Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jaki sztucer do rynny?

Ocena: 0
9030
Każdy, kto ma do czynienia z naprawami dachów, oprócz błędów popełnionych przez poprzednika w koszach czy obróbkach komina zapewne spotkał się z błędami w obszarze rynien. Mimo, że każdy z producentów udostępnia wykonawcom swoje instrukcje montażu – „radosnej twórczości” niektórych pseudodekarzy nie widać końca.

Takiego wykonania otworu pod sztucer na pewno nie znajdzie się w żadnej instrukcji montażu

Normatywne wycięcie
Do wymiarowania podwieszanych i leżących rynien dachowych i rur spustowych stosuje się normę EN 12056-3. Ustala ona podstawy projektowania i dobierania wielkości systemu odwadniającego do wielkości pokrycia dachowego.

Jednak ważne jest nie tylko użycie dobrej jakości elementów systemu. Odpowiednio zwymiarowane i umieszczone otwory wylotowe (wycięcia w rynnie) bardzo skutecznie przeciwdziałają blokowaniu się spływającej wody.

Aby otwór pod sztucer można było wykonać szybko i dokładnie, RHEINZINK ma do dyspozycji wykonawców szablony, przy pomocy których łatwo i bez zbędnej straty czasu można w rynnie wykonać otwór odpowiedni do średnicy rynny i wielkości sztucera.


Szablon do wycinania otworów pod sztucer

Znaczenie wielkości odpływu
Usuwanie szkód spowodowanych wodą przeciekającą z  niesprawnych rynien jest kosztowne i trudne. Przyczynami niesprawności systemu rynnowego mogą być: niefachowe wykonawstwo, złe zwymiarowanie elementów odwadniających (rynien, rur spustowych, przelewów) oraz częstsze niż zwykle występowanie intensywnych opadów.

Współczesne elementy systemów odwadniających pozwalają uniknąć szkód z tym związanych – pod warunkiem ich fachowego montażu. Dobrej jakości elementy charakteryzują się tym, że oprócz spełniania obowiązujących norm i wytycznych ich przepustowość wręcz przewyższają poziom wymagany przez obowiązujące normy.

Prawidłowe wykonanie otworu w rynnie


Odpływ w rynnie wyciąć wg szablonu odpowiedniego do rozmiarów sztucera  podwieszanego i rynny dachowej


Używając młotka plastikowego wywinąć brzeg odpływu do dołu ok. 8 mm


Przednią blachę sztucera wczepić w wulstę


Tylne blachy zagiąć do środka rynny


Wyciąć pierwszą połowę odpływu rynny wg szablonu, pozostawiając 8 mm na wywinięcie brzegu


Drugą połowę odpływu wyciąć z przesunięciem 50 mm od krawędzi rynny, pozostawić 2 boczne ”języki”, każdy o wymiarach ok. 50 × 20 mm oraz pozostawić 8 mm na zawinięcia brzegu


Rynny zmontować razem z zakładem 50 mm


Zagiąć „języki”, 8 mm krawędzi wywinąć do dołu

Na podstawie materiałów
firmy Rheinzink


Źródło: Dachy, nr 2 (122) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ