Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dom marzeń z ponadczasową dachówką ceramiczną

Ocena: 5
9478

Dom to dla rodziny spełnienie marzeń. Tak było i w tym przypadku, gdzie inwestorzy decyzję o pokryciu dachowym oddali w ręce firmy dekarskiej. Budynek ma prosty dwuspadowy dach wykonany z trwałej dachówki ceramicznej o uniwersalnej stylistyce.

 

Inwestor i wykonawca
Inwestorzy to małżeństwo z Mosiny koło Poznania, z dwójką małych dzieci, którzy od dawna marzyli o własnym domu. Kupili działkę przy lesie i zdecydowali się na gotowy projekt z pracowni Archiprojekt oznaczony APS 234. Jedyne zmiany, jakich wykonawcy dachu dokonali w stosunku do projektu, to zwiększenie przekroju krokwi z 8 x 18 na 10 x 22 oraz zwiększenie grubości wełny w termoizolacji Na firmę wykonawczą Dachy Siepa inwestorzy trafili przez swojego wujka, który zlecił jej remont swojego dachu płaskiego na budynku mieszkalnym. Zresztą wszystkie zlecenia firma ta zdobywa w podobny sposób – z polecenia, pocztą pantoflową, przez znajomych. Z zasady nie bierze udziału w przetargach a pracy i tak jest mnóstwo. Nie do przerobienia – śmieje się pan Tomasz Siepa, właściciel firmy. 

 

Rubin 9V to duża dachówka ceramiczna o ponadczasowej formie

Wydłużony okap i drewno zdobiące dach – to pomysły firmy dekarskiej

Rodzinna firma wykonawcza 
Pan Tomasz firmą kieruje od 16 lat. Składa się ona z dwóch ekip. Cztery osoby to ekipa ciesielska i kolejne cztery – dekarska, z tym że do dekarskiej ekipy należy doliczyć jeszcze piątego członka – ucznia. Dachy Siepa to firma rodzinna o długich tradycjach. Już dziadek pana Tomka pracował na dachach, a tata Andrzej przepracował w zawodzie 44 lata. Jest wyuczonym rzemieślnikiem w zawodzie dekarstwo-blacharstwo, później zajmował się też ciesielką. Pracował ciężko, w starych technologiach, dużo dźwigał. Nie była to lekka praca i dziś bardzo narzeka na kręgosłup – mówi pan Tomasz. On sam również pamięta stare technologie. Już w piątej klasie zacząłem z ojcem jeździć na budowy. Dachówka była wtedy montowana na zaprawę, rynny kręcone ręcznie, a kolanka robiło się na warsztacie. Mój ojciec był dobrym nauczycielem zawodu i jestem mu wdzięczny za to, czego mnie nauczył – mówi pan Tomasz. Około 25–30 lat temu nastąpił przełom technologiczny w branży i teraz jest nam dużo łatwiej. Mamy nowe materiały i nowe technologie, mamy windy dekarskie w firmie i wózki połaciowe, nawet własnej marki, z logo naszej firmy – dodaje z uśmiechem. W firmie pracuje dzisiaj także brat pana Tomasza – Paweł, który na Budmie 2018 wygrał zawody Turbodekarz. Nikt nie jest taki szybki jak on – mówi o swoim bracie. Niestety, pracy jest multum, ale ludzi do pracy brakuje – dodaje. Tomasz Siepa jest mistrzem dekarskim i blacharskim, a także orzecznikiem technicznym z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Jest również od czterech lat Certyfikowanym Dekarzem Braas, bierze udział w programie od samego początku i jest obecny na każdej gali. 

 

Pod gąsiorami widoczna jest taśma uszczelniająco-wentylacyjna Figaroll Plus

Estetyczne wykończenie – w kalenicy przed gąsiorem dekarze położyli całą dachówkę a nie ściętą i takiej zasady zawsze się trzymają 

Więźba 
Prosty dach dwuspadowy ma zgodnie z projektem powierzchnię 200 m2, ale ze względu na wydłużony okap tak naprawdę wynosi ona 210 m2. Wydłużenie można było uzyskać dzięki podniesieniu ścianki kolankowej o 24 cm, na co inwestor chętnie przystał. Więźbę postawiono w tydzień. W tym czasie inwestorzy byli na wakacjach. Widać, jak ogromnym zaufaniem obdarzyli firmę wykonawczą. Do postawienia więźby użyto drewna konstrukcyjnego klasy C24, zakupionego w firmie Tartak Burkietowicz w Odolanach, która od 1896 roku jako firma rodzinna najpierw prowadziła działalność w zakresie stolarstwa, a następnie zajęła się handlem drewnem. Pozostałe materiały zostały zakupione w firmie Tom-Dach Mateusza Tomczaka w Komornikach. Pan Tomasz Siepa współpracuje z tym dystrybutorem już ładnych kilka lat.

Końcówki więźby zostały wyrobione – wyszlifowane i pomalowane. Również na okapach i nakrokwiowych nadbitkach świerkowe drewno zostało wycięte według wzoru, zaokrąglone, wyszlifowane i pomalowane. Takiego rozwiązania nie było w projekcie. Dekarze sami je wymyślili i często je polecają inwestorom. Wielu z nich decyduje się na takie zakończenia więźby, bo jest bardzo estetyczne. Trzeba tylko zadbać o dostosowaną do pokrycia dachowego i tynków kolorystykę. 

 

Kominy przed ociepleniem i obróbką, a okna Velux – przed ciepłym montażem w systemie BDX

Komin został obrobiony taśmą Wakaflex 2 – zgodnie z wymaganiami Gwarancji Systemowej

Pod dachówkę wykonane zostało pełne deskowanie, na które zamocowano mechanicznie papę Braas BIT Premium SBS. Na opapowanym dachu zamontowano kontrłaty i łaty. Pod papą znajduje się kontrokap zbierający skropliny z połaci. Tak przygotowana konstrukcja jest gotowa na położenie pokrycia.

Wybór pokrycia
Jeśli chodzi o wybór pokrycia, to inwestorzy zwykle nie do końca wiedzą, jaki materiał wybrać. Z doświadczenia firmy Dachy Siepa wynika, że w 90% przypadków klienci oczekują doradztwa w tym zakresie ze strony firmy dekarskiej. Tak było i w tym przypadku. 

Kosz i gąsiory czekają na wykończenie…

Pan Tomasz stosuje zasadę, że z inwestorem dużo i cierpliwie się rozmawia, analizuje, pokazuje się różne dachy – zarówno na zdjęciach, jak i bezpośrednio na istniejących budynkach. Czasem jednak klienci potrafią mieć bardzo wyrafinowane oczekiwania i szukają np. swojego wymarzonego odcienia czerni – jedną czerń nazywają ciepłą, inną zimną, a kolejną jeszcze inaczej. Oczywiście, należy zrobić wszystko, żeby inwestor znalazł taki materiał, który go zadowoli. Przy tym najważniejsze dla pana Tomasza jest to, żeby materiał pokryciowy był dobrej jakości i trwały. To podstawa. Ten inwestor po sugestiach dekarza zdecydował się na dachówkę ceramiczną Rubin 9V marki BMI Braas, glazurowaną w kolorze czarnym błyszczącym, a dach został wykonany zgodnie z zasadami Gwarancji Systemowej Braas.

 

…to samo miejsce – na gotowo

Tomasz Siepa w swoim warsztacie, gdzie przygotowane zostały wszystkie obróbki

Rubin 9V to duża dachówka o ponadczasowej formie. Ma wymiary 313 x 472 mm, a jedna sztuka waży 4 kg. Nadaje się również do domów o małym kącie nachylenia (najniższe dopuszczalne pochylenie połaci wynosi 10?) i ładnie wygląda nie tylko na dużych i prostych dachach. System ma pokaźny wybór dachówek kształtowych i innych elementów dachowych. Występuje w siedmiu kolorach o powierzchniach angoba i glazura. 

Prace przebiegały sprawnie, a pogoda sprzyjała dekarzom, bo sierpień ubiegłego roku był ciepły i suchy. Po 2,5 tygodniach pracy dach został ukończony. Warto zwrócić uwagę, że w kalenicy przed gąsiorem dekarze położyli całą dachówkę a nie ściętą i takiej zasady zawsze się trzymają. Wygląda to estetycznie, ale wymaga odpowiedniego rozmierzenia dachu. Po powrocie z urlopu inwestorzy zaglądali na budowę często, ale nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń.

 

W okapie zamontowano perforowaną siatkę z PVC zapewniającą wentylację połaci dachowej – widoczne elementy drewniane zostały wykonane według pomysłu dekarzy

Prosty, zgrabny, nowoczesny – klasyczna forma dachówki Rubin 9V wpisuje się w modną i oszczędną stylistykę budynku

Okap, okna i kominy
Pięć okien dachowych marki Velux zostało zamontowanych w systemie ciepłego montażu BDX, który składa się z ramy izolacyjnej (wykonanej z dwuwarstwowego polietylenu), z wokółokiennej izolacji BFX oraz z rynny odwadniającej chroniącej przed wilgocią spod pokrycia dachowego. 

Z kolei w okapie haki zostały wpuszczone na łacie, żeby nie podnosiły blachy okapowej. Do łaty dekarze zamocowali perforowaną siatkę z PVC, która zapewnia dolny wlot powietrza wentylującego dach. W kalenicy taśma systemowa 

Figaroll Plus z perforowanymi brzegami zapewnia wylot powietrza. Taśma ma szerokie pasy butylowe na zakończeniach, co zapewnia jej dobre przyleganie do dachówek. W kalenicy dekarze przykleili ok. 20 mb takiej taśmy. 

Kominy zostały obłożone płytą OSB, ocieplone, zabezpieczone membraną oraz taśmą Wakaflex 2. Powyżej wykonano wczep z blachy i komin został obrobiony panelami z blachy na rąbek kątowy. Wszystkie obróbki zostały wykonane na dobrze wyposażonym warsztacie u pana Tomasza. 

Odbiór
Przy odbiorze nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń. Ponieważ dach został wykonany zgodnie z wymaganiami Gwarancji Systemowej Braas, na dach udzielono 15 lat gwarancji na funkcjonalność systemu, a na samą dachówkę – 30 lat gwarancji producenta.

 

Źródło: Dachy, nr (240) 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ