Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dom na wzgórzu

Ocena: 5
2518

Miejsce inwestor wybrał niezwykle starannie – u podnóża góry, którą wieńczy wystająca na kilkadziesiąt metrów wapienna skała. Wokół góry rosną drzewa i zagajniki, które nadają okolicy uroku. W takim miejscu stanął dom z dachem pokrytym ręcznie robioną dachówką ceramiczną Heritage produkcji Fabryki Ceramiki Budowlanej Sp. z o.o.

 

Każda z ręcznie formowanych dachówek Heritage jest inna

Posiadając dom w tak niepowtarzalnym miejscu inwestor chciał, aby także dach był równie unikalny. Długo szukał odpowiedniego materiału, ale żaden z oglądanych modeli dachówki mu nie odpowiadał. Chciał produktu wyjątkowego i niepowtarzalnego, nie podobały mu się popularne modele. W dodatku pokrycie musiało się komponować z obłożoną kamieniem elewacją.

Traf chciał, że podczas jednej ze swoich podróży zauważył dach pokryty dachówką, jakiej jeszcze nie miał okazji zobaczyć (a dzięki długim poszukiwaniom materiałów budowlanych oko miał wyćwiczone…). Była to dachówka Heritage produkcji Fabryki Ceramiki Budowlanej Sp. z o.o. Idealnie utrafiła ona w jego gusta. W dodatku właściciel domu bardzo polecał firmę dekarską „Domeko” Dariusza Daczyńskiego z Przeciszewa, która układała dach.

 

Na wieży, która w zostanie przeszklona i będzie służyć jako punkt obserwacyjny, zastosowano dachówkę grzbietową

Dach
Poza tym, że roboty dekarskie miały być wykonywane zimą, to z samymi pracami nie było większych problemów. Trudności występowały za to przy transporcie materiałów na plac budowy. Dostęp był utrudniony, nie każdy sprzęt był w stanie wjechać na strome wzgórze. Np. dachówki pojawiły się na miejscu dopiero po kilku dniach od wyjazdu z fabryki. Jako że był to grudzień, to nie było jak dojechać. Dowóz innych materiałów (pustaki, cegła, kominy systemowe) wymagał skorzystania z pomocy koparko-ładowarki z napędem na cztery koła i dowozu pod budynek palet z parkujących kilkaset metrów niżej samochodów ciężarowych.

Dach ma standardową drewnianą konstrukcję krokwiowo-jętkową z płatwią kalenicową. Nie posiada komplikacji typu lukarny, łuki itp.

Był tylko mocno rozczłonkowany, posiadał dużo połaci łączącymi się pod różnymi kątami. Poza tym na 550 m2 znalazło się pięć okien połaciowych.

 

Dach nie był skomplikowany. Jedyne urozmaicenie to różne poziomy kalenic na sąsiednich połaciach

Pewne problemy natury wykonawczej nastręczały różne kąty pochylenia połaci na sąsiednich budynkach, łączących się koszami. Część elewacji ma być wykonana w kamieniu, dlatego niektóre elementy dachu będą wykańczane dopiero po wymurowaniu elewacji. Kalenica miała być kryta z wykorzystaniem zaprawy wapienno-cementowej do łączenia gąsiorów (takiego sposobu używa się w Anglii, do której tradycji nawiązuje dachówka Heritage). Ale że dach był kryty zimą, to zaprawa nie chciała wiązać w niskiej temperaturze. Kalenicę pokryto więc na na sucho, na taśmie kalenicowej i z mocowaniem gąsiorów wkrętami do łaty.

 

Producent udziela 30 lat gwarancji na swój wyrób

W Anglii nie używa się także dachówki bocznej, co oznaczało konieczność wykonania wiatrownic z blachy w kolorze zbliżonym do dachówki. Wykonanie rynienki pod skrajnymi dachówkami sprawiało, że dachówka odstawała od płaszczyzny połaci. Trzeba więc było nieco ściąć końcówki łat.

Prace na dachu trwały ok. 2 miesięcy. Wykonawca udzielił na nie 3 lata gwarancji.

Dachówka
Ręcznie formowana dachówka marki Heritage o wymiarach 265/160 mm jest dachówką zakładkową, produkowaną starymi, tradycyjnymi metodami, wypalaną w ponad 100-letnim piecu. Formą nawiązuje do karpiówki, ale posiada lekkie wygięcie i specjalną posypkę. Zalecany minimalny kąt pochylenia dachu wynosi 35°, na 1 m2 przypada 60 sztuk dachówki.

Dzięki tradycyjnej metodzie produkcji nie ma dwóch identycznych dachówek – każda jest wyjątkowa. Produkcja jest na bieżąco badana w firmowym laboratorium, a wykwalifikowany personel sprawdza każdą sztukę. Tak surowy proces kontroli jakości sprawia, że FCB udziela 30 lat gwarancji na ten wyrób.

 

Obróbki blacharskie zostały wykonane z blachy aluminiowej

Dachówki Heritage są niezwykle cenione właśnie za wysoką jakość, i to nie tylko w Polsce: 95% produkcji jest sprzedawana na rynkach zagranicznych, przede wszystkim brytyjskim, gdzie jest uznawana za idealne pokrycie przez hołubiących tradycję Brytyjczyków.

Dostępne kolory to czarny, czerwony i brąz. Jako systemowe uzupełnienie producent oferuje ceramiczne dachówki koszowe, gąsiory, dachówki grzbietowe, co pozwala na pokrycie dachu w całości ceramiką.

Źródło: Dachy, nr (159) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ