Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Folia dachowa pod gonty bitumiczne Delta-Roof

Ocena: 0
8879
Do bogatego portfolio produktów firmy Dörken dołączyła nowa folia dachowa - Delta®-Roof. Na polskim rynku jest to nowość, ale materiał ten ma za sobą lata prób i testów w skrajnych warunkach klimatycznych na terenie USA i Kanady. Delta®-Roof została opracowana z myślą o dachach w pełni szalowanych i przeznaczonych do krycia gontem. A rynek Ameryki Północnej to właśnie miliony metrów kwadratowych dachów pokrytych takim materiałem.

Zastosowanie
Delta®-Roof jest produktem dedykowanym do układania na dachach deskowanych jako warstwa wstępnego krycia i doskonały materiał podkładowy pod pokrycia z gontów. Folię tę można stosować na dachach o kącie nachylenia połaci od 8o. Materiał mocuje się przy pomocy gwoździ z szerokim łbem, tzw. „papiaków”. Gwoździe mogą być wbijane zarówno ręcznie, jak i przy użyciu gwoździarek.

Montaż foli odbywa się w pasie górnym tak, by zakład folii zakrył łączniki i uszczelnił potencjalne miejsca, w których może nastąpić przeciek. W celu zachowania maksymalnej wodo- i wiatroszczelności zakłady powinno się skleić za pomocą kleju Delta®-Than. Zakład poziomy powinien wynosić od 10 do 15 cm, natomiast pionowy od 15 do 20 cm (wartości te zależne są od kąta nachylenia połaci). Szczegóły zaleceń technicznych znaleźć można na karcie technicznej produktu oraz w instrukcji układania.

Wprawdzie Delta®-Roof najczęściej wykorzystuje się jako podkład pod gont bitumiczny, jednak materiał ten jest również doskonałą warstwą podkładu pod gont drewniany, łupek naturalny i inne podobne materiały pokryciowe.


Budowa
Delta®-Roof to kombinacja dwóch warstw włókniny polipropylenowej, pomiędzy którymi znajduje się zamknięty dla dyfuzji pary wodnej film, oraz wykonane z polipropylenu zbrojenie.

Zastosowany film odpowiedzialny jest nie tylko za ograniczenie przepływu pary wodnej (sd = 80 m), ale i za wodoszczelność folii. Za sprawą zastosowanych komponentów Delta®-Roof jest w pełni wodoszczelna a jej ograniczona zdolność dla dyfuzji pary wodnej zabezpiecza przed powstawaniem pęcherzy parowych pomiędzy folią a gontem bitumicznym.

Zadaniem zbrojenia jest zapewnienie odporności materiału na ewentualne uszkodzenia mechaniczne podczas prac montażowych oraz spowodowane warunkami atmosferycznymi: wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Folia Delta®-Roof będzie na rynku konkurowała głównie z papami bitumicznymi, które stanowią najczęściej stosowany materiał podkładowy pod pokrycia z gontów. Jednak jedną z zalet tej folii jest to, że układa się ją łatwiej niż dotychczas stosowane produkty. Ponadto niewielkie i lekkie w stosunku do papy rolki folii łatwej jest magazynować i transportować.

Jeszcze inna pozytywną cechą jest również jej znacznie wyższa wytrzymałość mechaniczna niż tradycyjnych nasączonych bitumem folii i pap. Wykonawców na pewno ucieszy fakt, że materiał posiada zewnętrzną powierzchnię antypoślizgową, przez co znacznie poprawia się bezpieczeństwo pracy na wstępnie pokrytym dachu.

W ofercie firmy Dörken folia należy do grupy produktów Premium, w związku z czym na każdej rolce folii znajduje się 20 pkt. w programie Dach na Maxxa.

Na podstawie materiałów firmy
Dörken Delta Folie Sp. z o.o.


Źródło: Dachy, nr 5 (125) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: