Budynek z wieżyczką to parterowy dom jednorodzinny z poddaszem mieszkalnym i piwnicą. Jego bryła nawiązuje architektonicznie do klasycznego stylu dworkowego. Na działce znajduje się także garaż na dwa samochody, który na poddaszu ma część mieszkalną. Dachy obiektów zostały pokryte płaską nowoczesną dachówką Piano Meyer-Holsen. Wykonawcą dachu była firma Dachy Kaźmierczak (www.dachykazmierczak.pl).

Dachówki na dachu, można rozpoczynać krycie
Wybór wykonawcy
Opisywana realizacja nie jest pierwszą pracą zleconą przez inwestora, którą wykonywała firma Dachy Kaźmierczak. Inwestor i wykonawca spotkali się już w latach 2008 i 2011, kiedy to również wykonywali prace ciesielsko-dekarskie dla tego samego zleceniodawcy. Wykonawca najnowszego zlecenia był już więc wybrany przez inwestora jeszcze przed wyborem projektu budowlanego.
Właściciel zaplanował wybudowanie części domu z wieżyczką. Gdy wykonawca dowiedział się o tym, od razu przedstawił inwestorowi marcowe wydanie DACHÓW z 2015 roku, w którym zostało opisane podobne rozwiązanie (zresztą w jego wykonaniu). Artykuł bardzo zainteresował i zainspirował właściciela domu. Później ruszyły poszukiwania odpowiedniego projektu budowlanego. Ostateczny projekt, jaki wykonawcy dachu dostali do ręki, był wykonany poprawnie i uwzględniał większość rozwiązań i połączeń dachu.
Konstrukcja
Prace ciesielskie wykonano metodą tradycyjną. Więźba dachowa ma kopertową konstrukcję z wydłużoną kalenicą. Krokwie główne mają przekrój 8 x 20 cm. Przekazują obciążenie na murłaty 16 x 16 cm, które z kolei równomiernie przenoszą je na ściany. Całość ramy konstrukcji oparta jest na płatwiach pośrednich 16 x 16 cm, które dodatkowo oparte są na stropie żelbetowym, co bardzo ułatwiało pracę, a jednocześnie nie wymagało postawienia w części mieszkalnej poddasza jakichkolwiek słupów podtrzymujących ramę konstrukcji. Krokwie narożne o przekroju 16 x 24 cm i koszowe o przekroju 16 x 22 cm dopasowano i podano za pomocą dźwigu.
Ciekawym elementem konstrukcji jest dach w kształcie wieży, którego powierzchnię tworzy osiem trójkątów. Z tego powodu zastosowano aż osiem krokwi narożnych. Wszystkie połączenia wykonano za pomocą wkrętów ciesielskich.
Utrudnieniem w konstrukcji budynku było to, że dwie krokwie narożne są dzielone, ponieważ w ich osiach znajdują się dwa kominy. Należało się więc zastanowić, jak ten problem rozwiązać, aby uniknąć komplikacji. Po zamontowaniu narożnych belek wycięto odcinki krokwi narożnych i podparto je słupami, tak aby umożliwić wymurowanie kominów z cegły klinkierowej.
Na działce stoją dwa obiekty: dom i garaż (z tyłu po prawej). Każdy pokryto tą samą dachówką
Na wykonaną konstrukcję przy okapach i widocznych szczytach nabito boazerię, na pozostałej części – deski, na które ułożono membranę Lembit XS produkcji Lemar.
Na konstrukcję dachu domu i garażu zużyto w sumie ponad 22 m3 drewna. Zużycie desek wyniosło 10 m3, a boazerii – 220 m2. Drewno konstrukcyjne zostało przygotowane w znanym i sprawdzonym tartaku i spełniało obowiązujące normy i wymagania wytrzymałościowe.
Na życzenie inwestora krokwie okapu zostały wydłużone, przez co ściany zyskały większą osłonę. Ponieważ stropodach został obniżony, zmienione zostały kąty nachylenia połaci dachowej z 42 do 38 stopni.
Zastosowana dachówka to model Piano firmy Meyer-Holsen w kolorze krystalicznego grafitu
Dachówka
Właściciele mieli już od dawna upatrzony typ pokrycia dachowego – miała to być nowoczesna i modna obecnie dachówka płaska. Po konsultacji z wykonawcą Jarosławem Kaźmierczakiem wybór padł na dachówkę firmy Meyer-Holsen, model Piano w kolorze krystaliczny grafit. Minimalistyczny charakter i nowoczesna konstrukcja sprawiają, że produkt należy do mistrzowskich w swojej klasie. Pomimo tego, że dachówka jest w kolorze grafitowym, to często – szczególnie podczas słonecznych dni – wygląda na czarną, a w dodatku błyszczy, jakby zawierała brokat. Dachówki przylegają do siebie idealnie, co świadczy o bardzo wysokiej jakości produkcji. W dodatku producent daje na nią 50 lat gwarancji. Ze strony wykonawcy pojawiło się tylko jedno zastrzeżenie, że dachówka jest bardzo twarda i trudno ją było przewiercić.
Inwestor nie chciał słyszeć o układaniu z przesunięciem
Krycie
Po nabiciu wszystkich łat na odpowiedni wymiar i po podaniu materiału na dach zabrano się do układania dachówki. I okazało się, że właściciel nawet słyszeć nie chciał o układaniu na przemian. Dachówki do łat zaczepiano więc na spinki ze stali szlachetnej. W koszu i na narożach dachówki mocowano na specjalne spinki przeznaczone do dachówek ciętych. Szczyty wykończono dachówką krawędziową, pod którą znajduje się obróbka blacharska. Łącznie dachówką pokryto ponad 520 m2 dachu. Waga samej ceramiki na dwóch dachach to ok. 25 ton.
Wentylacja pokrycia odbywa się w sposób tradycyjny. Siatka okapu i kratka wentylacyjna znajdują się w okapie, a taśma kalenicowa – pod gąsiorami, które mocowano za pomocą klamry aluminiowej i wkrętów do wcześniej przygotowanej łaty kalenicowej. W sumie na dachu leży 150 mb gąsiorów.
W dachu znalazło się sześć 6 okien dachowych Velux z ramą izolacyjną Velux BDX
Dużo czasu zajęło ustalenie ostatecznego kształtu wykończenia wieżyczki. Zapadła decyzja, że czapka wykonana będzie z blachy. Ale dopiero trzecia próba dopasowania stożka przyniosła pozytywny efekt, który zadowolił zarówno wykonawców, jak i inwestora.
Na obróbki wykorzystano ponad 140 m2 powlekanej blachy płaskiej. Wszystkie opierzenia wykonawca robił samodzielnie na bieżąco na placu budowy. Na orynnowanie wybrano rynny cynkowo-tytanowe VMZINC – łącznie ponad 140 mb rynny na całym budynku.
W budynku mieszkalnym zostało zamontowanych 6 okien dachowych Velux. Były to okna klapowo-obrotowe z szerokokątnym otwarciem Dodatkowo przy montażu okien wykorzystano ramę izolacyjną Velux BDX, która zapewnia właściwą izolację termiczną oraz wokółokienną izolację przeciwwilgociową BFX.
Kominy w krokwiach grzbietowych nastręczały pewne trudności
Współpraca i odbiór
Inwestor lubił przyglądać się postępom prac. Codziennie odwiedzał plac budowy, wypytywał o zakres prac na każdy dzień i odważnie wchodził na dach, aby z bliska podpatrywać niektóre detale. Współpraca z wykonawcami dachu przebiegała bardzo dobrze i odbiór odbył się bez problemów. Firma Dachy Kaźmierczak na swoje wykonawstwo udzieliła inwestorowi 20-letniej gwarancji.
Dachówki mocowano do łat systemowymi spinkami
Jarosław Kaźmierczak podkreśla, że na sukces wykonawczy składa się również dobra kooperacja ze wszystkimi współuczestnikami procesu budowlanego, w tym np. ze składem budowlanym. W tym przypadku była to hurtownia Kolmax ze Swarzędza, która wspomagała wykonawcę i inwestora w doborze materiałów i zapewniła sprawną obsługę w trakcie realizacji. Kolmax to firma istniejąca od 16 lat i od początku istnienia specjalizująca się w sprzedaży pokryć dachowych. Jej doświadczenie w sprzedaży i kontaktach z klientami gwarantuje fachowość i rzetelność. Kolmax świadczy usługi doradztwa technicznego, wykonuje bezpłatne wyceny dachów, oczywiście zapewnia transport zakupionych materiałów na plac budowy, a także odbiera niewykorzystane materiały. Prace dekarskie przebiegały sprawnie również dlatego, że ekipa murarska dokładnie zwymiarowała i wypoziomowała ściany i równo wylała strop żelbetowy. Współpraca między trzema ekipami – murarską,, ciesielską i dekarską – układała się świetnie. Prace były prowadzone równolegle i dzięki temu nie było przestojów.
W sumie na dachu leży 150 mb gąsiorów
Prace dekarskie przeprowadzono w kwietniu i maju 2017 r. Dach prezentuje się wspaniale i idealnie wpisuje się w bryłę budynku. Niebawem teren budowy zostanie uporządkowany i zagospodarowany, dzięki czemu całe otoczenie i budynek zyskają jeszcze na wyglądzie.
Redakcja miesięcznika DACHY
Źródło: Dachy, nr (214)