Każdy, kto ma do czynienia z naprawami dachów, oprócz błędów popełnionych przez poprzednika w koszach czy obróbkach komina zapewne spotkał się z błędami w obszarze rynien. Mimo, że każdy z producentów udostępnia wykonawcom swoje instrukcje montażu – „radosnej twórczości” niektórych pseudodekarzy nie widać końca.

Takiego wykonania otworu pod sztucer na pewno nie znajdzie się w żadnej instrukcji montażu
Normatywne wycięcie
Do wymiarowania podwieszanych i leżących rynien dachowych i rur spustowych stosuje się normę EN 12056-3. Ustala ona podstawy projektowania i dobierania wielkości systemu odwadniającego do wielkości pokrycia dachowego.
Jednak ważne jest nie tylko użycie dobrej jakości elementów systemu. Odpowiednio zwymiarowane i umieszczone otwory wylotowe (wycięcia w rynnie) bardzo skutecznie przeciwdziałają blokowaniu się spływającej wody.
Aby otwór pod sztucer można było wykonać szybko i dokładnie, RHEINZINK ma do dyspozycji wykonawców szablony, przy pomocy których łatwo i bez zbędnej straty czasu można w rynnie wykonać otwór odpowiedni do średnicy rynny i wielkości sztucera.

Szablon do wycinania otworów pod sztucer
Znaczenie wielkości odpływu
Usuwanie szkód spowodowanych wodą przeciekającą z niesprawnych rynien jest kosztowne i trudne. Przyczynami niesprawności systemu rynnowego mogą być: niefachowe wykonawstwo, złe zwymiarowanie elementów odwadniających (rynien, rur spustowych, przelewów) oraz częstsze niż zwykle występowanie intensywnych opadów.
Współczesne elementy systemów odwadniających pozwalają uniknąć szkód z tym związanych – pod warunkiem ich fachowego montażu. Dobrej jakości elementy charakteryzują się tym, że oprócz spełniania obowiązujących norm i wytycznych ich przepustowość wręcz przewyższają poziom wymagany przez obowiązujące normy.
Prawidłowe wykonanie otworu w rynnie

Odpływ w rynnie wyciąć wg szablonu odpowiedniego do rozmiarów sztucera podwieszanego i rynny dachowej

Używając młotka plastikowego wywinąć brzeg odpływu do dołu ok. 8 mm

Przednią blachę sztucera wczepić w wulstę

Tylne blachy zagiąć do środka rynny

Wyciąć pierwszą połowę odpływu rynny wg szablonu, pozostawiając 8 mm na wywinięcie brzegu

Drugą połowę odpływu wyciąć z przesunięciem 50 mm od krawędzi rynny, pozostawić 2 boczne ”języki”, każdy o wymiarach ok. 50 × 20 mm oraz pozostawić 8 mm na zawinięcia brzegu

Rynny zmontować razem z zakładem 50 mm

Zagiąć „języki”, 8 mm krawędzi wywinąć do dołu
Na podstawie materiałów
firmy Rheinzink
Źródło: Dachy, nr 2 (122) 2010