Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dekarz-blacharz-metaloplastyk

Ocena: 5
3030

Nagroda w konkursie „POCHWAL SIĘ DACHEM”

Inwestor trafił do Tomasza Piestrzyńskiego (www.piastek.pl)  z polecenia swojego kolegi, dla którego wykonywał elementy elewacji oraz zaprojektował detale. Wszystkie tamte propozycje zostały ujęte w projekcie przez architekta. Fachowość wykonawcy zrobiła tak duże wrażenie na właścicielu domu, że polecił go swojemu znajomemu, będącemu inwestorem opisywanego obiektu.

 


Dom od strony wewnętrznej

On wam zaprojektuje elewację – tak o Tomaszu Piestrzyńskim, zdobywcy II miejsca w naszym konkursie „Pochwal się dachem” w kategorii „Lutowanie i techniki blacharskie” powiedział inwestorowi kolega.

Inwestor trafił do mnie z ogólnymi konturami budynku i prośbą o wstawienie na elewacji ozdobnych elementów z tytancynku. Nie było wówczas mowy o dachu (który był zaprojektowany jako papowy). W trakcie rozmów okazało się, że budujący byłby jednak skłonny wymienić papę na nieco bardziej trwałe i prestiżowe pokrycie. Ponieważ ja nie mam uprawnień projektanckich, przekazałem klientowi namiary na dwóch współpracujących ze mną architektów wraz z propozycją zmiany wspomnianej papy na podwójny rąbek stojący z blachy cynkowo-tytanowej Rheinzink – opowiada T. Piestrzyński. Dach był niemal płaski, ale po zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń nadawał się do pokrycia blachą. Koszty dachu metalowego są wprawdzie wyższe niż papowego, ale inwestor uznał, że jest w stanie dopłacić, aby w zamian zyskać nieporównywalnie lepszą estetykę. No i oczywiście mieć pewność, że roboty zostaną wykonane fachowo i solidnie.

 


Elewacja frontowa – pierwotnie zlecenia miało obejmować tylko ją

Architekt wiedząc, że to ja będę wykonywał usługę, pozwolił sobie na nie projektowanie żadnych detali. Zna mnie od dawna, nie jest to pierwszy jego projekt, jaki realizowałem. Ma pojęcie o moich umiejętnościach i ufa mi – mówi właściciel firmy Piastek.

3 tony patyny
Na inwestycję wybrano blachę cynkowo-tytanową Rheinzink: prePATINA schiefergrau na elewację i prePATINA blaugrau na dach oraz system odwodnienia. Kolory patyny zostały zaproponowane przez wykonawcę i w zasadzie od razu (w ciągu doby) zaakceptowane przez inwestora. Po ustaleniu w miarę dokładnego zakresu prac przyszła pora na kosztorys. Cena za wykonanie tak precyzyjnych robót nie była niska, lecz adekwatna do jakości wykonania oraz trwałości i estetyki materiału.

 

 

 


Zbliżenie obróbki okna frontowego

Dlaczego na dachu znalazła się blacha Rheinzink? Z mojego doświadczenia w pracach blacharsko-dekarskich wynika, że jest to najlepszy tytancynk, z jakim miałem do czynienia – najbardziej wdzięczny w obróbce plastycznej, jako materiał naturalny kolorystycznie pasuje w zasadzie do wszystkich innych kolorów elewacji. Jako wykonawca cenię sobie też całą technologię i serwis, pomoc przy detalach, aktywne uczestnictwo w inwestycji, doradztwo techniczne itd. – mówi Tomasz Piestrzyński.

Łącznie na inwestycji zużyto ok. 3 t blachy.

 

 

 


Pierwotnie ten dach miał być pokryty papą

Wszystko do nowa
Można powiedzieć, że była to inwestycja budowana od podstaw – budynek został zburzony i był odtwarzany od nowa. Ekipa blacharska zastała obiekt w stanie surowym, z drewnianą więźbą przykrytą jedna warstwą papy papą oraz ocieploną wełną mineralną. Pierwsze, co zrobiono, to usunięto wełnę. Z dwóch powodów: po pierwsze, była ona włożona między mokre drewno oraz układana w okresie zimowym; warstwa papy nie zabezpieczyła jej dokładnie przed wilgocią, więc po wiosennych roztopach wełna zamieniła się w błoto. Po drugie, sposób ułożenia wełny wykluczał wykonanie prawidłowej wentylacji dachu – dach miał zaledwie 5% spadku, co zmuszało wykonawcę do wykonania odpowiednio dużej szczeliny wentylacyjnej. W efekcie po konsultacjach z firmą Rheinzink szczelinę wentylacyjną zwymiarowano i zmodyfikowano tak, aby klient mógł otrzymać gwarancję. Następnie papa została zastąpiona matą strukturalną Vapozinc.

 

 

 


Obróbka komina wymagała konsultacji z doradcami technicznymi producenta

Metaloplastyka budowlana
Na dachu nie było łuków, wklęśnięć, zaokrągleń itp. – zamysłem architekta było, aby bryła budynku była jak najprostsza, możliwie geometryczna, składająca się z linii prostych i prostych płaszczyzn. Ale nie oznacza to, że realizacja należała do łatwych. Według T. Piestrzyńskiego dach jedno- czy dwuspadowy jest najtrudniejszy do wykonania, ponieważ wymaga największej precyzji od dekarza, pokazuje najdrobniejsze niedociągnięcia. Na takim dachu ludzkie oko szybko wyłapuje błędy estetyczne (brak kątów, krzywizny, brak symetrii). Na dachu z wieloma połaciami, przenikającymi się płaszczyznami i krawędziami takie niedociągnięcia łatwiej ukryć.

 

 

 


Przełamane rąbki

Opisywany dach ma podbitkę i pas nadrynnowy wykonany w tej samej technologii rąbka podwójnego. Aby całość wyglądała ładniej (ale była trudniejsza od zrobienia), wykonawca sam sobie postawił wymóg, żeby rąbki podbitki schodziły się z rąbkami na pasie podrynnowym i na wiatrownicy. Wymagało to wręcz milimetrowej precyzji – roboty można określić jako metaloplastykę, a nie blacharstwo budowlane. Dodatkową komplikacją było przejście harmonijkowe podbitki w narożniku – to utrudnienie Tomasz Piestrzyński również „sam sobie zadał”.

 

 

 


Rąbki podbitki schodzą się z rąbkami na pasie podrynnowym

Koordynacja i synchronizacja
Swoje prace musiał on koordynować z wykonawcami z innych branż, np. już na etapie podbitki wymagane były konsultacje z ociepleniowcem, co pozwoliło wyeliminować takie błędy jak grubość kleju, grubość tynku czy inne równanie ścian. Taka synchronizacja działań jednak nie jest codziennością i bywa, że brak współpracy niweczy ostateczny efekt – czy to estetyczny, czy wręcz funkcjonalny.

 

 

 


Narożnik wewnętrzny i ponownie wachlarzowate wykończenie podbitki

Pewne problemy pojawiły się przy szczelinie wentylacyjnej. Jak już wspomniano, dach miał bardzo małe nachylenie i wysokość oraz sposób wykonania wlotu i wylotu tej szczeliny musiała być omówiona z producentem blachy. Wlot powietrza znajduje się pod rynną, natomiast wylot przy ogniomurze. Szczelina wentylacyjna została powiększona i wentylowane jest miejsce pod płytą osb, tworząc tym samym dach zimny.

Kolejną sprawą wymagającą konsultacji był komin w strefie haftr ruchomych. Omawiane były długości podmurów, sposób mocowania solarów, przejścia przez dach odpowietrzników kanalizacyjnych, centralnego wylotu odkurzacza itp. Wszystkie te detale zostały wykonane zgodnie z zaleceniami producenta.

 

 

 


Mała rzecz, a cieszy (zwłaszcza oko) – dach wiaty także ma pokrycie z tytancynku

Zaufanie
Mimo usilnych prób wciągnięcia inwestorów w dyskusję na temat sposobu wykonania i starań mających na celu zaangażowanie ich przynajmniej we wspólne omawianie detali, wykonawca za każdym razem słyszał: Wierzymy w pańskie poczucie estetyki. Nie pozostało więc nic innego, jak tylko robić swoje…

Wszystkie obróbki blacharskie wykonano na budowie z tytancynku, własnymi rękami i maszynami. Dach i część obróbek wykonano na profilarce Schlebach. Obróbki nie przekraczające 2 m długości zostały wykonane na zaginarce Schechtl, przeznaczonej właśnie do profilowania blach szlachetnych. Natomiast obróbki powyżej 2 mb (a były takie, ponieważ dach z trzech stron zamknięty jest murkiem ogniowym, co wymagało z dwóch stron wykonania podmurówek długości około 9 mb) zostały wykonane Wuko-benderem, a następnie zamontowane z zachowaniem dystansów termicznych. Natomiast tylna podmurówka jest kontynuacją dachu, czyli rąbek został przełamany z poziomu w pion.

 

 

 


„Szeregowiec” z płaskim dachem stał się ekskluzywną, nowoczesną willą

Połacie są odwadniane przez fabryczne rynny o przekroju prostokątnym. Rynny długości 3 mb są połączone za pomocą lutowania miękkiego z wlutowanymi dylatacjami, uwzględniającymi rozszerzalność termiczną materiału.

Dożywotnia gwarancja
Prace na dachu wraz z obróbkami blacharskimi zajęły 3 tygodnie, natomiast elementy ozdobne na elewacji wymagały ok. 2 tygodni. Jeszcze w trakcie robót inwestorzy zamówili w inspektoracie nadzoru budowlanego w Katowicach opinie na temat dotychczasowych prac na budowie – nie tylko tych związanych z dachem. Nie wiem, jak mocno opinia wpłynęła na inwestorów, natomiast inspektor wydelegowany do zrobienia ekspertyzy zajął mi cały dzień, z zachwytem wypytując o technologię rąbka kątowego – opowiada T. Piestrzyński.

 

 

 


Szlachetna blacha nadaje obiektowi estetycznego, niepowtarzalnego wyglądu

Sam odbiór końcowy odbył się bez zastrzeżeń.

Blacha cynkowo-tytanowa ma 30-letnią gwarancję – jest to tylko gwarancja ubezpieczona, bo cynk broni się sam i dobrze ułożony posłuży kilku pokoleniom. Firma „Piastek” udzieliła dożywotniej gwarancji na swoje prace.

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (184) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Aktualności

SunRoof, międzynarodowy startup tworzący dachy solarne 2w1 i technologię do zarządzania energią, nawiązał współpracę z Polskimi Hurtowniami ...

Polski rynek firm z sektora dekarskiego dynamicznie się rozwija. Rodzimi producenci proponują coraz to nowe technologie i produkty, które us...

Trybunał Sprawiedliwości potwierdził prawo Komisji Europejskiej do ustalania priorytetów w zakresie spraw z dziedziny konkurencji. Swoją dec...

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaj...

Eksperci Akademii CREATON spotkali się już z ponad 450 dekarzami podczas 120 wizyt przeprowadzonych w ramach trwającej od maja V edycji akcj...

Ruukki Construction kontynuuje strategię rozwoju i inwestuje około 4 miliony euro w nową linię produkcyjną systemów rynnowych w swoim zakład...

Leksykon dachów

W budynkach bez stropów drewnianych oraz w celu uzyskania większej, wolnej przestrzeni pod dachem mają zastosowanie konstrukcje dachowe bez ...

  Podobno każdy człowiek rodzi się z jakimś darem bożym, który powinien w swoim życiu doczesnym odkryć i rozwinąć. W naszych czasach jest...

Jednym z wielu problemów dawnego budownictwa były odpowiedniej jakości dachy. Miały one bowiem chronić budynki nie tylko przed niekorzystnym...

  W odległych czasach największym szacunkiem cieszyli się ludzie starsi, tzw. starszyzna plemienna, prezentująca doświadczenie i wiedzę. ...

Dziś okna dachowe stanowią dopracowany technicznie element standardowego wykończenia budynku. Ich historia to około 150 lat pomysłów, techni...

Najbardziej znaną wieżą w naszej kulturze jest biblijna wieża Babel, która budowana przez ludzi miała sięgać nieba, za co Bóg ukarał ich, mi...