Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

600 balkonów w nowej odsłonie

Ocena: 5
2428

 

Mieszkańcy wrocławskiego osiedla Gądów mogą ponownie cieszyć się świeżym powietrzem na ponad 600 odnowionych balkonach. Duże obciążenia, niedostateczna ochrona oraz nieszczelności sprawiły, że zewnętrzne powierzchnie mieszkań wymagały nowej powłoki.
Wykonawca robót remontowych, Przedsiębiorstwo Budowlano-Dekarskie (P.B.D.) Mirski+Dittrich Sp. z o.o. z Tyńca Małego, zdecydował się na zastosowanie do renowacji tych powierzchni systemu powłok balkonowych Triflex BFS.

 

 


Firma P.B.D. Mirski+Dittrich Sp. z o.o. w 4 miesiące uszczelniła na wrocławskim osiedlu Gądów 600 balkonów. Było to możliwe dzięki zastosowaniu systemu powłokowego Triflex BFS

W 13 wielopiętrowych budynkach na wrocławskim osiedlu Gądów, powstałym w latach 70-tych XX w., znajduje się około 613 balkonów. Ich łączna powierzchnia wynosi 3500 metrów kwadratowych. Z czasem osiedlowe balkony stały się zaniedbane. Można było na nich zauważyć nieszczelności, brak dostatecznej ochrony oraz ślady silnego zużycia. Dlatego też ich właściciel, czyli Spółdzielnia Mieszkaniowa Gądów zdecydował się przeprowadzić ich renowację.

Poszukiwana była taka metoda renowacji, która umożliwi szybkie oddanie balkonów do użytkowania. Zastosowano technologię, dzięki której całkowity remont 150 balkonów trwał zaledwie cztery miesiące. Technologią tą był system powłokowy do balkonów Triflex BFS. Jest to wylewka grubowarstwowa, opracowana specjalnie z myślą o balkonach i podcieniach, pozwalająca na szybką obróbkę oraz odporna na duże obciążenia mechaniczne i chemiczne. Obrabiane powierzchnie nadają się do użytkowania już w dwie godziny po wykonaniu ostatnich czynności.

Niezawodna powłoka na silne obciążenia
Przeznaczone do renowacji powierzchnie balkonów zbudowane są, podobnie jak ściany budynków, z betonowej wielkiej płyty. Ruchy poszczególnych elementów sprawiają, że ich łączenia z balkonem wymagają szczególnego zabezpieczenia. Powierzchnie są ponadto narażone na negatywne oddziaływanie deszczu, mrozu, promieniowania UV oraz punktowe obciążenia związane z użytkowaniem mebli balkonowych. Po ponad 40 latach na podłodze balkonów widać było ślady silnego zużycia. Na niektórych z nich brakowało całej warstwy ochronnej, przez co wilgoć mogła swobodnie wnikać po podłoża. Aby ponownie zabezpieczyć balkony trwałą powłoką, pracownicy firmy Mirski+Dittrich Sp. z o.o. naprawili powierzchnie, łączenia oraz detale za pomocą systemu powłokowego do balkonów Triflex BFS.

 


Powierzchniowy materiał powłokowy Triflex ProFloor został w tym wypadku naniesiony za pomocą kielni

Krótkie przerwy w eksploatacji
Wylewka grubowarstwowa Triflex BFS jest stosowana przede wszystkim w występach budynków, dzięki czemu doskonale sprawdziła się podczas renowacji balkonów we Wrocławiu. Aplikacja systemu na bazie polimetakrylanu metylu (PMMA) jest możliwa na niemal wszystkich rodzajach podłoża i nie ma wpływu na statykę budynku. Pozwala to zaoszczędzić czas i wyeliminować koszty zrywania starych powłok. Wylewka wchodząca w skład systemu powłokowego do balkonów Triflex BFS wyrównuje przy tym lekkie nierówności podłoża. Triflex ProDetail pozwala na uszczelnienie łączeń w sposób elastyczny, dzięki czemu bez problemu wytrzymują ono ruchy budynku. Warstwa o grubości od trzech do czterech milimetrów jest wytrzymała na obciążenia związane z użytkowaniem mebli, jak również czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV.

 

 

 


Zbrojony włókniną system Triflex ProDetail zapewnia bezspoinową i elastyczną integrację łączeń z drzwiami i ze ścianą

Wzrost wartości dzięki wytrzymałym materiałom
Dzięki krótkim czasom utwardzania, prace na każdym z balkonów trwały tylko sześć godzin. Sposób przygotowania betonowego podłoża był uzależniony od stanu balkonów: wyspecjalizowani wykonawcy usuwali stare płytki i powłoki malarskie, szlifowali jastrych lub poddawali go naprawie. Na zakończenie zagruntowano podłogę produktem Triflex Cryl Primer 276. Ten dwuskładnikowy podkład gruntujący przeznaczony jest to podłoży chłonnych i staje się odporny na deszcz już po 25 minutach. Po zagruntowaniu beton nie chłonie wilgoci, dzięki czemu prace budowlane mogły być sprawnie kontynuowane nawet podczas deszczu. Za pomocą zbrojonego włókniną uszczelnienia do detali Triflex ProDetail płynnie włączono do powlekanej powierzchni ściany, balustrady i drzwi balkonowe. Trudno dostępne, indywidualne elementy, takie jak rzygacze zostały uszczelnione za pomocą produktu Triflex ProFibre. Jako powłokę powierzchniową naniesiono odporną na zużycie wylewkę Triflex ProFloor. Na koniec położono powłokę utrwalającą Triflex Cryl Finish 205 o jedwabistym połysku, która dodatkowo zwiększa chemiczną i mechaniczną odporność powierzchni. Na zakończenie wdmuchano w powłokę posypkę Triflex Micro Chips. Dzięki temu wysokiej jakości materiały uszczelniające nie tylko chronią przed wnikaniem wilgoci i możliwymi szkodami następczymi, lecz poprawiają także wizualne walory nieruchomości.

Na podstawie materiałów firmy Triflex

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr  (166)

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: