Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Blachodachówka bez widocznych wkrętów

Ocena: 5
2714

Kolejny obiekt wyróżniony w konkursie „Pochwal się dachem” to duży dach pokryty blachodachówką. Chociaż jest nieskomplikowany co do kształtu, to jednak z kilku powodów postawił przed dekarzem szczególne wyzwania.

 

 

Wyzwania wynikają zarówno z rodzaju użytego materiału pokryciowego, z wielkości dachu oraz z zastosowanej metody wykonawczej – z rezygnacji z użycia widocznych wkrętów. Tym wyzwaniom musiała sprostać firma Kamil Dach, której właścicielem jest pan Kamil Kozioł.

 

Tradycyjna więźba

Obiekt jest położony niedaleko Sokołowa Podlaskiego. Jest to budynek mieszkalny jednorodzinny z wolnostojącym garażem. 

 

 

Wykonawca poznał inwestora na budowie, gdzie obaj prowadzili prace budowlane – pan Kamil na dachu, a inwestor wykonywał prace tynkarskie. Po ponad roku zgłosił się do niego, ponieważ chciał, żeby to on zajął się dachem jego nowobudowanego domu. Poznał kilka realizacji pana Kamila i był zdecydowany, kto wykona jego dach. 

Konstrukcję dachu wykonała również ekipa dekarska. Dach ma tradycyjną więźbę krokwiowo-płatwiową, wykonaną z zakupionego w tartaku surowego drewna, niestety tylko w niewielkim stopniu przesuszonego. Na konstrukcji zostało położone pełne deskowanie, na którym zamocowano papę. Kolejne prace na dachu były wykonywane dopiero po półrocznej przerwie. 


 

Problem - wyrównanie połaci 

Zanim jednak na dachu zamontowane zostało docelowe pokrycie, dach musiał być odpowiednio przygotowany pod planowany rodzaj pokrycia – pod płaską blachodachówkę modułową, czyli pod płaskie pokrycie, na którym wszystkie nierówności są bardzo widoczne. 

Wyrównanie połaci okazało się jednak bardzo problematyczne. Po pierwsze mamy do czynienia z bardzo dużym dachem – to prawie 700 m2. Po drugie niektóre połacie miały aż ponad 24 m długości licząc po rynnie, a po trzecie, jak wiadomo, z mokrego drewna nie wykona się idealnej więźby czy ołatowania, a w przypadku tego dachu wyrównanie było absolutnie niezbędne, bo płaskie pokrycie jakim jest blachodachówka Hyygge pod tym względem nie wybacza błędów. 

 

 

Dach musiał więc zostać starannie wyrównany i wypoziomowany. Dekarze zastosowali kontry o wymiarach 5 x 6 cm, dzięki czemu uzyskano większą przestrzeń na wentylację podpokryciową. Łaty zaś miały wymiar 3,5 x 8 cm. Drewno, choć było przesuszone, to i tak się skręciło i trzeba było je strugać. Pomocny okazał się tutaj strug marki Dewalt, który został zorganizowany dla wykonawców z dnia na dzień przez firmę Reaktor Grzegorza Kiełczykowskiego. 

 

 

Dekarze wykorzystali tu materiały zakupione w firmie Metchem Siedlce. Na dachu użytych zostało w sumie ok. 10 tys. wkrętów marki dmx oraz ok. 12 tys. pierścieniowych ocynkowanych gwoździ marki BPro w rozmiarach 3,1/90.

Dla zapewnienia właściwej wentylacji podpołaciowej w górnych polach krokwi znalazły się kratki wentylacyjne, a płaskie kalenice rozszczelniono. 

 

Blacha i orynnowanie

Dachy budynku mieszkalnego i garażu to proste i nieskomplikowane, ale duże dachy kopertowe, przy czym budynek mieszkalny ma kształt litery L, a mniejszy dach garażu to zwykła koperta. Po wyrównaniu połaci położono na nich docelowe pokrycie dachowe – płaską blachodachówkę modułową Hyygge w kolorze antracytowym. 

 

 

Na większym dachu znajduje się jeden wyłaz marki Velux oraz dwa kominy. Obudowa kominów została wykonana z płyty Siniat Duripanel. Jest to płyta cementowo-wiórowa w klasie palności A o grubości 18 mm. Ponieważ jest ona bardzo ciężka, jest mocowana do dachu a nie do komina. Zastosowano kątowniki aluminiowe, membranę i na nią zamontowano na kominach blachę na zasuwę. 

 

 

Rynny oraz rury spustowe marki Siba w rozmiarze 150/100 zamontowane zostały na hakach nakrokwiowych. W odcinkach 4-metrowych połączono je na systemowe złączki. Zamocowano orynnowanie w pasującym do pokrycia kolorze antracytowym (7016). 

Pas nadrynnowy został tak jak inne elementy także wykonany i zamontowany bez wkręta - na nity, a więc inaczej niż wymaga instrukcja.

Całość materiałów - blachę i orynnowanie - dostarczyła na plac budowy firma Orion V Sebastiana Lorensa, która również bardzo sprawnie dostarczała dekarzom różne materiały domawiane w trakcie realizacji.

 

Obróbki bez widocznych wkrętów

Obróbki podrynnowe oraz gąsiory to już mój znak rozpoznawczy – mówi pan Kamil - dlatego chciałem zrobić i tutaj inne niestandardowe gąsiory. I fajnie wyszły. Generalnie ten dach wykonaliśmy inaczej niż wykonywane są podobne dachy z tej blachy modułowej – dodaje. 

 

 

W realizacji pan Kamil nie wykorzystał rozwiązań systemowych. Piękne płaskie gąsiory z pełną wentylacją zostały wykonane na budowie ręcznie, a ich montaż odbył się bez użycia farmerów. Podobnie wykonane zostały pasy nadrynnowy i podrynnowy. Zamiast wkrętów tam, gdzie to było konieczne, dekarze użyli nitów. 

 

 

Obróbki zostały w ten sposób zamontowane, ponieważ pan Kamil stosuje w swojej pracy zasady wykonawcze, które przyświecają grupie dekarzy działających pod nazwą Antyfarmers. Zasadą Antyfarmers kieruję się teraz non stop i lubię wykonywać swoją pracę nieszablonowo, ale zawsze zgodnie ze sztuką dekarską – mówi pan Kamil.  

 

 

Dachy zostały w całości wykonane w ciągu ok. 50 dni. Najpierw pracowało na nich dwóch dekarzy a od trzeciego tygodnia ekipa liczyła trzech pracowników. 

 

 


Wykonawca: Kamil Kozioł, Kamil Dach

Obiekt: budynek mieszkalny jednorodzinny z wolnostojącym garażem

Materiały:

blachodachówka modułowa Ruukki Hyygge

rynny oraz rury spustowe Siba


 

Opracowanie redakcyjne

 

Wyniki VII edycji konkursu POCHWAL SIĘ DACHEM

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Aktualności

SunRoof, międzynarodowy startup tworzący dachy solarne 2w1 i technologię do zarządzania energią, nawiązał współpracę z Polskimi Hurtowniami ...

Polski rynek firm z sektora dekarskiego dynamicznie się rozwija. Rodzimi producenci proponują coraz to nowe technologie i produkty, które us...

Trybunał Sprawiedliwości potwierdził prawo Komisji Europejskiej do ustalania priorytetów w zakresie spraw z dziedziny konkurencji. Swoją dec...

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaj...

Eksperci Akademii CREATON spotkali się już z ponad 450 dekarzami podczas 120 wizyt przeprowadzonych w ramach trwającej od maja V edycji akcj...

Ruukki Construction kontynuuje strategię rozwoju i inwestuje około 4 miliony euro w nową linię produkcyjną systemów rynnowych w swoim zakład...

Leksykon dachów

W budynkach bez stropów drewnianych oraz w celu uzyskania większej, wolnej przestrzeni pod dachem mają zastosowanie konstrukcje dachowe bez ...

  Podobno każdy człowiek rodzi się z jakimś darem bożym, który powinien w swoim życiu doczesnym odkryć i rozwinąć. W naszych czasach jest...

Jednym z wielu problemów dawnego budownictwa były odpowiedniej jakości dachy. Miały one bowiem chronić budynki nie tylko przed niekorzystnym...

  W odległych czasach największym szacunkiem cieszyli się ludzie starsi, tzw. starszyzna plemienna, prezentująca doświadczenie i wiedzę. ...

Dziś okna dachowe stanowią dopracowany technicznie element standardowego wykończenia budynku. Ich historia to około 150 lat pomysłów, techni...

Najbardziej znaną wieżą w naszej kulturze jest biblijna wieża Babel, która budowana przez ludzi miała sięgać nieba, za co Bóg ukarał ich, mi...