Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dom w łupku - nowoczesny, piękny, nietuzinkowy  

Ocena: 5
4406

Przedstawiamy dom jednorodzinny z dachem i częścią elewacji w łupku naturalnym. To kolejny Laureat konkursu „Pochwal się dachem”. Realizację wykonała doświadczona ekipa, wyspecjalizowana w tego rodzaju materiale pokryciowym.  

 

 

Budynek znajduje się w Nowym Tomyślu. Jest to dom jednorodzinny z garażem zaprojektowany w nowoczesnym minimalistycznym stylu. 

Inwestor szuka wykonawcy

Inwestor dotarł do wykonawcy, ponieważ znalazł artykuł o nim w prasie branżowej. Co prawda, najpierw trafił do innej firmy, która również działała na rynku w tym czasie, ale ostatecznie wybór padł na firmę Alfa Dach System. Inwestor chciał poznać również inne realizacje tej ekipy i nawet na jedną pojechał, a była nią jedna z pierwszych budów wykonanych w łupku naturalnym w Polsce i było o niej dość głośno nie tylko w kraju, ale też w Niemczech. Między innymi realizacja ta została pokazana na jednych z największych targów o tematyce dekarskiej i ciesielskiej w Niemczech dach+holz. Pierwsze spotkanie inwestora i wykonawcy odbyło się na imprezie branżowej, zorganizowanej w 2017 roku przez firmy Roto, Rheinzink i Rathscheck pod nazwą „Dach od kuchni”. Inwestor miał okazję obejrzeć materiał, na jakim pracuje Artur Alfawicki, czyli łupek marki Rathscheck. 

 

 

Budowa

Zakres prac polegał na wykonaniu dachu i elewacji z łupka naturalnego wraz z podkonstrukcją i izolacją. Dach był wykonany z wiązarów przez ekipę ciesielską. Na deskowanie położona została membrana Delta Foxx Plus, a na nią kontrłata 4 x 6 cm i łata 4 x 6 cm. 

Elewacja była wentylowana w systemie krzyżowym ze względu na rolety, które inwestor dodał już po wykonaniu projektu. Do ocieplenia trzeba było użyć w związku z tym wełny 15 cm i drugiej warstwy o grubości 10 cm. 

Na początku na dachu bezokapowym miało znajdować się ukryte koryto z EPDM, jednak inwestor nie chciał ostatecznie takiego rozwiązania, pomimo że widział je na innej inwestycji. W takiej sytuacji dekarze zaproponowali wykonanie elewacji bez rynny i koryta, na co inwestor przystał. 

Elewacja

Na elewacji były przewidziane w projekcie wstawki z modyfikowanej termicznie deski thermo sosna, która została zamontowana przez inną firmę. Ekipa pana Alfawickiego jedynie przygotowała tutaj podkonstrukcję. 

Plan był taki, aby na elewacji łupek i deska były w jednej płaszczyźnie i prawie by się to udało, gdyby nie to, że firma montująca deski nie posłuchała moich rad odnośnie grubości poszczególnych warstw elewacji i użytych kontrłat – mówi pan Artur - Efekt była taki, że deski nachodziły praktycznie na kapinos, który w wielu miejscach został po prostu zgnieciony do zera i wiele obróbek zostało pokrzywionych. 

 

 

Warto tu dodać, że miejsca, w których były zamontowane deski elewacyjne, były wentylowane każde osobno, niezależnie od elewacji z łupka. Było tak nie tylko ze względu na to, że deski były zamontowane później niż elewacja z łupka, ale i ze względów praktycznych. Takie rozwiązanie zapobiega temu, aby ewentualne skropliny z dachu i elewacji dostawały się pomiędzy elewację a deski. Ten etap prac był dość trudny wykonawczo, ale i ciekawy jeśli chodzi o zastosowane rozwiązanie. Wykonawcy musieli jednocześnie zarówno zadbać o szczelność membrany, jak i zachować odpowiednią wentylację elewacji z łupka i z deski thermo sosna. 

Na elewacji od strony południowej jest zamontowana w szczycie dachu wentylacja – jest to odpowietrznik kanalizacji.

Łupek

Dach miał nachylenie 45 stopni, dlatego użyty został łupek o formacie 40 x 25 cm z zakładem 8 cm. Powierzchnia dachu to około 168 m2 – minimalistyczna czysta połać bez okien i zbędnych kominków. Natomiast elewacja była dużo bardziej skomplikowana – znajdowały się na niej liczne okna, a obok każdego okna zamontowane być miały elementy drewniane, które były łączone z łupkiem. Na całej elewacji położono ok. 220 m2 łupka w formacie 35 x 25 cm z zakładem 5 cm. Zakład został zwiększony, ponieważ cała woda z dachu spływa właśnie po elewacji. Do montażu łupka na elewacji zostały zastosowane wkręty ze stali nierdzewnej. 

 

 

Obróbki

Jedynym miejscem, gdzie zastosowano ukryte koryto, jest wyjście na taras od strony salonu. Dekarze zaprojektowali je tam, aby w tym miejscu chronić strefę wyjścia i odprowadzić wodę z dachu i elewacji za narożnik budynku do ukrytej rury spustowej o przekroju 4 x 15 cm z tytan-cynku. Reszta obróbek została wykonana z blachy aluminiowej marki Prefa w kolorze antracytowym. Wszystkie obróbki były zaprojektowane przez dekarzy. 

 

 

Inwestor był na bieżąco informowany o proponowanych rozwiązaniach i pomysłach dotyczących każdego detalu, który trzeba było opracować. Należy tu wskazać, że na budynku znajdowało się wiele ukrytych elementów instalacji alarmowej - zarówno na elewacji z łupka, z drewna, jak i na elewacji z tynków. Do tych wszystkich detali należało wykonać obróbki blacharskie w kolorze antracytowym i białym. 

 

 

Inwestor słuchał rad i propozycji dekarzy, a jeżeli któreś z rozwiązań nie było przez niego do zaakceptowania, poszukiwania trwały dalej, aż do momentu, w którym zarówno on, jak i wykonawcy byli zadowoleni. Jednym z pomysłów klienta były dwa słupki przy wyjściu na teras – wspomina pan Artur – Chciał, aby słupek z łupka oraz słupek z deski elewacyjnej przechodziły do wnętrza budynku. Bardzo mi się ten pomysł spodobał – dodaje. Chodzi o filarki między oknami. Ważne tu było zgranie poziomów pomiędzy tym, co było wewnątrz i tym, co znajdowało się na zewnątrz pomieszczeń. Przeszkodą oczywiście było przeszklenie. 

Odbiór

 

 

Inwestycja trwała około 6 miesięcy. Odbiór odbył się bez problemów, a dekarze na swoje prace dali dwa lata gwarancji. Co prawda, musieli już wracać na budowę, ale tylko dlatego, że gdy wykonali swoje prace, elewacja ze styropianu nie była jeszcze gotowa, a tym samym dekarze nie mogli zamontować obróbek murków attyki z blachy w kolorze czysta biel firmy Prefa. Dobrze, że ten produkt pojawił się na rynku, bo wcześniejszy biały kolor Prefy nie przypadł do gustu inwestorowi. Według jego nie był on naprawdę biały – wspomina pan Artur i dodaje, że klient przeszukał cały rynek w poszukiwaniu wymarzonego białego koloru w aluminium, ale takiego nie znalazł. 

I na koniec pan Artur przekazał niezwykłe podziękowania - Chciałbym podziękować inwestorowi, bo w upalne lato postawił nam na budowie basen i pomógł w niejednej sytuacji, nie tylko związanej z budową. 

 


 

Galeria

 

 

 

Wyniki VII edycji konkursu POCHWAL SIĘ DACHEM

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ