Stosowany standardowo w oknach dachowych Fakro automatyczny nawiewnik V40P poprzez ciągłą, automatyczną regulację wielkości kanału przepływu dostarcza optymalną ilość powietrza do pomieszczenia, zapewniając zdrowy mikroklimat na poddaszu oraz oszczędność energii cieplnej. Dzięki temu można mieszkać zdrowo i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Automatyczny nawiewnik V40P
Dawniej napływ powietrza do pomieszczeń zapewniały nieszczelne okna i drzwi – systemy wentylacji grawitacyjnej mogły więc funkcjonować prawidłowo, zapewniając wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jednak napływ powietrza przez nieszczelności odbywał się w sposób niekontrolowany i powodował duże straty ciepła i wysokie wydatki na ogrzewanie. Współczesne budownictwo charakteryzuje się wzrostem szczelności stolarki, co wprawdzie obniża koszty ogrzewania, ale ogranicza napływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Mikroklimat w budynkach mieszkalnych wyraźnie się przez to pogarsza. Zdrowy mikroklimat wymaga bowiem stałego dopływu świeżego powietrza. Obecnie wymiana powietrza odbywa się przez celowe rozszczelnianie okien, nawiewniki w oknach lub systemy wentylacji mechanicznej. Jednocześnie jednak dom powinien być energooszczędny i tani w eksploatacji. Niestety zimą nawet najlepsza izolacja nie uchroni całkowicie przed stratami ciepła. Przenika ono przez przegrody (ściany, okna, dach, podłogę), ale najwięcej – bo aż 35% – ciepła zostaje wyprowadzone przez ciągi wentylacyjne w formie ogrzanego powietrza. W systemie wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze napływa przez nawiewniki do pomieszczenia wskutek różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem. Różnica ciśnień zależy od różnicy temperatur oraz siły podmuchu wiatru. W okresie zimowym oraz w czasie wietrznej pogody przez ten sam otwór w nawiewniku tradycyjnym przepływa kilkakrotnie więcej powietrza niż w normalnych warunkach. Powoduje to napływ zimnego powietrza w ilości przekraczającej nawet kilkakrotnie zalecane wartości, doprowadzając do wyziębienia pomieszczenia.

Zależność wydajności nawiewnika od różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem
a otoczeniem
Automatyczny nawiewnik V40P standardowo zastosowany w oknach dachowych Fakro, niezależnie od różnicy ciśnień oraz wielkości podmuchu wiatru, wpuszcza do pomieszczenia zawsze tę samą, optymalną ilość powietrza. Chroni przed wychłodzeniem pomieszczenia, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania. Z przeprowadzonych badań wynika, że jeden automatyczny nawiewnik zamontowany w oknie dachowym Fakro to oszczędność około 50 zł na jeden sezon grzewczy. Przyjmując średnią cenę okna z nawiewnikiem V40P na 1300 zł, koszt okna zwraca się po 26 latach. Mając do wyboru dwa okna w podobnej cenie warto więc wybrać okno z automatycznym nawiewnikiem.
Zasada działania nawiewnika V40P
Wydajność nawiewnika V40P wzrasta wraz ze wzrostem różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, aż do osiągnięcia wartości optymalnej. Przy dalszym wzroście różnicy ciśnień wielkość przepływu powietrza utrzymywana jest na stałym poziomie. Sprężysta, pneumatyczna przesłona w nawiewniku odchyla się, zmniejszając powierzchnie przekroju kanału i ograniczając ilość przepływającego powietrza. Taka sytuacja występuje np. przy nagłych podmuchach wiatru oraz w okresie zimowym.
Na podstawie materiałów firmy Fakro
Źródło: Dachy, nr 12 (120) 2009