Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Hydroizolacja dachu skośnego a jego żywotność

Ocena: 0
2700
System dachu skośnego od zawsze pełni funkcję ochronną, głównie przed opadami atmosferycznymi. Jednak z biegiem czasu zakres funkcji znacznie się poszerzył, a hydroizolacyjność przestała być jedynym czynnikiem warunkującym skuteczność działania dachu. Odkąd dach wraz z systemem poddasza tworzy przestrzeń użytkową musi zapewnić także izolację termiczną i akustyczną, chroniąc wnętrze a tym samym jego użytkowników.

Duża wytrzymałość mechaniczna membrany to gwarancja, że nie będzie zbyt łatwo pękać podczas prac dekarskich
fot. Eurovent


Najbardziej powszechne systemy izolacji i ocieplenia poddasza skośnego oparte są na materiałach termoizolacyjnych w postaci tzw. wełen/wat mineralnych. Zastosowanie takich materiałów z jednej strony wymusza zapewnienie jeszcze większej ochrony przed opadami atmosferycznymi od zewnątrz  (szczelności), a z drugiej wymaga zapewnienia optymalnej wentylacji przestrzeni termoizolacyjnej. Pogodzenie szczelności dachu z koniecznością jego wentylacji i równocześnie zapewnienie optymalnych parametrów termicznych termoizolacji wydaje się dość skomplikowane.

Wentylację dachu skośnego ocieplonego wykonuje się poprzez stworzenie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wełną mineralną a hydroizolacją dachu (papa na deskowaniu, folie dachowe). Wielkość szczeliny wentylacyjnej zależna jest od rozstawu krokwi i długości połaci. Jej wykonanie jest procesem pracochłonnym, a ze względu na konieczność stworzenia trwałych dystansów, także i kosztownym (materiał – tzw. listwy dystansowe), co nie pozostaje bez wpływu na globalne koszty wykonania dachu. W praktyce obserwuje się niechlujne podejście do tego problemu. Zdarza się, że szczelina nie jest wyliczana z algorytmu, ale tworzona jest „na oko”, przy czym metoda jej wytwarzania nie gwarantuje trwałości – rozpięte sznurki ulegają zerwaniu w trakcie montażu, a ocieplenie wybrzusza się i zamyka światło szczeliny. Należy jednak zauważyć, że prawidłowo wykonana wentylacja sama w sobie niesie pewną wadę – wentylowana przegroda dachowa i skutecznie wychładza termoizolację, obniżając jej wlaściwości termiczne.

Jak wybierać membranę?
Optymalnym rozwiązaniem są wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe. Są one otwarte dyfuzyjnie, dzięki czemu skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz (nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej), a z drugiej strony są wodoszczelne. Zastosowane w systemie dachu i poddasza wraz z kompletem specjalistycznych taśm uszczelniających i klejących pod warunkiem prawidłowego montażu zapewniają doskonałą hydroizolację.


Żywotna membrana to dach długotrwale funkcjonalny
fot. Eurovent
Różnorodność produktów na rynku może powodować trudności z wyborem konkretnego typu produktu. Moim zdaniem przy wyborze należy się kierować dwoma generalnymi zasadami:
  • z racji tego, że hydroizolacja poddasza w istotnym stopniu wpływa na jego żywotność, należy kierować się zasadą: im produkt bardziej żywotny, tym lepszy. Wystarczy zajrzeć w deklarację zgodności CE producenta i załączone parametry techniczne danego produktu, aby ocenić żywotność membrany. Zazwyczaj podawana jest także klasa wodoszczelności mierzona po przeprowadzonym badaniu starzeniowym – powinna być W1. Ponadto należy zwrócić uwagę na procentową zmianę maksymalnych sił rozciągania po przeprowadzonym badaniu starzeniowym: im procentowa zmiana mniejsza, tym produkt bardziej żywotny;
  • specyfika pracy dekarskiej sprawia, że w wyniku poruszania się po dachu w trakcie prac montażowych niejednokrotnie dochodzi do przerwania membrany. Im więc produkt wytrzymalszy mechanicznie, tym większy komfort pracy dekarzy gwarantuje. Należy pamiętać aby wszelkie ewentualne uszkodzenia reperować za pomocą specjalnych taśm reparacyjnych.
Na podstawie materiałów firmy
Eurosystem Polska Sp. z o.o.

Źródło: Dachy, nr 3 (111) 2009

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ