Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Fachowo i estetycznie

Ocena: 5
2307

Przedstawiony w artykule obiekt to przykład wyważonej architektury, bez ekstrawagancji, o klasycznych proporcjach i wysokiej jakości detalach. Jego kopertowy dach koresponduje z budynkiem zarówno jeśli chodzi o nieskomplikowany wygląd, jak i estetykę wykonania. Ta zaś liczyła się dla inwestora tak bardzo, jak i fachowość wykonawstwa.

 


Dach nie jest skomplikowany, ale ma niewielkie nachylenie, co przy kryciu blachą wymagało dużej staranności

Obiekt to nowo wybudowany budynek z przeznaczeniem na biura (biuro rachunkowe). Inwestor trafił do mnie za pośrednictwem architekta, z którym kiedyś już firma Elmi współpracowała.

Inwestor pytał o doświadczenie w kryciu blachą na rąbek. Tych zaś firma Mirosława Janko ma dużo – technologia ta to niemal firmowa wizytówka. Warto dodać, że Elmi posiada certyfikat ZM Silesii, co oznacza, że jest wykonawcą przez nią polecanym.

Obiekt: biurowiec
Powierzchnia dachu: 230 m2
Materiały:

  • blacha cynkowo-tytanowa patynowana ZM Silesia
  • membrana wysokoparoprzepuszczalna Dörken
  • system odwadniający ZM Silesia

Wykonawca: PPHU Elmi Mirosław Janko, www.dachy.boo.pl

Powierzchnia dachu wynosi 230 m2, a więc nie jest on duży. Podobnie stopień jego skomplikowania trzeba uznać za niski. Za to niewielki kąt nachylenia wymagał szczególnej staranności przy wykonywaniu rąbków.

 


Obiekt to niewielki biurowiec, o niemal klasycznym wyglądzie

Konstrukcja nośna dachu to wiązary drewniane kratowe. Została ona wykonana przez firmę ciesielską. Potem na budowę wkroczyli dekarze. Architekt konsultował z Elmi projekt wykonawczy, który uwzględniał wszystkie detale.

Na kratownicy ułożono deskowanie z płyt OSB, a na nim membranę wysokoparoprzepuszczalną firmy Dörken. Na membranie znalazła się jeszcze mata strukturalna, która miała wentylować pokrycie  z blachy cynkowo-tytanowej.

 


Rąbki mają w środku uszczelkę samorozprężną

Do pokrycia dachu zużyto 1800 kg patynowanej blachy produkcji ZM Silesia, szerokości 600 mm i grubości 0,7 mm.

Na dachu zastosowano systemowe elementy: płotki przeciwśniegowe i system komunikacji dachowej. Przy wyborze materiałów inwestor konsultował się z wykonawcą. Użyte materiały miały charakteryzować się dobrym stosunkiem ceny do jakości – inwestorowi bynajmniej nie zależało na jak najtańszym dachu.

 


Bariera przeciwśniegowa

 


Pas podrynnowy

Wentylacja odbywa się przez wloty pozostawione pomiędzy rynną a okapem na desce podrynnowej; powietrze wydostaje się przez kalenicę wentylowaną.

Inwestor i pani architekt przywiązywali ogromną wagę do szczelności pokrycia i estetyki wykonania. Zastosowaliśmy więc kilka naszych firmowych „patentów” – mówi właściciel Elmi, Mirosław Janko – Wychodząc naprzeciw tym wymogom,  zdecydowaliśmy pokryć deskę podrynnową panelami z blachy, które wraz z hakiem rynnowym przechodziły w ciąg rąbków na dachu. Jeśli chodzi o szczelność, to na dachu wszystkie rąbki zafelcowano z uszczelką samorozprężną. Ponadto zastosowaliśmy tu jeszcze własny sposób obrabiania okien dachowych i kominów, szczególnie przydatny przy pokryciu na tzw. rąbek kątowy. Rąbek ten jest coraz częściej stosowany przy połączeniu dachu z taką samą elewacja z blachy i w wielu przypadkach rozwiązuje problem stałego punktu mocowania blachy blisko okapu.

 


Rąbki na pasie podrynnowym dokładnie pokrywają się z rynhakami

Do odwadniania dachu zastosowano rynny i rury spustowe firmy ZM Silesia. Z tej samej blachy co pokrycie wykonano również wszystkie obróbki oraz parapety okienne.

 


Przykład „patentowej” obróbki okna firmy Elmi (zdjęcie pochodzi z innego obiektu)

Podczas prac na dachu inwestor nie ingerował w pracę dekarzy, na dachu bywali jedynie architekt i inspektor. Odbiór końcowy odbył się bez zastrzeżeń i uwag.

Realizacja trwała około 6–7 tygodni ze względu na warunki atmosferyczne (prace wykonywano jesienią). PPHU Elmi daje 5 lat gwarancji na swoje roboty, natomiast gwarancja producenta na blachy wynosi 30 lat.

 

 

Źródło: Dachy, nr (139) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ