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej z butylową warstwą klejącą, gwarantująca szczelne połączenie z ościeżnicą okna – zwłaszcza w narożnikach. Plisowaną membranę łączy się w prosty i szybki sposób z konstrukcją dachu.

Krok 2. 
W kolejnym etapie odpowiednio dopasuj i ułóż pokrycie dachowe pod oknem. Zwróć uwagę, że odległość od rąbka do końca otworu okiennego powinna wynosić minimum 85 mm z każdej strony. Rozpocznij montaż kołnierza uszczelniającego do jego dolnej części. Odmierz odległość 25 cm od otworu okiennego i przy użyciu śrub dołączonych do zestawu zamocuj specjalną listwę mocującą dolną część kołnierza. 

Krok 3. 
Następnie zamontuj płaski moduł podokienny. Ułóż pokrycie dachowe naokoło okna i zamontuj boczne elementy kołnierza oraz oblachowania okna. W ostatnim etapie ułóż górną część kołnierza oraz dokończ mocowanie pokrycia dachowego nad oknem. 
Więcej porad oraz informacji o produktach Velux można znaleźć na stronie: https://www.velux.pl/profesjonalisci/dekarze 

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (243) 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: