Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dobrze wentylowany dach

Ocena: 0
7661
Pierwsze dachówki cementowe zostały wyprodukowane w Niemczech w 1844 roku. Od tego czasu podlegają stałemu rozwojowi i doskonaleniu. W każdym kraju europejskim, istnieje bardzo dużo starych, kilkudziesięcioletnich dachów pokrytych właśnie taką dachówką. Jednak mimo tak dużej popularności nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wiele zalet ma to pokrycie. Jedną z mniej znanych zalet dachówek cementowych jest ich łatwość przewietrzania, czyli łatwość przenikania wiatru między poszczególne dachówki.

Pokrycie z dachówek jest przewietrzalne

Dobrze wykonany dach nie może gromadzić wilgoci
Dach od wewnątrz podlega stałemu ciśnieniu pary wodnej, powstającemu na skutek naturalnego ruchu ogrzanego powietrza z dołu do góry. Para wodna pochodzi z atmosfery i od domowników. Istotnym jej źródłem są również technologie budowlane. Błędem, często popełnianym w nowych domach, jest lekceważenie w dachu wilgoci pochodzącej ze świeżych murów, tynków i posadzek oraz z kupionej w stanie zawilgoconym wełny. Wilgotna termoizolacja nie spełnia swoich funkcji. Ochrona termoizolacji i konstrukcji dachu przed wilgocią jest kwestią podstawową dla każdego dachu.

Każdy dach może być suchy
Nowoczesne materiały i technologie umożliwiają utrzymywanie wszystkich elementów dachu w stanie suchym. Należą do nich folie i pokrycia dachowe umożliwiające przewietrzanie dachu.

Dachówki cementowe są pokryciem małoformatowym, składającym się elementów układanych na zakład i umożliwiających przenikanie pary wodnej na zewnątrz. Dachówka idealnie odpowiada więc idei dachu przewietrzanego. Dodatkowo pokrycia dachówkowe sprzedawane są w systemie wspomagającym przewietrzanie, składającym się z wielu elementów ułatwiających przepływ powietrza.


System dachowy od jednego producenta gwarantuje, że dach będzie funkcjonował przez długie lata

Aby w pełni zrealizować ideę wentylowanego dachu, firma Euronit uzupełnia swoją ofertę dachówek o dodatkowe elementy usprawniające cyrkulacje powietrza. Ich zadaniem jest zapewnienie przepływu powietrza pod dachówką na całej połaci dachowej. Otwory w okapie osłania się specjalną taśmą uniemożliwiającą gniazdowanie ptaków. Na kalenicy pod gąsiorem stosuje się specjalne taśmy uszczelniające przed podwiewaniem deszczu i śniegu i jednocześnie umożliwiające przepływ powietrza od środka na zewnątrz. W celu udrożnienia i utrzymania przepływów powietrza między okapem a kalenicą dodatkowo stosuje się dachówki wentylacyjne montowane u góry połaci dachowej. Dachówki i elementy uzupełniające tworzą połączony, współpracujący system pokrycia dachowego nieprzenikliwy dla opadów atmosferycznych a otwarty dla pary wodnej. Dostarczany przez producenta system dachowy pozwala na wykonanie suchego, przewietrzanego i trwałego dachu na lata.

Na podst. materiałów firmy Euronit

Źródło: Dachy, nr 1 (109) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: