Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Izolacja dachu skośnego

Ocena: 0
2906
Dach skośny jako przegroda zewnętrzna musi spełniać określone wymagania. Z uwagi na znajdujące się pod nim pomieszczenia niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu oraz zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, nadmiernymi stratami ciepła, wiatrem, hałasem i innymi czynnikami zewnętrznymi.
Konstrukcja dachowa powinna być przede wszystkim tak zaprojektowana, aby:
  • w maksymalnym stopniu ograniczyć straty ciepła przez dach,
  • wyeliminować ewentualne prawdopodobieństwo wystąpienia kondensacji pary wodnej na chłodnych powierzchniach pokrycia (w tym i membrany dachowej).
Układanie termoizolacji
Aby zapewnić właściwą izolacyjność termiczną i uniknąć powstawania mostków termicznych, należy zastosować odpowiednią technikę montażową. Szczególnie polecana jest dwuwarstwowa metoda izolacji dachu skośnego. Polega ona na wypełnieniu przestrzeni między krokwiami do pełnej ich wysokości oraz następnie ułożeniu drugiej warstwy w poprzek pod krokwiami, między listwami drewnianymi lub profilami metalowymi CD suchej zabudowy przymocowanymi do krokwi. Dolna warstwa izolacji szczelnie przykrywa krokwie. Metoda ta zapobiega powstawaniu mostków termicznych na krokwiach. Jest to o tyle ważne, że istnieje duża różnica we współczynnikach  przenikania ciepła dla drewna i wełny. Dla elementów drewnianych ten współczynnik jest dużo wyższy i wynosi 1,6 W/mK. Dopełnieniem tej metody w przypadku stosowania profili CD jest ich izolacja termiczna poprzez wypełnianie przyciętymi paskami wełny.

Wilgoć precz
Innym ważnym elementem jest zapobieganie nagromadzeniu wilgoci. Warunki w dachu stromym powinny zapobiegać tworzenia się pleśni. Najbardziej narażonym elementem jest drewno więźby. Konieczne jest, aby krytyczna wilgotność względna nie przekraczała 80%. W ogólnym przypadku dachu izolowanego wełną mineralną ilość wykroplonej rosy nie powinna przekraczać 0,5 kg/m2
Warunkiem niezbędnym do odprowadzenia nagromadzonej wilgoci jest zapewnienie przepływu powietrza oraz otwory wentylacyjne, które należy przewidzieć w okapie i kalenicy. Wielkość przekroju wentylacyjnego przy okapie musi wynosić, co najmniej 200 cm2/mb okapu. Powierzchnia przekroju otworów wentylacyjnych na kalenicy i górnej części dachu nie może być mniejsza niż 0,5‰ powierzchni dachu.

Szczelina wentylacyjna
Sposób umieszczenia wełny między krokwiami także odgrywa ważną rolę przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Jest on zależny od zastosowanej membrany dachowej. Przy membranie o wysokiej paroprzepuszczalności ułożonej na krokwiach wełnę dosuwa się bezpośrednio do powłoki. Przy konstrukcji z pełnym deskowaniem lub membranie o niskiej paroprzepuszczalności zalecana jest szczelina 2 do 4 cm. Podczas układania pasów wełny przy wymaganej szczelinie wentylacyjnej szczególnie ważna jest drożność drogi wentylacji. W celu jej zapewnienia, można przymocować listwy ograniczające lub przewiązać ocynkowany drut stalowy

Duże znaczenie ma także wykonanie uszczelnień na obrzeżach folii paroizolacyjnej, w szczególności na połączeniu z murłatą lub ścianą szczytowa. Tego typu uszczelnienia zaleca się wykonywać się za pomocą taśmy rozprężnej.

Ostatecznym wykończeniem poddasza są płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe, panele drewniane itp. Montaż wszystkich elementów suchej zabudowy należy wykonać zgodnie z zaleceniami producentów.

Cezary Mychlewicz
URSA Polska Sp. z o.o. Ul. Armii Krajowej 12
42-520 Dąbrowa Górnicza

Dział Obsługi Klienta
Tel. 0-32/ 262 20 73, 268 01 19

www.ursa.pl
Źródło: Dachy, nr 9 (105) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ